Baratti - Zatoka Baratti - Toskania

Informacje o autorze:

Obrazek użytkownika redakcja
Zespół zdrowepasje.pl
Etruskowie w okolicach Populonii i Baratti

Zainaugurowany w roku 1998 Park Archeologiczny Baratti i Populonii rozciąga się na 80-hektarowej powierzchni, pomiędzy wzgórzami miasteczka Piombino a wybrzeżem Zatoki Baratti. Okolica parku, oprócz niesamowitego piękna przyrody, zawiera pozostałości jedynego w swoim rodzaju etruskiego miasteczka niegdyś usytuowanego na morskim wybrzeżu. Pomimo faktu, iż większa część odkrytych w tym rejonie ruin etruskich konstrukcji znajduje się w okolicy samej Populonii, to również zatoka Baratti jest w tego rodzaju ciekawostki dosyć bogata.


Podczas krótkiego spaceru w zatoce natknęliśmy się na kilka – zresztą bardzo intrygujących - etruskich budowli, a raczej na to, co po nich na dzień dzisiejszy pozostało. Akropol Popolonii to najwyższa okolica tego pięknego parku archeologicznego, w której znajduje się duża ilość pozostałości po starożytnych etruskach, ale także po Imperium Rzymskim. Ze wzgórz Populonii można podziwiać panoramiczne widoki na Zatokę Baratti.

Zatoka Baratti znajduje się w południowo-wschodniej części wybrzeża Ligurskiego półwyspu Italii. Z północnej strony graniczy ona ze wzgórzami Poggio San Leonardo, podczas gdy na południu jej granicę stanowi słynna wieża z Baratti, znajdująca się w małym porcie miasteczka, tuż za którą, ukazują się północne okolice wzgórz miasteczka Piombino.
Baratti to pradawne miasteczko o etruskich korzeniach, w którym również starożytni Rzymianie pozostawili po sobie liczne ślady. Za czasów obecności Etrusków w miasteczku Baratti i jego okolicach, ale także w epoce Imperium Rzymskiego, to właśnie bliskość Populonii i jej ruchliwego portu, stanowiła oś, wokół której kręciło się niegdyś życie w całej tej okolicy.
Ze względu na historyczną obecność pradawnych cywilizacji, miejscowość na dzień dzisiejszy stanowi część Parku Archeologicznego Baratti i Populonii.
Podczas zwiedzania okolic Baratti, doznaliśmy niesamowitych, bardzo przyjemnych wrażeń.

Najbardziej miło, z całej okolicy Baratti, zwiedzało nam się samą zatokę i jej lasy piniowe. Zatoka Baratti słynie ze swoich przyrodniczych krajobrazów i z niemalże dziewiczej natury.
Plaże są tutaj piaszczyste, a piasek ma piękny, brunatno-złocisty kolor, który jest spowodowany obecnością w nim metalicznych odpadów zza czasów tutejszej etruskiej produkcji metalu. Metaliczne elementy obecne w piasku mienią się w świetle promieni słonecznych, niczym za sprawą magii.
Zatoka jest częściowo pokryta lasem piniowym, w którym drzewa o imponującym wyglądzie i niemałych gabarytach, w połączeniu z magicznym śpiewem ukrywających się przed ludzkim wzrokiem na nich cykad, dosłownie zapierają dech w piersiach.

Zarówno w obecnych tutaj lasach piniowych, jak również na nieco oddalonych od samych plaż polanach, można się natknąć na mnogą ilość etruskich ruin, takich jak nawet spore fragmenty pradawnych budowli, bądź konstrukcje wyglądem przypominające studnie, a nawet na etruską nekropolię.
Zatoka Baratti, czyli Golfo di Baratti, to miejsce o imponującej piękności, które na pewno warto zwiedzić. Zatoka położona jest w pobliżu słynnej Populonii, której na pewno nie należy omijać, szczególnie jeśli interesujemy się starożytnymi cywilizacjami, takimi jak etruskowie.

Zdjęcia zrobione przez nas w Baratti, w Lipcu 2015

baratti - Toskania - Zwiedzanie
baratti - Toskania - Zwiedzanie
baratti - Toskania - Zwiedzanie
baratti - Toskania - Zwiedzanie
baratti - Toskania - Zwiedzanie
baratti - Toskania - Zwiedzanie
baratti - Toskania - Zwiedzanie
baratti - Toskania - Zwiedzanie
baratti - Toskania - Zwiedzanie
baratti - Toskania - Zwiedzanie
baratti - Toskania - Zwiedzanie
baratti - Toskania - Zwiedzanie