Zdrowie, odżywianie, porady zdrowotne, informacje o produktachCOVID-19: już niebawem może być dostępny całkiem nowy lek!

Lekarze i naukowcy mają ogromną nadzieję, że już niebawem nowy środek o nazwie EIDD-2801 zmieni sposób leczenia choroby COVID-19. Nowy specyfik daje obiecujące efekty w ograniczaniu groźnych dla życia zmian zachodzących w płucach w efekcie infekcji wywoływanych koronawirusem. Obecnie naukowcy informują, że testy na myszach laboratoryjnych zostały zakończone i wkrótce preparat przejdzie do nowej fazy badań klinicznych - tym razem z udziałem ludzi.

Koronawirus - Już niebawem może nastąpić przełom


Kluczową rolę w opracowywaniu i testowaniu nowego specyfiku odgrywają badacze z UNC-Chapel Hill Gillings School of Global Public Health. Wirusolodzy z laboratorium Williama R. Kenana Jr., w tym znany profesor Ralph Baric, współpracują z kolegami, Edwardem Claiborne Stahlman – profesorem pediatrii w Vanderbilt University Medical Center (VUMC) oraz z George'em Painterem, dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit DRIVE i dyrektor Emory Institute for Drug Development (EIDD), gdzie odkryto nowy środek.

Wyniki najnowszych badań nad nowym preparatem zostały opublikowane przedwczoraj na łamach Science Translational Medicine. W artykule udostępniono szczegółowe informacje z badań dotyczących ludzkich komórek płuc zaatakowanych przez wirusa SARS-CoV-2, oraz komórek myszy laboratoryjnych zakażonych bliskimi genetycznie koronawirusami SARS-CoV i MERS-CoV.

Wyniki eksperymentów ujawniły, że EIDD-2801 - stosowany zapobiegawczo - może ograniczyć uszkodzenia płuc u zainfekowanych myszy. EIDD-2801 jest doustnie przyjmowaną postacią związku przeciwwirusowego EIDD-1931. Może być stosowany jako pigułka i przenika w odpowiednich ilościach do komórek płuc. Naukowcy potwierdzają, że rozpoczęcie kuracji 12, lub 24 godziny po zainfekowaniu organizmu koronawirusem, może zmniejszyć stopień uszkodzenia płuc i utraty wagi u myszy laboratoryjnych. Badacze spodziewają się jednak, że to okno czasowe może być znacznie dłuższe u ludzi, ponieważ okres między początkiem infekcji, a zgonem, jest generalnie wydłużony u ludzi w porównaniu do myszy.

Zdaniem jednego z naukowców przeprowadzających badania nad nowym lekiem:

Ten nowy lek ma nie tylko duży potencjał w leczeniu pacjentów z COVID-19, ale wydaje się także skuteczny w leczeniu infekcji wywołanych innymi koronawirusami.


W porównaniu z innymi środkami stosowanymi w leczeniu COVID-19, które należy przyjmować dożylnie, EIDD-2801 może być stosowany doustnie w postaci tabletek. Oprócz ogólnego ułatwienia w leczeniu, wiąże się to z potencjalnymi korzyściami w stosowaniu u pacjentów z lżejszym przebiegiem choroby, lub w profilaktyce – dla przykładu w domu opieki, w którym wiele osób zostało zainfekowanych, ale jeszcze nie wykazuje objawów choroby (źródło 1).

Badania kliniczne nad stosowaniem EIDD-2801u ludzi powinny się rozpocząć jeszcze tej wiosny. Jeśli się wszystko powiedzie, lek może być nie tylko stosowany do ograniczania rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, ale może równie skutecznie hamować rozwój ewentualnych przyszłych epidemii wywołanych innymi koronawirusami.

Bibliografia

1 – Drug Target Review – EIDD-2801 shows efficacy against COVID-19 in human cells and mice