Święte symbole, które mogą uzdrawiać i obdarowywać mądrością!

Mandala jest zarówno dziełem artystycznym, jak duchowym symbolem - najczęściej stosowanym w Buddyzmie i Hinduizmie. Spotyka się ją również w innych religiach i starożytnych kulturach, w tym u rdzennych Amerykanów i u australijskich Aborygenów. Tworzenie Mandali jest często świętym procesem, którego ukończenie może zająć tygodnie, a czasami o wiele dłużej.

Mandala - Co to jest Mandala?

Mandala symbolizuje zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną część wszechświata. To terapeutyczne dzieło sztuki, które może pomagać w medytacji, uzdrowieniach i rozwoju duchowym.

Wywodzące się ze słowa „mandra” (tł. pojemnik esencji), określenie Mandala oznacza święty krąg. Koło jest bowiem w większości kultur postrzegane jako magiczna forma, bez początku i końca, podobnie jak wszechświat, który wydaje się być nieskończony. W rzeczywistości Mandala w sanskrycie wskazuje na wszystko, co jest okrągłe, lub kuliste. Powiada się, że ten krąg lub tak zwany „pojemnik esencji” przedstawia jedność, zdrowie, integralność, harmonię i pełen cykl życia. Powiada się także, że Mandala symbolizuje bycie tu i teraz, podążanie z nurtem bez stawiania nienaturalnego oporu oraz introspekcję.

W tradycji tantrycznej Mandala często odnosi się do świętej przestrzeni, która może być zarówno okrągła, kwadratowa, jak również dowolnego innego kształtu. Bóstwa są zapraszane do wejścia w tę przestrzeń, za pomocą przeznaczonych do tego celu mantr.

Centralny punkt Mandali jest określany jako „nasienie”. Skąd ten pomysł? Otóż to właśnie z niego powstaje zarówno Mandala, jak i całe istnienie, które dzieło symbolizuje w swoich liniach i kształtach. Medytacja nad środkiem Mandali pomaga zrozumieć jej bogatą symbolikę i czerpać wiedzę z tego wyjątkowego przekazu.

Mandala - Moc Mandali

Klasycznym wzorem Mandali jest kwadrat z czterema „bramami” zawierający okrąg. Często Mandala bywa otoczona zewnętrznym kręgiem. Te podstawowe wzory spotykamy najczęściej w starożytnych Mandalach, ale mają one wiele wariantów. Mandala może być również wypełniona wszelkiego rodzaju figurami geometrycznymi, świętymi postaciami, kwiatami i w sumie wszystkim, co przyjdzie na myśl jej twórcy.

Mandale można tworzyć na różne sposoby. Rysowanie, lub malowanie, bądź wycinanie z papieru, kartonu, lub haftowanie wzorów na tkaninach należą do najbardziej popularnych metod. Tybetańscy mnisi mają zwyczaj tworzenia ogromnych Mandali z pojedynczych ziaren piasku. Jest to bardzo uciążliwa praca, a pomimo tego, zgodnie z tradycją, po ukończeniu dzieła jest ono rytualnie niszczone. Piasek jest zamiatany w stos, a następnie wysypywany do strumienia wody. Uważa się, że w ten sposób błogosławieństwa i nauki mandali rozprzestrzeniają się na cały świat.

Podsumowanie

Wywodzące się ze słowa „mandra”, określenie Mandala oznacza święty krąg. To bogate w religijną, bądź filozoficzną symbolikę dzieło sztuki, które spotykamy w wielu różnych kulturach.

Kształty i kolory mandali zależą od celu, któremu ma ona służyć

Kształty i kolory Mandali są ściśle zależne od celu, jakiemu dane dzieło ma służyć. Istnieją Mandale, które leczą z chorób, inne odganiają złe mocy, a jeszcze inne pomagają w medytacji. Ale nie na tym kończy się przydatność Mandali. Ilość możliwych do stworzenia kombinacji, zarówno wzorów, jak i kolorów, jest zatem praktycznie nieograniczona.

Mandala - Czy Mandala może uzdrawiać?

