Livorno - Toskania. Miasto portowe

sob., 18/07/2015 - 17:40
Livorno to włoskie miasto położone na Liguryjskim wybrzeżu, będące także stolicą prowincji o tej samej nazwie. Obecnie liczy ono około 160.000 mieszkańców. W związku z faktem, iż w Livorno mieści się jeden z najważniejszych włoskich portów, który generalnie stanowi tutaj fulcrum dużej części miejskiej aktywności, zarówno jeśli chodzi o turystykę jak i o międzynarodowy handel, miasto ma typowo portowy charakter. Livorno ma charakter miasta portowego, ale jest to miejsce szczególnie ewidentnych kontrowersji, nie tylko urbanistycznych.

Krótka historia miasta LivornoChoć dokładne historyczne korzenie Livorno nie są do końca znane, liczne znaleziska archeologiczne potwierdzają, iż okolice były zamieszkiwane już w czasach prehistorycznych. Bardzo dobrze udokumentowana jest późniejsza obecność w tym rejonie Etrusków oraz starożytnych Rzymian. Po intensywnym rozwoju miasta, który nastąpił w drugiej połowie XVI wieku za sprawą rodów Medici i Lorena, Livorno stało się sławnym wolnym międzynarodowym portem, co przyczyniło się do utrwalenia multi-etnicznego i multi-kulturowego charakteru miasta. Obecność historycznych miejsc kultu, pałaców i willi, a także innych dzieł przeznaczonym do użytku publicznego, lecz mocno związanych z różnymi, od wieków obecnymi w mieście mniejszościami etnicznymi, podkreśla ten szczególny charakter Livorno.
Na przełomie XIX a XX wieku, w okresie industrializacji, Livorno zyskało sławę międzynarodowej mety turystycznej, nie tylko dzięki swoim oszałamiająco pięknym plażom, ale także wskutek obecności w okolicach miasta niesamowitych uzdrowisk termalnych.

Ważne zabytki do zwiedzenia


Pomimo, iż liczne Livornijskie zabytki przetrwały, niekiedy częściowo, bombardowania II Wojny Światowej, miasto uważane jest za jedno z najbardziej nowoczesnych z całego Toskańskiego regionu. Portowe miasto Livorno nie posiada światowej renomy zabytkowego miejsca. Wartych zwiedzenia historycznych konstrukcji architektonicznych, jest w nim jednak sporo. Ponieważ lista zabytkowych miejsc do zwiedzenia w Livorno, wraz z ich opisami była naprawdę długa, wymienimy tutaj tylko niektóre z nich.

"<adsense:468x60:3192341119">


Katedra Św. FranciszkaKatedra Św. Franciszka w Livorno została wybudowana pod nadzorem Antonio Cantagallina, na podstawie projektu autorstwa Alessandro Pieroni. Prace budowlane rozpoczęto w roku 1594, a gotowy budynek został poświęcony w roku 1606. Rok później wzniesiono dzwonnicę, natomiast w XVIII wieku zostały dobudowane dwie boczne kaplice katedry, transept oraz baptysterium. W roku 1817 dzwonnica Katedry została wymieniona na kompletnie nową konstrukcję.
Pomimo zniszczeń doznanych podczas II Wojny Światowej, budynek został kompletnie odrestaurowany. Większość dzieł sztuki znajdujących się w Katedrze to odrestaurowane oryginały. Niestety oryginalny sufit Katedry, rzeźbiony w drewnie przez Vincenzo Ricordati, nie ocalał, a na jego miejscu znajdują się dziś trzy ogromne obrazy.

Fortezza VecchiaSłynnym zabytkiem, którego zwiedzenia nie można absolutnie pominąć podczas wizyty w Livorno, to tak zwana Fortezza Vecchia, czyli stara forteca, której projektowanie rozpoczęto w roku 1481. Budowę starej fortecy rozpoczęto w roku 1506. Na terenie konstrukcji odnaleziono pozostałości osad z przełomu epok brązu a żelaza, ale także ślady po Etruskach i Starożytnych Rzymianach, oraz różnego rodzaju artefakty z czasów średniowiecza. Pierwotnym zadaniem starej fortecy była obrona Livornijskiego portu przed atakami ze strony Saracenów. Do fortecy, która niegdyś była dostępna tylko drogą wodną, można się dziś dostać poprzez specjalnie skonstruowaną w tym celu rampę. Niestety część budowli została zniszczona wskutek bombardowań w trakcie II Wojny Światowej.

