Popularny lek zwiększa ryzyko zawału serca nawet o 50 procent!

Żyjemy w społeczeństwie, w którym głęboka wiedza medyczna uznawana jest za monopol lekarzy. Większość Polaków bezgranicznie ufa zarówno medykom, jak ich kuzynom - farmaceutom. Masowo wierzymy w dobroczynną i uzdrawiającą moc leków i powszechnie łykamy różnego rodzaju preparaty lecznicze, na ogół bez głębszego zastanowienia się nad możliwymi efektami niepożądanymi takich kuracji

Żyjemy w społeczeństwie, w którym głęboka wiedza medyczna uznawana jest za monopol lekarzy. Większość Polaków bezgranicznie ufa zarówno medykom, jak ich kuzynom - farmaceutom. Masowo wierzymy w dobroczynną i uzdrawiającą moc leków i powszechnie łykamy różnego rodzaju preparaty lecznicze, na ogół bez głębszego zastanowienia się nad możliwymi efektami niepożądanymi takich kuracji. Czy wiesz, że stosowanie niektórych leków może poważnie zagrażać życiu? Dobrym przykładem poważnego zagrożenia zdrowia i życia pacjenta może być popularny lek noszący nazwę Diklofenak.

Diklofenak

 

Diklofenak - zwiększa ryzyko zawału serca nawet o 50 procent!

Diklofenak to pochodna kwasu aminofenylooctowego. Cechuje się on silnym działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Diklofenak jest powszechnie stosowany - przykładowo - w leczeniu:

  • reumatoidalnego zapalenia stawów;
  • zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa;
  • ostrych napadów dny moczanowej;
  • choroby zwyrodnieniowej stawów z odczynem zapalnym;
  • zespołu bolesnego barku;
  • zapalenia ścięgien i kaletek;
  • zespołów bólowych związanych z patologicznymi zmianami w narządzie ruchu.

Jeśli udasz się do lekarza z bólem kolana, łokcia, czy nadgarstka, a nie zostaną wykryte leczone w bardziej specyficzny sposób zmiany, to z dużym prawdopodobieństwem zostanie Ci wypisana recepta na tabletki z substancją czynną Diklofenak! Ten niesteroidowy lek przeciwzapalny jest obecnie powszechnie stosowany niemalże na całym świecie, a w polskich aptekach można na dzień dzisiejszy nabyć kilkadziesiąt różnych preparatów leczniczych zawierających substancję czynną Diklofenak, zarówno do podania doustnego, jako czopki doodbytnicze, a także w postaci maści. Niektóre popularne preparaty lecznicze zawierające Diklofenak to:

  • Diklonat;
  • Naklofen;
  • Olfen;
  • Venożel;
  • Veral;
  • Voltaren.

To oczywiście krótka lista, zawierająca jedynie kilka przykładowych pozycji.

Podsumowanie Bardzo popularny w Polsce lek o nazwie Diklofenak może być uznawany jako bardzo dobry przykład preparatów stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta!

 

Diklofenak to bardzo ryzykowny lek

Powszechnie panujące przekonanie, że Diklofenak jest stosunkowo bezpiecznym lekarstwem, okazuje się obecnie całkiem nieprawdziwe. Dlaczego? Otóż, jak podaje renomowany portal Science Daily, Duńscy naukowcy przeprowadzili w tym kierunku badania, w których brało udział prawie 8 milionów osób obu płci i w rożnym przedziale wiekowym. Badacze doszli do jednoznacznego wniosku (źródło 2), że stosowanie Diklofenaku może znacznie zwiększać ryzyko wystąpienia następujących problemów zdrowotnych:

  • nieregularne bicie serca lub trzepotanie;
  • udar niedokrwienny;
  • niewydolność serca;
  • zawał serca.

W świetle wyników badań, które zostały opublikowane we Wrześniu 2018 na łamach periodyku British Medicine Journal (źródło 1) zwiększone ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet w każdym przedziale wiekowym, a co najbardziej zaskakujące, również w przypadku stosowania bardzo małych dawek Diklofenaku! Należy mieć więc na uwadze istotny fakt, że zagrożenie dla zdrowia stwarzają nie tylko preparaty zawierające Diklofenak i przeznaczone do zastosowania doustnego, ale także maści zawierające tą substancję czynną, gdyż wchłania się ona przez skórę i w łatwy sposób przedostaje do krwiobiegu! Jak oznajmiają naukowcy, rozpoczęcie leczenia Diklofenakiem wiąże się ze znacznie zwiększonym ryzykiem zgonu sercowego w porównaniu z niestosowaniem NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), a także ze zwiększonym ryzykiem krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego w porównaniu z brakiem leczenia opartego na NLPZ lub z korzystaniem z niektórych innych preparatów należących do tej grupy leków (z wykluczeniem Naproxenu). Czemu, pomimo ryzyka utraty zdrowia i życia, preparaty lecznicze bazujące na Diklofenaku są nadal sprzedawane i na ogół rekomendowane przez lekarzy? Na ten temat, autorzy badań nad ryzykiem związanym ze stosowaniem Diklofenaku wypowiadają się w następujący sposób:

Leczenie bólu i stanu zapalnego za pomocą NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), pomimo potencjalnych skutków ubocznych takich preparatów, może okazać się korzystne dla niektórych pacjentów i znacznie poprawić ich komfort życiowy. Pomimo tego, biorąc pod uwagę ryzyko możliwych incydentów sercowo-naczyniowych i żołądkowo-jelitowych, stawianie na pierwszym miejscu terapii opartej o preparaty zawierające substancję czynną Diklofenak jest zupełnie nieuzasadnione.
 
Podsumowanie Diklofenak to bardzo niebezpieczny lek, który może znacznie zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca oraz innych incydentów sercowo-naczyniowych. Zdaniem naukowców, jego przyjmowanie jest w większości sytuacji zupełnie nieuzasadnione.

 

O zwiększonym ryzyku śmierci ostrzega sam producent!

O zwiększonym ryzyku zawału serca i innych incydentów sercowo-naczyniowych (które jak wiadomo mogą mieć skutek śmiertelny) wynikającym z leczenia opartego o Diklofenak, ostrzegają producenci tych preparatów. W informacjach widniejących na ulotkach leków bazujących na substancji czynnej Diklofenak, sprzedawanych w USA, jasno widnieje następujące ostrzeżenie (źródło 3):

Diklofenak może zwiększać ryzyko problemów z sercem i wiązać się z atakami serca, udarami i skrzepami krwi - z których wszystkie mogą mieć śmiertelny skutek. Natychmiast uzyskaj pomoc medyczną, jeśli wystąpią objawy udaru lub problemy z sercem, takie jak ból w klatce piersiowej, duszność, zmiany mowy lub inne niezwykłe objawy.

 

Tekst ostrzegawczy, który widnieje na polskich ulotkach przykładowych tabletek z substancją czynną Diklofenak wygląda natomiast następująco (źródło 4):

Przyjmowanie takich leków jak Diklofenak może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca („zawał serca”) lub udaru. Ryzyko jest zwiększone podczas stosowania dużych dawek przez długi okres czasu. W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z powyższych działań niepożądanych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Pojawia się zatem zasadnicze pytanie: czemu zwiększone ryzyko ataku serca zostało w polskiej ulotce przykładowego preparatu z substancją czynną Diklofenak określone jako „niewielkie”, skoro zdaniem duńskich badaczy zwiększa się ono nawet o 50 procent (źródło 1) ?

Podsumowanie Producenci preparatów leczniczych zawierających substancję czynną Diklofenak ostrzegają o zwiększonym ryzyku wystąpienia zagrażających życiu skutków ubocznych! W Polsce ryzyko jest jednak bagatelizowane.

Wnioski

Powszechnie wiadomo, iż wszelkie preparaty lecznicze mogą wywoływać niepożądane efekty uboczne. Mamy zatem leki, od których można łatwo przytyć (np. leki z grupy SSRI), źle się wysypiać, ogólnie słabo się czuć. W aptekach dostępne są też niestety takie produkty lecznicze, których przyjmowanie stwarza naprawdę spore ryzyko utraty zdrowia. Zdaniem przedstawicieli amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, wszystkie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), grupa leków do której należy Diklofenak, niosą ze sobą zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu (źródło 3). Jako środek ostrożności jednoznacznie zaleca się unikanie stosowania tych leków w przypadku pacjentów ze znanymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego. Ryzyko niebezpiecznych incydentów związanych z układem krążeniowym znacznie wzrasta przy dłuższym stosowaniu preparatów leczniczych z grupy NLPZ.

Bibliografia: 1 – British Medicine Journal –Diclofenac use and cardiovascular risks: series of nationwide cohort studies; 2 – ScienceDaily – Common painkiller linked to increased risk of major heart problems: Time to acknowledge potential health risk of diclofenac and reduce its use, say researchers; 3 – Everyday Health – What Is Diclofenac (Voltaren)?; 4 – GSK – Ulotka dla pacjenta: informacja dla użytkownika – Voltaren Acti, 12,5 mg, tabletki powlekane – Diclofenacum kalicum.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!