COVID-19 w Polsce – Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej ogłoszono nowe ograniczenia, wynikające z epidemii COVID-19. Będą one obowiązywały do 11 kwietnia. Zaostrzenie wprowadzonych już wcześniej reguł dotyczy kwestii związanych z przemieszczaniem się, wychodzeniem z domu, bądź organizowaniem uroczystości religijnych.

W Polsce jest już 844 potwierdzonych przypadków COVID-19, dziesięć osób zmarło, w tym dwie we wtorek: ksiądz z okolic Chełma i pacjent szpitala w Radomiu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że pandemia COVID-19 nabiera coraz to szybszego tempa. Obecnie na świecie jest blisko 400 tysięcy zakażonych, 17 tys. osób zmarło, a ponad 100 tys. zostało wyleczonych.

Koronawirus - Zakaz wychodzenia z domu
W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej ogłoszono nowe ograniczenia, wynikające z epidemii COVID-19. Będą one obowiązywały do 11 kwietnia. Zaostrzenie wprowadzonych już wcześniej reguł dotyczy kwestii związanych z przemieszczaniem się, wychodzeniem z domu, bądź organizowaniem uroczystości religijnych.

Ograniczenia dotyczące przemieszczania się

Do 11 kwietnia włącznie swobodne przemieszczanie się nie będzie dozwolone, poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Co istotne, w miejscach publicznych razem będą mogły przebywać maksymalnie 2 osoby, z wyjątkiem rodzin. W szczególności ograniczenie przemieszczania się nie dotyczy:
  • Dojazdu do pracy - Jeśli jesteś na etacie, prowadzisz działalność gospodarczą, bądź jesteś rolnikiem, masz prawo dojechać do miejsca pracy. Możesz również udać się po zakup towarów i usług związanych z Twoim zawodem;
  • Wolontariatu - Jeśli aktywnie uczestniczysz w walce z epidemią i bierzesz udział w akcjach mających na celu udzielanie pomocy osobom potrzebującym, lub przebywającym w kwarantannie, wówczas możesz się przemieszczać w ramach tej działalności;
  • Załatwiania codziennych spraw, które są niezbędne do życia. Nadal można się przemieszczać w celu zrobienia zakupów spożywczych, wizyty u lekarza, wyprowadzenia psa na spacer, czy udzielenia pomocy osobom bliskim;
  • Udziału w obrzędach religijnych.

Komunikacja miejska

Środki miejskiej komunikacji publicznej będą nadal działały, choć zostały tutaj wprowadzone pewne ograniczenia. Okazuje się, że do 11 kwietnia, w autobusach, tramwajach, lub metrze, podróżować będzie można tylko na miejscach siedzących, a połowa w nich powinna zostać pusta. Czy to oznacza, że wsiadając do środka transportu, np. tramwaju, powinniśmy liczyć zajęte miejsca, a w przypadku przekroczenia limitu, należałoby natychmiast wysiąść? Tego nie sprecyzowano, co oznacza, że zakłady będą zmuszone opracować jakieś skuteczne procedury.

Całkowity zakaz zgromadzeń

Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań.

Uroczystości religijne

W mszy, lub innym obrzędzie religijnym, będzie mogło brać udział jednocześnie nie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób przebywających w jednym pomieszczeniu nie dotyczą zakładów pracy, jednak należy ustosunkować się w nich do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczących zachowania minimalnej odległości pomiędzy pracownikami i korzystania ze środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, nadal obowiązują wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż pozostaje obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób powracających zza granicy.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!