Co jeść aby stać się geniuszem?

Inteligencja to klucz do sukcesu! Prawdopodobnie każdy z nas marzy o byciu bardziej inteligentnym, o posiadaniu wyższego IQ. W internecie roi się obecnie od ofert suplementów diety, które zdaniem ich producentów miałyby czynić w tym zakresie cuda! Czy jednak wiesz o tym, że te wszystkie kosztowne produkty, w swoim składzie zawierają głównie to, co możesz w naturalny sposób pozyskać z żywności?

Inteligencja to klucz do sukcesu! Prawdopodobnie każdy z nas marzy o byciu bardziej inteligentnym, o posiadaniu wyższego IQ. W internecie roi się obecnie od ofert suplementów diety, które zdaniem ich producentów miałyby czynić w tym zakresie cuda! Czy jednak wiesz o tym, że te wszystkie kosztowne produkty, w swoim składzie zawierają głównie to, co możesz w naturalny sposób pozyskać z żywności? Jak się okazuje, nasz mózg do prawidłowego funkcjonowania – od czego w bardzo dużej mierze zależy nasze IQ – potrzebuje optymalnego paliwa! Mało kto stara się jednak układać swoją codzienną dietę właśnie pod tym kątem. A może jednak warto zacząć to robić?

Co jeść na poprawę inteligencji?

Rola glukozy

Aby mógł prawidłowo funkcjonować, ludzki mózg potrzebuje glukozy. Nasz organizm pozyskuje ją z węglowodanów. Aby w zdrowy sposób dokarmiać mózg zalecane jest spożywanie cukrów złożonych, pochodzących głównie z pełnoziarnistych produktów spożywczych. Cukry proste – przykładowo w postaci ciastek, słodyczy, czy białego pieczywa – owszem dokarmią ludzki mózg w ekspresowym tempie, ale na bardzo krótko, a na dodatek z niepożądanymi skutkami ubocznymi. Dlaczego? Otóż w efekcie spożycia produktów bogatych w te cukry, poziom glukozy w organizmie podnosi się dość gwałtownie, co z kolei zmusza trzustkę do burzliwej reakcji i do intensywnego wydzielania insuliny. W skutek wewnętrznego zastrzyku insuliny stężenie glukozy we krwi szybko spada, więc mózg nie ma już skąd jej czerpać. Na dodatek regularne spożywanie pokarmów bogatych w cukry proste wiąże się z nadmierną pracą trzustki i z niebezpiecznymi skokami poziomu glukozy, a zatem prowadzić może z czasem do poważnych problemów ze zdrowiem. Po cukry proste warto sięgać tylko w wyjątkowych sytuacjach, wówczas gdy chcemy wspomagać pracę mózgu w trybie natychmiastowym.

Dla przykładu, własnoręcznie przygotowane muesli to idealna dawka energii dla Twojego mózgu. Aby uniknąć szkodliwych dodatków, w tym niepotrzebnego cukru, kup osobno płatki ryżowe, jęczmienne i owsiane, a następnie zmieszaj je z owocami, kefirem lub jogurtem. Taki posiłek nie spowoduje gwałtownych skoków poziomu glukozy w organizmie, a jednocześnie zapewni długotrwałą dawkę tego cukru dla Twojego mózgu!

Ludzki mózg zasilany jest glukozą i bez niej nie może prawidłowo funkcjonować. Aby do organizmu dostarczać odpowiednią ilość glukozy zaleca się dietę bogatą w pełnoziarniste produkty spożywcze.

Rola kwasów Omega-3

Około 60% ludzkiego mózgu składa się z tłuszczu, a połowa tego tłuszczu to kwasy Omega-3! (źródło 1). Dieta bogata w odpowiednie ilości tych kwasów tłuszczowych może spowolnić upośledzenie umysłowe związane z wiekiem i pomóc w zapobieganiu chorobie Alzheimera (źródło 2). Z drugiej zaś strony brak wystarczającej ilości kwasów Omega-3 w codziennej diecie wiąże się z zaburzeniami uczenia się, a także z depresją (źródło 3).

Dieta bogata w kwasy Omega-3 to podstawa zdrowia i sprawności Twojego mózgu!

Orzechy włoskie

Przyjrzyj się uważnie orzechowi włoskiemu. Jego struktura do złudzenia przypomina wygląd ludzkiego mózgu! Cechujące się znacznie wysokim stężeniem DHA, specyficznej odmiany kwasów tłuszczowych Omega-3, orzechy włoskie są idealnym pokarmem dla ludzkiego ośrodkowego układu nerwowego. Naukowcy dowiedli, że DHA chronią zdrowie mózgu u noworodków, poprawiają sprawność intelektualną u osób dorosłych i skutecznie spowalniają spadek zdolności poznawczych u seniorów (źródło 4).

