Czy paracetamol pozbawia nas uczuć? To bardzo niebezpieczny lek!

Ból sam w sobie nie jest chorobą, lecz jej objawem. Zamiast znaleźć przyczynę bólu i ją wyleczyć, większość z nas idzie na łatwiznę i sięga po powszechnie dostępne tabletki przeciwbólowe. Jeśli chodzi o zażywanie leków, jesteśmy rekordzistami w skali Europy. Szacuje się, że co roku Polacy przyjmują około 2 miliardów tabletek przeciwbólowych

Ból sam w sobie nie jest chorobą, lecz jej objawem. Zamiast znaleźć przyczynę bólu i ją wyleczyć, większość z nas idzie na łatwiznę i sięga po powszechnie dostępne tabletki przeciwbólowe. Jeśli chodzi o zażywanie leków, jesteśmy rekordzistami w skali Europy. Szacuje się, że co roku Polacy przyjmują około 2 miliardów tabletek przeciwbólowych.

Paracetamol - Ten lek pozbawia nas uczuć!
Popularne w Polsce leki przeciwbólowe zawierające składnik czynny paracetamol zmniejszają ból fizyczny, ale jednocześnie pozbawiają nas uczuć! To, iż przyjmowanie leków może się wiązać z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi, wiadomo już od dawna. Ulotki niektórych produktów leczniczych wprawiają w osłupienie! Liczne leki mogą powodować tycie, inne zaś ból brzucha, nudności, mdłości, wymioty, biegunkę, zawroty głowy.... i wiele innych dręczących odczuć! Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Ohio (źródło 1) wynika jasno, że paracetamol uśmierza nie tylko ból, ale także emocje. W pierwszym z dwóch eksperymentów nad wpływem paracetamolu na emocje wzięło udział 82 studentów, których przydzielono do 2 grup. Uczestnicy pierwszej grupy przyjęli płyn zawierający 1000 mg paracetamolu, natomiast członkom grupy kontrolnej podano placebo. Uczestnicy obu grup przeczytali scenariusz, którego bohaterowie przechodzą przez cierpienia fizycznie, lub emocjonalnie, a następnie poproszono studentów o oszacowanie poziomu bólu, który ich zdaniem odczuwały postacie z lektury. Uczestnicy, którzy zażyli paracetamol, oceniły cierpienie bohaterów jako znacznie mniejsze, niż osoby, którym podano placebo. W kolejnym etapie eksperymentu uczestnicy obejrzeli 40 zdjęć wybranych z bazy danych wykorzystywanej przez badaczy do wywoływania reakcji emocjonalnych. Obejmowało to 10 wyjątkowo nieprzyjemnych zdjęć, pięć umiarkowanie nieprzyjemnych, 10 neutralnych zdjęć, pięć umiarkowanie przyjemnych zdjęć i 10 wyjątkowo przyjemnych zdjęć. Uczestnicy pod wpływem paracetamolu ocenili wszystkie zdjęcia mniej intensywnie, niż osoby z grupy placebo. Nieprzyjemne bodźce były dla nich mniej negatywnie, a przyjemne bodźce mniej pozytywne, niż w przypadku studentów, którzy przyjęli placebo. W drugim z badań oceniano reakcje uczestników na tak zwany "biały szum", czyli jednostajne dźwięki - np. odgłos suszarki do włosów, lodówki i tym podobne. Studenci, również tym razem podzieleni na dwie grupy, zostali poproszeni o ocenienie drażliwości hałasów w skali od 1 (przyjemny) do 10 (ekstremalnie uciążliwy). Osoby pod wpływem paracetamolu ocenili słyszane dźwięki jako mniej nieprzyjemne dla siebie i dla innych, niż studenci, którym podano placebo. Ponieważ zostało jednoznacznie potwierdzone, paracetamol działa niczym silny inhibitor emocjonalny, terapeuci zalecają swoim pacjentom odstawienie zawierających go preparatów w czasie trwania leczenia. Paracetamol skutecznie odcina nas od emocji – zarówno tych trudnych, jak i tych przyjemnych, utrudniając, a nawet uniemożliwiając psychoterapię.
PodsumowanieBadania naukowe potwierdzają, że paracetamol uśmierza nie tylko ból, ale również uczucia!

