Antykoncepcja doustna przyczyną raka piersi?

czw., 22/02/2018 - 15:19
Rak piersi jest obecnie największym problemem onkologicznym w krajach rozwiniętych. Zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła ponad 2-krotnie, a w Europie ponad milion kobiet żyje z diagnozą tej choroby. Umieralność z powodu nowotworów piersi jest w Polsce o niecałe 20% niższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej.

Tabletki antykoncepcyjne - bierze je ponad 140 milionów kobietNa całym świecie obecnie ponad 140 milionów kobiet korzysta z hormonalnych doustnych środków antykoncepcyjnych. Od pewnego czasu wiemy już, że pigułki antykoncepcyjne starszej generacji w pewnym stopniu przyczyniają się do powstawania komórek nowotworowych i rozwoju raka piersi, jednocześnie jednak zmniejszając ryzyko raka jelita grubego oraz jajników. Istnieją także podejrzenia, że stosowanie doustnej antykoncepcji może zwiększać ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy i na raka wątroby. Co ciekawe, doustne środki antykoncepcyjne mogą zmniejszyć ryzyko zachowania na raka jajników nawet o 50%. W oficjalnej witrynie Krajowego Rejestru Nowotworów jasno opisano taki stan wiedzy, lecz nie wzięto tam jeszcze pod uwagę wyników najnowszych badań naukowych.Współczesne tabletki antykoncepcyjneW związku z zagrożeniami, do jakich dochodziło w efekcie stosowania doustnej antykoncepcji w przeszłości, postęp nauki w tej dziedzinie miał znacznie zmniejszyć ryzyko. Takie było przynajmniej początkowe założenie, na podstawie którego opracowano współczesne pigułki doustnej antykoncepcji. Początkowo naukowcy wierzyli w to, że nowoczesne leki, zawierające o wiele mniejsze ilości hormonów, nie będą się przyczyniać do powstawania chorób nowotworowych. Niestety według wyników najnowszych badań, przeprowadzonych przez duńskich naukowców, nowej generacji leki z tej grupy mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Ich stosowanie, szczególnie jeśli przewlekłe, może znacznie zwiększać ryzyko wystąpienia raka piersi.

"<adsense:responsive:2896969150">


Nowo odkryte zagrożenie owszem jest realne i warto je mieć na uwadze. Pewne jest tym bardziej to, że panie z rodzinną historią nowotworową, a także panie po czterdziestce, mające zamiar stosować pigułki antykoncepcyjne, powinny dobrze się zastanowić nad konsekwencjami zdrowotnymi, gdyż w ich przypadku ryzyko zachorowania na raka piersi jest statystycznie o wiele większe niż u pozostałych kobiet.

Badania naukowe nie kłamią – wyniki są przerażające!Trwające ponad dekadę badania naukowe nad niemalże 2 milionami duńskich kobiet w wieku od 15 do 49 lat, których wyniki opublikowano w ubiegłym roku w The New England Journal of Medicine, przyniosły bardzo niemiłe wieści. W celu uzyskania wysokiej wiarygodności obserwacji i badań naukowcy uwzględnili wiele istotnych czynników, takich jak historia porodowa, ewentualne przypadki raka piersi w rodzinie, a nawet poziom edukacji uczestniczek.

"<adsense:responsive:2896969150">


Badaczom finansowanym przez Novo Nordisk Foundation udało się wykazać, iż kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne są o wiele bardziej narażone na choroby nowotworowe piersi, niż te, które z takich preparatów w ogóle nie korzystają. W przypadku długoterminowego zażywania leków ryzyko rozwoju raka piersi może być nawet o 38 % większe, niezależnie od rodzaju stosowanego preparatu. Smutne jest także to, że nawet kobiety które w przeszłości stosowały doustną antykoncepcję, ale już tego nie robią, znajdują się w pewnej grupie ryzyka. Ryzyko zanika całkowicie dopiero po 10 latach zaprzestania zażywania tabletek.

Dające sporo do myślenia wyniki duńskiego eksperymentu naukowego prowadzą do wniosku, iż stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, podobnie jak w przypadku każdego innego leku, wiąże się z pewnymi zagrożeniami, które należy rozważyć w obliczu możliwych do uzyskania korzyści. Czy warto podejmować takie ryzyko? Na to pytanie każda kobieta powinna sama znaleźć najbardziej trafną do swojej sytuacji życiowej odpowiedź i ewentualnie zastanowić się nad inną metodą antykoncepcyjną.

Bibliografia:

Krajowy Rejestr Nowotworów – Przyjmowanie hormonów
The Independent – Birth control pills have been linked to an increased risk of breast cancer in new study