Przepisy kulinarne - Kotleciki sojowe

Burgery sojowe to nieskomplikowana do przyrządzenia potrawa. Jest to danie bardzo powszechne, smaczne i złożone z niewielu prostych składników. Podstawowym składnikiem domowych burgerów sojowych to , a jak by inaczej mogło być, soja

Dlaczego soja?

Soja jest cennym źródłem wielu ważnych dla ludzkiego organizmu składników odżywczych, przy czym zawiera dużo białka. Soję można spożywać na różne sposoby, ale najsmaczniejsze dania przygotowuje się samemu w domowym zaciszu, bowiem półgotowe lub całkiem gotowe dania sojowe dostępne w supermarketach na ogół nie są smaczne i mogą zawierać szkodliwe dla zdrowia dodatki. Wiele osób rezygnuje z soi po przykrych doświadczeniach smakowych wywodzących się z produktów zakupionych w supermarkecie. Dania sojowe, które przygotowujemy sami z ziaren soi, smakują całkiem inaczej niż to co możemy zakupić w sklepach. Naprawdę warto spróbować!

Kotleciki sojowe - Kilka słów wstępnych o Przepisie

Kotleciki sojowe to nieskomplikowana do przyrządzenia potrawa. Jest to danie bardzo powszechne, smaczne i złożone z niewielu prostych składników. Podstawowym składnikiem domowych kotlecików sojowych to - a jak by inaczej mogło być - soja! Zalecane jest oczywiście stosowanie soi sprawdzonego pochodzenia, najlepiej z upraw ekologicznych.

Jak przygotować kotleciki sojowe?

Przygotowanie domowych kotlecików sojowych nie wymaga posiadania obszernej wiedzy kulinarnej i ogranicza się do kilku prostych czynności. Jednak, ponieważ soję należy uprzednio moczyć przez całą noc, sporządzenie niektórych potraw sojowych wymaga odrobinę przygotowań.

Kotleciki sojowe domowej roboty smakują o wiele lepiej niż ich dostępne w sklepach odpowiedniki. Naprawdę warto spróbować i poczuć różnicę.

Składniki

  • 200 gr soi namoczonej na noc w leniej wodzie;
  • 3 średnie cebule posiekane;
  • 4 średnie marchewki starte na tarce o małych lub dużych oczkach;
  • 2 stołowe łyżki koncentratu pomidorowego;
  • sól, pieprz;
  • dowolne zioła, np. oregano, bazylia, majeranek lub posiekana natka pietruszki;
  • 1 jajko;
  • 3 stołowe łyżki bułki tartej;
  • 1 łyżka stołowa mąki orkiszowej pełnoziarnistej (może być zwykła mąka);
  • oliwa z oliwek;
  • bułka tarta do panierowania lub płatki kukurydziane zmiksowane.
  • Przygotowanie

    Namoczoną przez noc soję dokładnie opłukać, a następnie zalać wodą w proporcji 1:4 (np. jedna szklanka soi na 4 szklanki wody). W międzyczasie, podczas gdy soja będzie się gotować, podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę na oliwie, a następnie dodać do niej marchewkę startą i smażyć aż marchewka zmięknie przez ok 10 min. Soję gotować do momentu aż będzie dość miękka, czyli przez około 2 godziny, a następnie ją odcedzić i zmiksować lub zmielić.

    Do zmiksowanej soi dodać podsmażoną cebulę z podsmażoną marchewką oraz koncentrat pomidorowy. Dodać również zioła, sól i pieprz. Wszystko dokładnie wymieszać. Należy teraz dodać jajko oraz bułkę tartą i mąkę, a potem jeszcze raz dokładnie wymieszać. Z powstałej masy formować kotleciki sojowe i obtaczać je w panierce. Smażyć na patelni na rozgrzanej oliwie na złoty kolor z obu stron.

    Kotleciki - przygotowanie dania przedstawione wizualnie

    Kotleciki sojowe - moczenie ziaren soi
    Moczenie ziaren. Aby rozpocząć moczenie ziaren, należy je zalać letnią wodą. Soję należy moczyć przez około 12 godzin.
    Kotleciki sojowe - Marchewka
    Marchewka. Marchewkę należy zetrzeć na tarce. Tak wygląda starta marchewka.
    Kotleciki sojowe - namoczona soja
    Tak wygląda ugotowana soja, która uprzednio była moczona w wodzie przez około 12 godzin.
    Kotleciki sojowe - podsmażona cebula
    Cebula. Tak wygląda podsmażona cebula
    Miksowanie lub mielenie ziaren
    Miksowanie lub mielenie ziaren. Tak wyglądają zmiksowane lub zmielone ziarna soi.
    Masa sojowa
    Miksowanie lub mielenie ziaren. Tak wyglądają zmiksowane lub zmielone ziarna soi.
    Panierka
    Panierka. Po odpowiednim doprawieniu masy, należy przygotować panierkę. Może to być bułka tarta lub 'zwałkowane' płatki kukurydziane - jak na obrazku.
    Kotleciki sojowe w panierce
    Tak wyglądają obtoczone w panierce kukurydzianej kotleciki sojowe.
    Kotleciki sojowe gotowe do smażenia
    Kotleciki sojowe są już gotowe do smażenia!
    Smażenie kotlecików
    Kotlieciki smażymy na uprzednio rozgrzanej patelni, z dodatkiem oliwy z oliwek lub zwykłego oleju nadającego się do smażenia.

    Kotleciki sojowe są gotowe do serwowania!

    Tak wygląda gotowe danie. U nas z dodatkiem gotowanych na parze ziemniaków, pomidorów malinowych, ziół oraz oliwy z oliwek. Smacznego!

    Kotleciki sojowe
    Kotleciki sojowe
    Kotleciki sojowe
    Kotleciki sojowe

    Czy warto jadać kotleciki sojowe?

    Kotleciki sojowe są idealnym zamiennikiem mięsnych dań. Jak dobrze wiadomo, zbyt dużo mięsa w codziennej diecie nie sprzyja zdrowiu, a zatem warto je czasami zastąpić alternatywnymi potrawami.

    Soja cechuje się licznymi właściwościami prozdrowotnymi i jest bardzo wartościowym pokarmem. Choć często można spotkać się z krytyką dotyczącą soi, badania dowodzą, iż dla większości osób soja jest zdrowszą alternatywą dla mięsa! Jednak, aby ograniczyć możliwe skutki niepożądane, wynikające z nadmiernego spożywania produktów sojowych - np. wzdęcia i inne dolegliwości układu pokarmowego, dania na bazie soi powinno się jadać z umiarem,

    Czy kotleciki sojowe są zdrowe?

    Czy kotleciki sojowe są zdrowszą alternatywą dla dań mięsnych? Otóż, ziarna soi są źródłem dobrze przyswajalnego białka, o składzie aminokwasów najbardziej zbliżonym do białka obecnego w produktach mięsnych, przy czym tłuszcze stanowią ok. 18-22 procent masy sojowych ziaren! To nie tylko świetna proporcja białek i tłuszczów, ale wielonienasycone kwasy tłuszczowe występują w korzystnym stosunku do kwasów jednonasyconych. Soja jest ponadto prawdziwą skarbnicą wielu witamin i składników mineralnych. Zatem odpowiedź za pytanie czy kotleciki sojowe korzystnie wpływają na zdrowie może być oczywista!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!