Przedawkowanie paracetamolu jest czymś powszechnym

Poza potwierdzonym wpływem na emocje, odnotowano częste przypadki hospitalizacji i zgonów wynikających z niewydolności serca, do której przyczynia się paracetamol. W zeszłym roku na izby przyjęć w USA trafiło aż 78 tysięcy osób, które nadużyły tej substancji, z czego 33 tysiące wymagało pilnej hospitalizacji. Lekarze mogą nie zauważać ryzyka, jakie niesie ze sobą długoterminowe przyjmowanie paracetamolu - jednego z najpopularniejszych leków na świecie. Najnowsze brytyjskie badania dowodzą, że regularne przyjmowanie paracetamolu zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 63 procent (źródło 2). Według Consumer Healthcare Products Association, paracetamol w różnych specyfikach, regularnie zażywa 1/5 obywateli USA. Szczegółowych danych na temat przyjmowania paracetamolu w Polsce brakuje, lecz wiadomo z całą pewnością, że co miesiąc Polacy generują 2 700 000 zapytań o „ból” w wyszukiwarce Google’a. Wiadomo też, ilu Polaków przyjmuje leki przeciwbólowe w ogóle, zawierające nie tylko paracetamol, ale również inne składniki aktywne. Przynajmniej raz w tygodniu znieczula się nimi 18 procent z nas, a co najmniej raz w miesiącu 58 procent. Lekarze już od dawna biją na alarm, że zatrucia paracetamolem są w Polsce coraz powszechniejszym zjawiskiem. Jest to związane m.in. z tym, że 75 procent osób korzystających ze środków przeciwbólowych, nie ma bladego pojęcia o mechanizmach ich działania. Nie czytamy ulotek, nie znamy składu leków, które przyjmujemy. Gdy łykamy kilka preparatów jednocześnie, powinniśmy dokładnie sprawdzić, jaką ilość substancji czynnych zawierają - np. paracetamolu. Efekt działania paracetamolu utrzymuje się przez około 4-6 godzin. Bezpieczna dobowa dawka wynosi 4 g dla osoby dorosłej, a w terapii przewlekłej – jedynie 2,5 g. Przedawkowanie paracetamolu jest najczęstszą przyczyną zatruć lekowych w Polsce. Pierwsze objawy zatrucia nie są charakterystyczne: nudności, wymioty, brak apetytu. Dopiero po jakimś czasie pojawią się ból w prawym podżebrzu. Sygnalizuje on uszkodzenie wątroby! Skutecznym antidotum w przypadku zatrucia paracetamolem jest N-acetylocysteina, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wcześnie podana. Ryzyko uszkodzenia wątroby jest szczególnie wysokie w przypadku przyjmowania paracetamolu z alkoholem. Takie połączenie jest wyjątkowo niebezpieczne u osób, które nadużywają alkoholu. Paracetamolu nie mogą również przyjmować osoby, które regularnie piją niewielkie ilości alkoholu, np. co dzień-dwa kieliszek wina do obiadu. Nawet zachowując kilkudniowy odstęp czasu od chwili spożycia alkoholu, stosowanie paracetamolu może być bardzo niebezpieczne i grozić uszkodzeniem wątroby.
PodsumowaniePrzedawkowanie paracetamolu może mieć fatalny finał! Stosując leki przeciwbólowe powinniśmy zapoznawać się z ilością zawartych w nich składników aktywnych i nie przekraczać bezpiecznych dla nas dawek.
Bibliografia:1 – The Guardian – Paracetamol may dull emotions as well as physical pain, new study shows; 2 – Interia – Popularny lek jest niebezpieczny? Najnowsze badania.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!