Podróże - Nieznana Italia – Region Marche – Ascoli Piceno

pon., 21/07/2014 - 15:49
Ascoli Piceno, stolica prowincji noszącej identyczną nazwę we włoskim regionie Marche, to miasto z bardzo bogatą i niezwykle długą historią, która po dziś dzień jest żywa, szczególnie dzięki niezwykle ciekawym konstrukcjom architektonicznym, zabytkowym wieżom, kościołom oraz posągom, znajdującym się nie tylko w zabytkowej części miasta, ale także na jego obrzeżach. W Italii centralnej, Ascoli Piceno jest prawdopodobnie miastem, które posiada największe bogactwo architektoniczne, w zakresie starożytnych dzieł sztuki i historycznych zabytków. Ascoli Piceno jest głównym celem wielbicieli pięknej architektury zabytkowej, którzy wybierają się do Włoch.

Krótka historia miastaHistoria miasta Ascoli Piceno sięga prawdopodobnie epoki kamiennej. W czasach Neolitu miasto było już z dużą pewnością zamieszkiwane przez mieszkańców centralnej Italii różnego pochodzenia. Według niektórych starożytnych źródeł literackich Ascoli Piceno powstało w skutek osadzenia się na jego ziemiach starożytnego ludu Sabinów, których, według legendy, przyprowadził tam zielony dzięcioł.
W roku 299 p.n.e. Ascoli Piceno walczyło u boku Rzymian, przeciwko Etruskom, Galom
oraz innym ludom. Pomimo iż w roku 91 p.n.e. miasto odwróciło się od Rzymu, to kilka lat później Ascoli Piceno zostało przez Rzymian ponownie i definitywnie odbite, aby pozostać pod władzą Rzymu aż do czasów upadku cesarstwa.
W średniowieczu Ascoli Piceno było często atakowane i plądrowane przez Barbarzyńców, głównie przez Gotów i Longobardów.
W roku 1183 Ascoli Piceno stało się wolnym miastem, lecz przez wiele kolejnych lat w mieście miewały miejsce silne zamieszki wewnętrzne i spory pomiędzy dominującymi tam rodzinami.
W roku 1860 Ascoli Piceno zostało przyłączone do Królestwa Włoch.
Godny pamięci jest opór jaki miasto stawiło Niemcom w czasach okupacji w roku 1943, za co Ascoli Piceno otrzymało w roku 2001 złoty order.

Architektura Ascoli PicenoZ punktu widzenia architektury oraz urbanistyki zabytkowa część Ascoli Piceno to naprawdę unikatowe miejsce. Znajdujące się tam zabytkowe budowle skonstruowane zostały ze specjalnego rodzaju kamienia wydobywanego na miejscu, tak zwanego „Travertino”. W mieście znajduje się mnóstwo bardzo wąskich uliczek, a niektóre z nich są tak wąskie, że trudno było by poruszać się po nich innym sposobem niż pieszo. Niektóre z uliczek miasta prowadzą donikąd, więc, aby nie błądzić warto mieć ze sobą obeznanego przewodnika.
Zabytkowa część miasta, otoczona jest bardzo wysokim murem, który przez wiele wieków, wraz z idealną strategicznie pozycją geograficzną i optymalną sytuacją geologiczną, zapewniał mieszkańcom najwyższy poziom skuteczności obronnej przed możliwymi atakami z zewnątrz.

Jeżeli chodzi o zabytkowe budowle, to nie bez powodów Ascoli Piceno nazywane jest miastem stu wież. W mieście znajduje się ogromna ilość zabytkowych wież. Nie sposób było by zwiedzić wszystko podczas typowej wyprawy turystycznej, nawet korzystając z usług przewodników, których można spotkać na miejscu i którzy organizują interesujące wycieczki. Samych zabytkowych kościołów, kaplic i kapliczek jest w Ascoli Piceno taka ilość, jakiej, na tak ograniczonym obszarze, nie spotkamy w żadnym innym włoskim mieście.

"<adsense:468x60:3192341119">


Zwiedzając miasto w sobotnie popołudnie można w nim podziwiać, oprócz kościołów, także i uroczyste śluby które się w nich odbywają. W całym mieście robi się wtedy bardzo hucznie. Praktycznie, idąc wtedy wolnym krokiem, można co kilka minut natrafić na jakiś ślub. Jest to dosyć dziwne zjawisko, niespotykane w innych włoskich miastach aż na tak dużą skalę. Pamiętajmy jednak, że taka sytuacja ma miejsce tylko w soboty. Osoby pragnące zwiedzać miasto w spokoju powinny się tam wybrać w inny dzień tygodnia, w przeciwnym razie ciężko będzie zwiedzać kościoły w środku.