Fortezza NuovaFortezza Nuova, czyli tak zwana nowa forteca, to XVI-wieczna konstrukcja, której budowa wiąże się z nową wizją urbanistyczną miasta Livorno ze strony rządu rodu De Medici i z zaangażowaniem w nią architekta Bernardo Buontalenti. Oryginalny projekt nie uwzględniał fortecy jako takiej, lecz wyłącznie mury obronne o pentagonalnym kształcie i wyposażone w 5 bastionów oraz otaczający całość system okopów. W roku 1589 projekt uległ modyfikacji, wskutek której mury zamieniły się w prawdziwą fortecę, na wzór konstrukcji Fortezza Vecchia. Pod koniec XVII wieku forteca została częściowo rozebrana w celu uzyskania nowych obszarów budowlanych. Do końca II Wojny Światowej forteca służyła do celów militarnych. W późniejszych czasach, w trakcie rekonstrukcji starego miasta Livorno po zniszczeniach wojennych, budowla była użytkowana jako wielki magazyn materiału budowlanego i gruzu. W skutek bombardowań mających miejsce podczas II Wojny Światowej spora część konstrukcji uległa zniszczeniu. Dziś pozostałości po fortecy są zupełnie otoczone wodą i można się do nich dostać wyłącznie za pomocą specjalnego systemu mostów zwodzonych. Od roku 1972 na górnej części fortecy mieści się piękny ogród publiczny.

"<adsense:468x60:3192341119">


Torre del MarzoccoLivornijska wieża Marzocco to konstrukcja o charakterze zwiadowczym, której budowa sięga XV wieku. Jest to 7-piętrowa wieża, o kształcie oktagonalnym, o wysokości 54 metrów i całkowicie pokryta białym marmurem pochodzącym z okolic gór Pizańskich. Zaprojektowaną przez Lorenzo Ghiberti wieżę zbudowano w roku 1423, 2 lata po zakupie Livornijskiego zamku przez Republikę Florencji i przejęciu miasta Livorno przez rządy Florencji. W roku 1535 Alessandro De' Medici rozporządził budowę małej fortyfikacji, której pozostałości można zaobserwować po dziś dzień w okolicy wieży. W dziejach historii militarnej miasta Livorno konstrukcja wieży okazała się bardzo przydatna i udana.

Cappella di San RanieriPrzez podwórko kościoła Św. Julii można dotrzeć do kaplicy Św. Ranieri. Kaplica została wybudowana pomiędzy latami 1696 a 1701 na miejscu, w którym wcześniej mieścił się dawny cmentarz Św. Julii. Konstrukcja została dedykowana patronowi Pizy, Św. Ranieri, ponieważ w tamtej epoce Livorno nie miało jeszcze swojego biskupa, lecz zależne było w tym sensie od Pizy.
Kaplica Św. Ranieri została częściowo zniszczona w trakcie II Wojny Światowej i została ponownie publicznie otwarta dopiero po dokładnym odrestaurowaniu budynku.

Wrażenia z wycieczki po mieścieNasze wrażenia z wycieczki po Livorno są mieszane. Z jednej strony, zwiedzając tamtejsze zabytki, czuć historię miasta i nawet pojawia się duże zainteresowanie i odczucie podróży w czasie. Z drugiej jednak strony to zainteresowanie historią szybko zanika, ponieważ miasto jest bardzo brudne, panuje w nim chaos i bałagan architektoniczny, co zakłóca całą przyjemność zwiedzania. Zabytkowe budynki przeplatają się z nowoczesnymi konstrukcjami, a stara część miasta nie jest wyraźnie oddzielona od nowoczesnych budowli. W niektórych częściach miasta panuje bardzo przyjemna atmosfera, szczególnie w miejscach, do których nie mają dostępu samochody, wzdłuż wodnych kanałów i w parkach. Jednak większa część miasta jest zwyczajnie brzydka, brudna i zanieczyszczona spalinami, nie tylko z samochodów, ale także ze statków cumujących w porcie. Atmosferę miasta portowego w Livorno wyraźnie czuć, zwłaszcza iż wielki port obejmuje rozległą część miasta. Brakuje tu tylko szczurów, a raczej one na pewno w Livorno są liczne, tylko nie mieliśmy okazji ich napotkać podczas wizyty – ale może i lepiej tak dla nas i dla szczurów. Szczerze mówiąc wizyta w Livorno nie należała do najciekawszych tego typu wypraw. Miasto raczej niebezpieczne. Nocne spacery po Livorno radzimy sobie odpuścić.

Zdjęcia zrobione przez nas w Livorno w Lipcu 2015livorno - Toskania - Zwiedzanie

livorno - Toskania - Zwiedzanie

livorno - Toskania - Zwiedzanie

livorno - Toskania - Zwiedzanie


livorno - Toskania - Zwiedzanie

livorno - Toskania - Zwiedzanie

livorno - Toskania - Zwiedzanie

livorno - Toskania - Zwiedzanie


livorno - Toskania - Zwiedzanie

livorno - Toskania - Zwiedzanie

livorno - Toskania - Zwiedzanie

livorno - Toskania - Zwiedzanielivorno - Toskania - Zwiedzanie

livorno - Toskania - Zwiedzanie

livorno - Toskania - Zwiedzanie

livorno - Toskania - Zwiedzanie