Klasyczna tybetańska Mandala bywa często narzędziem służącym do zdobywania, bądź poszerzania mądrości i współczucia. Ogólnie jest ona ściśle zrównoważoną, geometryczną kompozycją (źródło 1). W Buddyzmie tybetańskim tego typu Mandala wspomaga osoby poszukujące oświecenia na ich długiej i trudnej ścieżce. Mnisi medytują wizualizując ją jako trójwymiarowy pałac. Bóstwa w nim przebywające symbolizują poglądy filozoficzne i służą jako wzory do naśladowania. W klasycznej buddyjskiej Mandali często spotykana jest następująca kolorystyka:

  • Biały: leczy ignorancję i zamienia ją w akceptację, czystość i mądrość;
  • Żółty: leczy dumę i zamienia ją w jedność, współczucie i obfitość;
  • Zielony: leczy zazdrość i zamienia ją w bezwarunkową miłość, zrozumienie i spełnienie;
  • Niebieski: leczy gniew i zamienia go w autorefleksję, wyrażanie siebie i intuicyjne postrzeganie;
  • Czerwony: leczy przywiązania i strach i zamienia je w pewność siebie, wolność i moc.
Podsumowanie

Kolory i wzory, jakie znajdują się w Mandali są ściśle zależne od celu, w jakim dane dzieło sztuki zostało utworzone.

Czy Mandala może uzdrawiać?

Czy Mandala może poprawić nasze zdrowie? Powiada się, że jak najbardziej! Obecnie Mandala jest powszechnie stosowana jako forma terapii artystycznej, lub medytacji. Okazuje się niezmiernie pomocna w pracy z osobami uzależnionymi, cierpiącymi na choroby psychiczne i inne wyniszczające organizm poważne problemy ze zdrowiem. Uzdrawiająca moc Mandali w dużej mierze zależy od zawartej w danym dziele sztuki symbolice. Nie każda, pierwsza lepsza Mandala, posiada silny potencjał uzdrawiania, pomimo, iż większość odpowiednio dobranych Mandali może rzeczywiście okazać w tym pomocna.

Skąd się bierze uzdrawiający potencjał Mandali? Generalnie wszelkie Mandale umożliwiają Twojemu kreatywnemu umysłowi oderwać się od ograniczeń umysłu analitycznego. Krótko mówiąc, Twoja kreatywność pozbywa się wszelkich granic! To bardzo ważne, aby osiągnąć niektóre cele, zarówno terapeutyczne, jak i związane z rozwojem osobistym. Uważa się, że kiedy tworzysz, kolorujesz lub patrzysz na mandalę, podświadomie programujesz umysł, aby przyjął esencję jej symboliki. Jak powszechnie wiadomo i co zostało wielokrotnie udowodnione przez współczesną naukę, niektóre symbole są głęboko zakorzenione w naszych umysłach, przez co mogą na nas silnie wpływać.

Mandala i jej uzdrawiająca moc

Bogata symbolika linii, wzorów i oznaczeń, jakie znajdują się na Mandalach, skłoniło wielu psychologów, również tych bardziej wybitnych, takich jak przykładowo Carl Jung, do zbadania jej świętego przekazu i potencjału uzdrawiania. Jung z powodzeniem stosował Mandale w celach terapeutycznych (źródło 2). Zalecał swoim pacjentom tworzyć własne wzory. Potwierdził on ponadto to co starożytni mnisi wiedzieli już tysiące lat temu: znaczenie symboli Mandali może być podświadomie dekodowane i przyswajane przez umysł jednostki, wywołując uzdrowienie i autorefleksję.

Aby użyć Mandali do zdobycia, lub wzmocnienia wewnętrznej mądrości i świadomości, najlepiej jest wybrać najbardziej pasujący do wyznaczonego celu wzór. Jak to zrobić? To nie jest trudne! Przypatrz się wzorom i ich kolorystyce. Zauważ, jaki rodzaj uczuć przeważa w Tobie, gdy się na nie patrzysz. Nie śpiesz się z decyzją, ale też nie analizuj kształtów i kolorów. Wyboru powinna dokonać Twoja nieanalityczna część umysłu. Jeśli patrząc się na wzory odczuwasz pozytywne emocje, to oznacza, że zawierająca je Mandala może Ci naprawdę pomóc.

Podsumowanie

Ukryta w niektórych Mandalach symbolika może naprawdę uzdrawiać. Wiedzieli o tym już starożytni mnisi, którzy posługiwali się Mandalami w wielu świętych celach. Potwierdził to Carl Jung, który z powodzeniem stosował Mandale w celach terapeutycznych.

Mandala - uzdrawianie poprzez medytację. Jak i po co medytować z Mandalą?

Medytacja z Mandalą pomaga oczyścić i rozjaśnić umysł. Celem tej praktyki jest zachowanie spokoju i skupienie się na czynności, która rozbudzi Twoją duchową esencję. Pozostawiając na boku codzienne konflikty, problemy i zmartwienia, poświęcisz odrobinę swojego cennego czasu na relaks i uporządkowanie całego mentalnego chaosu.