Jedno z badań pokazuje nawet, że dzieci matek, spożywających wystarczające ilości DHA są bardziej inteligentne, niż te, których matki nie dostarczają do własnych organizmów odpowiednich dawek tych cennych kwasów tłuszczowych. Wyniki innych badań naukowych wykazały, że osoby, których dieta jest bogata w orzechy włoskie i w olej tłoczony z włoskich orzechów mają niższe spoczynkowe ciśnienie krwi, a także łagodniejsze odpowiedzi układu krwionośnego na stres wywołany w warunkach laboratoryjnych.

Orzechy włoskie

Zaledwie jedna czwarta filiżanki orzechów włoskich zapewnia prawie 100 procent zalecanego dziennego spożycia kwasów tłuszczowych DHA.

Orzechy włoskie są bogate w cenną dla ludzkiego mózgu odmianę kwasów Omega-3, tak zwane DHA.

Ryby morskie – Unikaj ryb hodowlanych!

Optymalne źródło kwasów Omega-3, w tym ich cennej dla ludzkiego mózgu odmiany DHA, stanowią ryby morskie tłuste, takie jak halibut, łosoś, makrela, sardynka, szprot, śledź. Wybieraj ryby żyjące na wolności, czyli dzikie i preferuj te, które gabarytowo są mniejsze oraz te, które żyją krócej. Tanie ryby z przemysłowych hodowli, jakie przeważnie są dostępne w marketach to niekoniecznie samo zdrowie, lecz niebezpieczne chemikalia! Spożywania ryb hodowlanych unikaj jak ognia! Supermarkety słyną z wszelkich sztuczek wprowadzających w błąd konsumenta. Dla przykładu, sprzedawana w polskich sklepach ryba jako "łosoś atlantycki", nigdy na oczy tego oceanu nie widział źródło 5!

Jeśli zależy Ci na zdrowiu i optymalnej wydajności mózgu, jadaj ryby przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Wyniki badań naukowych wykazały, że w mózgach osób regularnie spożywających dania rybne, znajdowało się o wiele więcej szarych komórek niż u ludzi, którzy nie przepadali za rybami (źródło 6).

Makrela

Badania ponadto wykazały, że mężczyźni, którzy spożywali ryby częściej niż raz w tygodniu, uzyskiwali w testach IQ wynik lepszy nawet o 11 procent niż panowie, którzy unikali dań rybnych. Inne badania dowodzą, że osoby, które jedzą ryby co najmniej raz w tygodniu, opóźniają procesy starzenia się komórek nerwowych nawet o 4 lata. Przypuszcza się również, że obecne w rybach kwasy Omega-3 podnoszą stężenia serotoniny i dopaminy, które pozwalają zachować dobry nastrój i optymizm.

Dieta bogata w tłuste ryby morskie obfituje w cenne dla Twojego mózgu kwasy Omega-3, a w szczególności w ich odmianę DHA. Spożywaj ryby żyjące krótko i na wolności. Ryb hodowlanych unikaj jak ognia - to trucizna!

Kawa

Większość osób wykonujących pracę intelektualną często sięga po małą czarną. Choć kawa w ostatnich czasach budzi sporo kontrowersji, to okazuje się, że może ona pozytywnie oddziaływać na nasz mózg!

Jeśli uwielbiasz kawę, to mamy dla Ciebie bardzo dobre wieści! Zawarta w niej kofeina świetnie wpływa na funkcje poznawcze, zwiększając czujność, poprawiając koncentrację i samopoczucie (źródło 7). Jako ciekawostka warto dodać, że kofeina pomaga zachowywać lepszy poziom czujności poprzez blokowanie adenozyny, chemicznego posłańca, który powoduje uczucie senności.

Kawa

Wyniki badań naukowych jasno wykazują, że kawa zmniejsza ryzyko występowania chorób neurologicznych, takich jak Alzheimer i Parkinson. Codzienne picie małej czarnej, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera aż o 65 procent, natomiast jeśli chodzi o chorobę Parkinsona, to ryzyko wystąpienia choroby spada wówczas nawet o 60 procent (źródło 8)!

Zawarta w kawie kofeina pozytywnie wpływa na ludzi mózg, poprawiając czujność, koncentrację i samopoczucie. Ponadto udowodniono, że napój ten zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób neurologicznych.

