Hałas zniszczy Twoje serce!

Czy to możliwe, że hałas może doszczętnie zniszczyć nasze zdrowie? Zdaniem lekarzy niespodziewane i głośne dźwięki mogą wywołać silną reakcję na stres w ośrodkowym układzie nerwowym

Młot pneumatyczny, mknący motocykl, bądź głośny i niespodziewany klakson - dla wielu z nas hałas może stanowić źródło silnej irytacji. Od dawna już wiadomo, że głośne dźwięki mogą zniszczyć nam słuch. Teraz naukowcom udało się jednak udowodnić, że oprócz słuchu, dźwięki mogą nam zniszczyć... serce! Czy to możliwe, że hałas może doszczętnie zniszczyć nasze zdrowie? Zdaniem lekarzy niespodziewane i głośne dźwięki mogą wywołać silną reakcję na stres w ośrodkowym układzie nerwowym. Narażeni na uciążliwe dźwięki są w szczególności mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, którzy praktycznie dzień w dzień i przez całą dobę zmuszeni są do słuchania wyjących syren, głośnego ruchu ulicznego i wielu innych hałasów pochodzących z rozmaitych źródeł. Co najgorsze, tego typu hałasy są drażniące nie tylko dla naszych uszu, ale z czasem mogą przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób układu krążeniowego. Z opublikowanego niedawno artykułu na łamach periodyku Journal of American College of Cardiology jednoznacznie wynika, że uciążliwe hałasy mogą być przyczyną problemów z sercem, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej i niewydolności serca, co może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Hałas powoduje choroby serca!
Naukowcom udało się dowieść, że hałas jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń snu, co może wywoływać niemałe problemy zdrowotne. Ponadto, przeglądając wyniki wcześniejszych badań naukowych dotyczących wpływu hałasu na choroby serca, lekarze wykazali, że hałas może wywoływać w naszym organizmie bardzo gwałtowne reakcje na stres, wyzwalające nadmierną produkcję hormonów, co może przyczynić się do uszkodzenia serca. Wysokie stężenia adrenaliny i kortyzolu we krwi mogą powodować obkurczenie naczyń krwionośnych oraz zwiększać ciśnienie krwi i jej krzepliwość, co powiela wskaźnik ryzyka wystąpienia rozmaitych incydentów sercowo-naczyniowych. Z zebranych danych wynika, ze ludzie, którzy byli narażeni na częsty i głośny hałas, mieli o wiele wyższe wskaźniki niewydolności serca, poważne arytmie, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu i wysoki poziom cukru we krwi. Thomas Münzel, kardiolog z Centrum Medycznego Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji, wypowiada się w następujący sposób: „Dziesięć lat temu powszechnie uważano, że hałas jest zwyczajnie drażniący, lecz teraz jestem zdania, iż istnieją solidne dowody na to, że uciążliwe hałasy zwiększają ryzyko poważnych chorób, a najczęściej w ich efekcie mamy do czynienia z chorobami układu krążenia". Pomimo, iż wyniki badań nie wykazują jednoznacznie, że głośne dźwięki są bezpośrednią przyczyną chorób, to jmożna uznać, iż uciążliwe hałasy stanowią potencjalny czynnik ryzyka, który długotrwale może wywołać wiele szkód w naszych ciałach, podobnie jak wysoki poziom cholesterolu i nadwaga. Co więcej, eksperci alarmują, że w obszarach o wysokim natężeniu hałasu, dodatkowo na nasze zdrowie wpływają zanieczyszczenia powietrza i niższy status społeczno-ekonomiczny mieszkańców, co może dodatkowo zwiększać ryzyko chorób serca.
PodsumowanieNaukowcom udało się wykazać, że uciążliwe hałasy mogą wyrządzać poważne szkody w naszych ciałach. Na czele listy skutków ubocznych regularnej ekspozycji na głośne i niespodziewane dźwięki znajdują się schorzenia układu krążeniowego, w tym poważne choroby serca!

Kiedy hałas staje się szkodliwy?

Odnosząc się do opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia skali decybelowej, Dr. Münzel skomentował: "Chociaż jak dotąd precyzyjnie nie ustalono konkretnej wartości, możemy mieć pewność, że wszystkie dźwięki powyżej 60 decybeli mogą zwiększać ryzyko rozwoju chorób serca". Typowe odgłosy, których intensywność wynosi około 60 decybeli, obejmują ludzką rozmowę, dźwięk zmywarki lub hałas wytwarzany przez klimatyzator. Dla porównania hałas młota pneumatycznego wynosi zwykle około 110 decybeli, a samolot podczas startu wydaje dźwięki o intensywności około 120-140 decybeli.

Decybele

Jak się chronić przed szkodliwym hałasem?

Jeśli często narażasz się na uciążliwy hałas, możesz rozważyć noszenie zatyczek dousznych lub specjalnych słuchawek redukujących hałas. Może to być szczególnie ważne dla Twojego zdrowia, jeśli pracujesz w głośnym otoczeniu, na przykład na placu budowy, czy w pobliżu lotniska i nieustannie słyszysz startujące samoloty. Pamiętaj, że w wielu zawodowych sytuacjach mają zastosowanie przepisy BHP, które ze względów bezpieczeństwa wymagają stosowania środków ochrony słuchu. Bibliografia:AARP - Listen Up: Noise Pollution May Hurt Your Heart ABC News - Everyday noises may cause increased risk of heart disease, experts say
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!