Mandala - Medytacja z Mandalą

Wybrana przez Ciebie Mandala - może to być oczywiście Mandala utworzona i pokolorowana własnoręcznie - powinna zostać umieszczona przed Tobą, na wysokości oczu, na stole, lub krześle. Usiądź przed nią w wygodnej pozycji, na podłodze lub tam, gdzie czujesz się najlepiej.

Zamknij oczy, skoncentruj się na oddechu. Nie reaguj na poszczególne myśli. Nie sposób ich zatrzymać. Pozwól, aby myśli w naturalny sposób pojawiały się i znikały, lecz nie przywołuj ich, ani nie neguj ich istnienia. Nie wyłapuj żadnej z nich i nie koncentruj na nich swojej uwagi. Niech sobie zwyczajnie płyną, jak chmury na niebie, bądź jak obrazy na kinowym ekranie. Kiedy się już nieco uspokoisz i osiągniesz medytacyjny stan umysłu, otwórz delikatnie oczy i zacznij patrzeć na Mandalę, skupiając delikatnie wzrok na samym środku rysunku. Pozwól, aby nastąpiła naturalna wymiana energii pomiędzy Mandalą, a Tobą. Obserwując Mandalę, pozostań w stanie medytacyjnej obserwacji dzieła przez kilka minut. Nie przesadzaj. Na początek wystarczy około 5-8 minut dziennie takiej medytacji. Stopniowo, co 3-4 tygodnie, możesz wydłużać ten czas o kilka minut wedle własnego uznania.

Podsumowanie

Medytacja z Mandalą pozwoli Ci zrelaksować umysł, odwracając przy tym Twoją uwagę od codziennych spraw i zmartwień.

Mandala - uzdrawianie poprzez tworzenie Mandali. Jak prawidłowo narysować Mandalę?

Rysowanie Mandali może początkowo sprawiać wrażenie czegoś bardzo skomplikowanego. Na szczęście dzieje się tak tylko wówczas, gdy wcześniej nigdy tego nie robiliśmy. W rzeczywistości rysowanie Mandali jest dość prostą czynnością, ale wymaga odrobiny skupienia.

Po co w ogóle rysować Mandalę? Otóż jest ku temu kilka istotnych powodów. Po pierwsze już samo skupienie się na rysowaniu Mandali działa na nas terapeutycznie. Koncentrując się na wzorach i kolorach, które powinny być wykonane w zachowaniem odpowiednich proporcji i symetrii, pozwolisz umysłowi oderwać się od codziennych zmartwień. Zrelaksujesz się, Twój nastrój się poprawi, a przy tym może odkryjesz drzemiącego w Tobie artystę!

Do narysowania Mandali będą Ci potrzebne przede wszystkim ołówek, linijka, cyrkiel i kątomierz. Po wstępnym utworzeniu kontur kształtów możesz potrzebować dodatkowych akcesoriów, w zależności od tego, czy będziesz kolorować Mandalę oraz od techniki kolorowania, jaką wybierzesz dla swojego dzieła.

Mandala - Mandale to święte symbole

Szczegółowe instrukcje utworzenia przykładowej Mandali krok po kroku znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Rysowanie Mandali świetnie relaksuje, poprawia nastrój, a przy tym odrywa naszą uwagę od codziennych problemów.

Mandala - uzdrawianie poprzez kolorowanie. Jak kolorować Mandalę?

Kolorowanie Mandali może okazać się czynnością podobnie relaksującą, jak jej rysowanie od podstaw.

Jeśli nie czujesz się na siłach aby narysować własną Mandalę, spróbuj zabrać się za kolorowanie gotowych już wzorów. Mnóstwo gotowych do kolorowania Mandali znajdziesz tutaj.

Jakich kolorów najlepiej używać? Co do tego nie ma sztywnych reguł. Intuicja raczej podpowie Ci, jakie kolory są najbardziej właściwe dla Twojego celu.

Gdzie kupić książki, kolorowanki i inne gadżety?

Aby dowiedzieć się więcej na temat uzdrawiających właściwości Mandali, zapoznaj się z aktualną ofertą książek dotyczących Mandali. Jak zauważysz, sporo z nich jest po polsku, ale jeszcze więcej w języku angielskim.

Jeśli temat zainspirował Cię do dalszych poszukiwań w tym kierunku i chcesz kolorować gotowe wzory Mandali, lub ozdobić własną przestrzeń mieszkalną, to możesz zaopatrzyć się zarówno w kolorowanki, jak i inne przedmioty związane z Mandalami.

Bibliografia:

1 – Smithsonian – Tibetan Healing Mandala; 2 – Fractal Elightenment – Carl Jung’s Psychological Diagnosis Using Mandalas.