Kościoły i inne miejsca kultu w Ascoli PicenoZabytkowe miejsca związane z religią, które należałoby zwiedzić koniecznie to:


Cattedrale di Sant'Emidio (Katedra Świętego Emidiusza);
Battistero di San Giovanni (Chrzcielnica Świętego Jana);
Cripta di Sant'Emidio (Krypta Świętego Emidiusza);
Chiesa di San Francesco (Kościół Świętego Franciszka);
Chiesa di San Gregorio Magno (Kościół Świętego Grzegorza Wielkiego);
Tempietto di Sant'Emidio alle Grotte;
Tempietto di Sant'Emidio Rosso;
Chiesa di San Tommaso Apostolo (Kościół Świętego Tomasza Apostoła);
Chiesa del Cuore Immacolato di Maria;
Chiesa di San Vittore (Kościół Świętefo Wiktora);
Chiesa della Madonna del Ponte (Kościół Matki Boskiej z Mostu);
Chiesa di San Martino Vescovo (Kościół Świętego Martyna Biskupa);
Chiesa di Santa Maria del Lago (Kościół Świętej Maryji z Jeziora);

To jednak tylko mała lista zabytkowych kościołów i miejsc kultu, które znajdują się na terenie Ascoli Piceno, a wszystkie zabytkowe kościoły i miejsca kultu w tym mieście są warte zwiedzenia.

"<adsense:468x60:3192341119">


Zabytki w Ascoli Piceno nie związane z kultem religijnymPowodem do dumy dla Ascoli Piceno są, oprócz budynków związanych z kultem religijnym, także i inne zabytkowe budynki, znajdujące się na terenach miasta.
Obowiązkowo należałoby zwiedzić Palazzo Del Governo, czyli Pałac Rządowy, zwany także pałacem Świętego Filipa, który usytuowany jest na wschodniej części placu imienia Fausto Simonetti.
Kolejnym ciekawym zabytkowym obiektem, w którym znajduje się obecnie część urzędy Gminy Miasta oraz Gabinet Burmistrza, to Palazzo dell'Arengo, który powstał w XII wieku.
Godny uwagi jest także pałac zbudowany pomiędzy XIII a XIV wiekiem, noszący nazwę Palazzo dei Capitani del Popolo, który znajduje się w pobliżu historycznej kawiarni Meletti, powstałej w roku 1917, obecnej się na liście 150 zabytkowych włoskich kawiarni. Sama kawiarnia Meletti to miejsce spotkań najważniejszych osobistości miasta Ascoli Piceno.

Place w Ascoli PicenoZabytkowe place znajdujące się w Ascoli Piceno nadają mieście niesamowity charakter. Najstarszym placem Ascoli Piceno jest Piazza Arringo, na którym wygłaszam modlitwy sam Święty Franciszek! Jest to piękne miejsce, które należy obowiązkowo zwiedzić przybywając do miasta. Godne uwagi są także Piazza del Popolo oraz Piazza Ventidio Basso, który od czasów Rzymian, aż do XVII wieku był największym centrum handlowym miasta.

Inne ciekawostki w Ascoli PicenoOprócz samych zabytków, miasto Ascoli Piceno posiada także kilka pięknych parków i ogrodów, w tym ogród botaniczny imienia Benito Di Lorenzo, w którym można podziwiać, między innymi, niesamowicie rzadkie odmiany drzew oliwkowych. Natomiast park publiczny znajdujący się przy corso Vittorio Emanuele II, droga która prowadzi do zabytkowej części miasta, znajduje się tam od roku 1873.
Godne zwiedzenia są także liczne muzea, teatry oraz piękne biblioteki znajdujące się w mieście.

Niektóre ciekawe zdjęcia zrobione w Ascoli Piceno przez autora artykułu:

Ascoli Piceno 2014

Ascoli Piceno 2014

Ascoli Piceno 2014

Ascoli Piceno 2014


Ascoli Piceno 2014

Ascoli Piceno 2014

Ascoli Piceno 2014

Ascoli Piceno 2014


Ascoli Piceno 2014

Ascoli Piceno 2014

Ascoli Piceno 2014

Ascoli Piceno 2014Więcej zdjęć można obejrzeć tutaj: https://www.flickr.com/photos/125420722@N03/sets/72157645766244561/