Najczęściej czytane

Lewatywa w czasach Ludwika XIV

Król Ludwik XIV znany jest również ze swojego niezmiernego zamiłowania do lewatywy. Król w ogóle nie krępował się, gdy podczas zabiegu lewatywy przyjmował ważnych gości lub brał udział w oficjalnych ceremoniałach na dworze. Jeden fakt usprawiedliwia jednak dziwny zwyczaj króla: w jego czasach stosowanie lewatywy przez osoby zamożne było bardzo powszechne i całkiem normalne, ponieważ zabieg uważany był za niesamowicie korzystny dla zdrowia. Ludzie na ogól nie wstydzili się wykonywać lewatywę w obecności innych osób, a zwyczaj taki był bardzo powszechny. Udokumentowane zostało pewne historyczne zdarzenie, w trakcie którego Księżna Borgogni, w trakcie rozmowy z samym Ludwikiem XIV, została poddana zabiegowi lewatywy przez swoją służącą.


Damy dworu bardzo często wykonywały wspólne zabiegi lewatywy i nie stanowiło to dla nich jakiegokolwiek powodu do wstydu. Za czasów panowania króla Ludwika XIV wszystkie damy dworu, a w szczególności te, które najczęściej służyły królowi, miały obowiązek wykonywania codziennej lewatywy, tak aby konieczność udawania się do toalety nie zakłócała ich obowiązków.
Francuska szlachta nie zadowalała się jednak zwykłą wodą. Większość szlachciców stosowało do zabiegów lewatywy specjalne roztwory wzbogacone naturalnymi aromatami. Roztwory były także często zabarwione na życzenie klienta.

Borelioza w Polsce

Dane statystyczne dotyczące zakażeń Boreliozą w Polsce w roku 2013, w porównaniu do danych z roku 2012. Dane pochodzą z biuletynu informacyjnego wydanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Zakład Epidemiologii. W roku 2013 odnotowano prawie 13 tysięcy zachorowań.

Arbuz

Czy wiedzieliście o tym, że arbuz należy do tej samej rodziny roślin co dynia? Kolejną ciekawostką jest fakt, że można bez posiadania specjalistycznej wiedzy wyhodować własnego arbuza z nasion owocu zakupionego w sklepie.


Warto jednak wówczas pomyśleć o uprawie w doniczce, ponieważ większość arbuzów, które można nabyć w polskich sklepach, to owoce importowane z innych krajów, dla których polski klimat może okazać się mało przyjazny.

Niesamowity Zhou Ting-Jeu

Zhou Ting-Jue jest międzynarodowej sławy wielkim mistrzem Qi Gong, Kung Fu oraz Tai Chi Chuan. Obecnie 79-letni Zhou Ting-Jue, który rozpoczął naukę Kung Fu w wieku 7 lat, a z Qi Gong zetknął się po raz pierwszy gdy miał już 16 lat, posiada niesamowite zdolności.


Mistrz jest w stanie leczyć energią Qi praktycznie wszystko to, z czym zachodnia medycyna radzi sobie ciężko lub w ogóle sobie nie radzi. Mistrz pomógł już wielu osobom, w tym także samemu Dalaj Lamie! Pan Zhou Ting-Jue, który był niejednokrotnie obiektem badań naukowych oraz gościem w znanych transmisjach telewizyjnych, jest w stanie wygenerować ze swoich dłoni ciepło o temperaturze 202 stopni w skali Fahrenheita, a także utrzymać ciężar swojego ciała na cienkiej kartce papieru.

Strony

Zdrowe Pasje

Witam serdecznie w witrynie zdrowepasje.pl!

Na imię mam Michał. Urodziłem się pod koniec lat 60' ubiegłego wieku. Z zawodu jestem informatykiem. Od ponad 20 lat zajmuję się głównie projektowaniem i tworzeniem aplikacji web i systemów bazodanowych, jak również projektowaniem sieci teleinformatycznym i administrowaniem rozległymi systemami UNIX/Linux (osoby zainteresowane lekturą mojego bloga informatycznego zapraszam tutaj). Pomimo zawodu informatyka, który z przyrodą mało ma wspólnego, życie w ścisłym związku z naturą to moja wielka pasja i podstawa wszelkich codziennych działań.