Borówki amerykańskie

Borówki amerykańskie są bardzo cenione na całym świecie, nie tylko z powodu ich znakomitego smaku, ale również ze względu na ich korzystny wpływ na nasze zdrowie. Zdaniem badaczy nie mają one sobie równych wśród innych owoców w kwestii dobroczynnego wpływu na ludzki mózg!

Jak powszechnie wiadomo, zarówno stres oksydacyjny, jak i stany zapalne mogą przyczyniać się do przedwczesnego starzenia się mózgu i do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych (źródło 9). Borówki amerykańskie są bogate w cenne antyoksydanty, które skutecznie hamują stres oksydacyjny, jak i zapobiegają stanom zapalnym.

Borówka amerykańska

Myszy laboratoryjne, którym naukowcy zafundowali długoterminową dietę borówkową, nawet w zaawansowanym wieku okazały się być tak samo sprawne intelektualnie jak młodsi przedstawiciele tego gatunku. Regularne spożywanie borówek amerykańskich znacznie spowalnia proces starzenia się komórek nerwowych i pozwala zachować sprawność umysłową do późnych lat starości także u ludzi.

Borówki amerykańskie są prawdziwym eliksirem młodości dla naszego mózgu. Te owoce są w stanie spowalniać naturalne procesy degeneracyjne ośrodkowego układu nerwowego.

Pestki dyni

Minerały takie jak cynk, magnez, miedź i żelazo są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego ludzkiego układu nerwowego. Niedostateczne ilości tych mikroelementów w codziennej diecie mogą być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem, także psychicznym.

Magnez okazuje się niezbędny w procesach intelektualnych związanych z nauką i z pamięcią, natomiast przewlekły niedobór cynku kojarzony jest z chorobami Alzheimera, Parkinsona oraz z depresją (źródło 10). Warto dodać, że nieodpowiednie stężenia miedzi w naszym organizmie przyśpieszają procesy degeneracyjne zachodzące w mózgu, a niedobór żelaza może być przyczyną poważnych zaburzeń jego pracy.

Pestki dyni

Mając na uwadze powyższe informacje, oraz niezaprzeczalny fakt, że pestki dyni obfitują w cynk, magnez, miedź i żelazo, staje się jasne, czemu ich obecność w codziennej diecie jest tak ważna dla mózgu. Oprócz dobroczynnego wpływu na inteligencję, pestki dyni posiadają wiele innych ciekawych właściwości i dlatego naprawdę warto je regularnie jadać!

Pestki dyni są bogate w minerały zapewniające prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego mózgu.

Czarna czekolada

Zarówno ciemna czekolada, jak i proszek kakaowy zawierają w swoim składzie specyficzne związki chemiczne usprawniające pracę mózgu, w tym flawonoidy i kofeinę.

Czarna czekolada

Zawarte w ciemnej czekoladzie flawonoidy pozytywnie wpływają na obszary ludzkiego mózgu związane z uczeniem się i z pamięcią. Naukowcy twierdzą, że te związki chemiczne mogą skutecznie poprawiać pamięć, a także spowalniać procesy degeneracyjne naturalnie zachodzące w mózgu w efekcie upływu czasu.

Naukowcy dowiedli, że osoby regularnie spożywające czekoladę lepiej radzą sobie z zadaniami intensywnie angażującymi intelekt i pamięć, niż ci, którzy za czekoladą nie przepadają (źródło 11).

Ludzki mózg uwielbia czarną czekoladę! Nie żałuj sobie jej, jeśli zależy Ci na optymalnej wydajności intelektualnej!

Bibliografia:

1 – US National Library of Medicine – Omega-3 Fatty Acids and their Role in Central Nervous System - A Review;

2 – US National Library of Medicine – Fish consumption and cognitive decline with age in a large community study;

3 – US National Library of Medicine – Novel insights into the effect of vitamin B₁₂ and omega-3 fatty acids on brain function;

4 – BrainHQ – Going Nuts for Brain Health;

5 – zdrowepasje.pl – Toksyczny łosoś, który zrujnuje Twoje zdrowie;

6 – US National Library of Medicine – Regular fish consumption and age-related brain gray matter loss;

7 – Wiley Online Library – The impact of caffeine on mood, cognitive function, performance and hydration: a review of benefits and risks;

8 – Wiley Online Library – A meta‐analysis of coffee drinking, cigarette smoking, and the risk of Parkinson's disease;

9 – US National Library of Medicine – Neuroprotective effects of berry fruits on neurodegenerative diseases;

10 – US National Library of Medicine – Zinc: indications in brain disorders;

11 – US National Library of Medicine – Chocolate intake is associated with better cognitive function: The Maine-Syracuse Longitudinal Study.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!