Przez wiele lat podróżowałem po całym świecie, co pomogło mi poznać i zrozumieć dużo ciekawych aspektów ludzkiej natury. Przebywałem i mieszkałem w różnych krajach, w których miałem okazję się zapoznać z ciekawymi obyczajami. Przez ponad 25 lat byłem wegetarianinem, okresami także weganinem. Od ponad 30 lat nie spożywam śmieciowego jedzenia.

Pomimo pracy, która zmusza mnie do siedzenia przed monitorem przez wiele godzin dziennie, jestem bardzo aktywny fizycznie. Po ponad 8 latach treningów koreańskiej sztuki walki Tae Kwon Do i niecałych 4 latach przygody z Tai Chi Chuan, od początku roku 2012 intensywnie ćwiczę chińskie Wushu oraz Qi Gong. Przeznaczam też sporo czasu na medytację i spacery, a także naukę chińskiego, który jest moim piątym językiem obcym. Interesuję się, między innymi, medycyną alternatywną, naturalnymi metodami leczniczymi, filozofią, religiami Dalekiego Wschodu oraz fotografią.

W związku z faktem, iż od drugiej połowy lat 80' ubiegłego wieku nurtują mnie kwestie związane z trudną tematyką utrzymywania równowagi psychofizycznej i dobrego samopoczucia we współczesnym, nieco zwariowanym, świecie, po wielu wcześniejszych próbach tego typu, w roku 2013 postanowiłem uruchomić niniejszą witrynę. Pomimo faktu iż swoje wykształcenie zdobyłem poza granicami Polski, na samym początku osobiście pisałem pierwsze artykuły opublikowane w portalu. Obecnie treść witryny zdrowepasje.pl jest opracowywana i redagowana przez kilkuosobowy zespół przyjaciół wolontariuszy-pasjonatów, w gronie którego znajdują się fachowcy z kilku ważnych dziedzin wiedzy ściśle powiązanych ze zdrowym stylem życia.

Zdrowe Pasje

Współczesny świat nie jest całkiem przyjazny naszemu zdrowiu i wcale nie jest łatwym zadaniem poradzić sobie z wieloma czyhającymi zagrożeniami, których często nie jesteśmy świadomi.
Dzisiejszy rynek konsumencki napędzany jest bezwzględną żądzą zarabiania pieniędzy. Światowe koncerny produkują coraz to więcej niepotrzebnych i szkodliwych wynalazków, które masowo dewastują nasze zdrowie, a media programują nasze umysły tak, abyśmy byli święcie przekonani, iż tego typu rzeczy są dla nas nie tylko dobre, ale wręcz niezbędne. Do tego dochodzą różnego rodzaju sygnały społeczne, które nasilają i utrwalają nasze błędne przekonania dotyczące konieczności posiadania bądź stosowania pewnych produktów. Ciężko jest jednak generalnie z dnia na dzień ujrzeć istotę rzeczy i zmienić wieloletnie i niszczące nas nawyki, których przeważnie jesteśmy niewolnikami przez całe lata. W takich kwestiach pomaga intuicja, której generalnie niestety nie potrafimy słuchać, ponieważ nikt nas tego nie uczy, więc jest to swego rodzaju ślepy zaułek, który u większości osób zamyka się na zawsze już w czasach dzieciństwa.

Aby w łatwy i przyjemny sposób żyć zdrowo i zgodnie z przyrodą, warto rozwijać i kultywować pasje, zdrowe pasje, które w przyjemny sposób chronią nas przed wszelkim współczesnym złem. Zdrowe pasje, które związane są ze ścisłym kontaktem z przyrodą i ze zdrowym trybem życia, budzą w nas od dawna uśpioną intuicję.

Misją witryny Zdrowe Pasje jest skłanianie czytelników do prowadzenia zdrowego trybu życia. Publikowane są artykuły dotyczące zdrowego stylu życia w świecie, który o zdrowych pasjach niemalże zapomniał. Poruszane są tutaj - między innymi - kwestie związane z rozmaitymi metodami odżywiania się, sposobami radzenia sobie ze stresem, alternatywnymi metodami leczenia, ale także podróżowaniem i zwiedzaniem ciekawych miejsc.

Miłej lektury!