Czy jesteśmy masowo truci czajnikami elektrycznymi?

Większość z nas na co dzień korzysta z elektrycznego czajnika. Niektórzy robią to nawet wiele razy dziennie. Zaparzanie wody na kawę lub herbatę to najczęstsza okoliczność, w której stosujemy elektryczny czajnik

W mediach masowego przekazu, a także w szkołach, od dłuższego czasu jest głośno o szkodliwości papierosów, narkotyków i alkoholu. Wydaje Ci się, że prowadzisz zdrowy tryb życia, ponieważ nie korzystasz z tych substancji? Sądzisz, że ryzyko chorób cywilizacyjnych jest dla Ciebie nieduże? Niestety wokół nas, a szczególnie w naszych domach, kryją się najgorsi wrogowie naszego zdrowia! Są to przedmioty, z których większość z nas codziennie korzysta! Nikt o tym głośno nie wspomina, ale lekarze o tym dobrze widzą, a najnowsze badania naukowe jasno wskazują, że w dużej mierze właśnie z tej przyczyny możemy się poważnie rozchorować.

Trujące czajniki elektryczne

Elektryczne czajniki

Czajniki, jakich używali nasi rodzice i dziadkowie już dawno temu przeszły do lamusa. Dziś wszechobecne są elektryczne czajniki, które w błyskawicznym tempie spełniają swoje zadanie. Panuje obecnie przekonanie, iż na dodatek są one o wiele bezpieczniejsze od swoich poprzedników. Ale czy to rzeczywiście prawda?

Większość z nas na co dzień korzysta z elektrycznego czajnika. Niektórzy robią to nawet wiele razy dziennie. Zaparzanie wody na kawę lub herbatę to najczęstsza okoliczność, w której stosujemy elektryczny czajnik. Posługujemy się nim także do przygotowywania wielu rodzajów dań, takich jak na przykład kisiel i różnego rodzaju zupki.

Wygląda na to, że to urządzenie kuchenne bardzo ułatwia nam życie. Niestety z czajnikami elektrycznymi jest jednak jeden, ale za to bardzo poważny problem: większość z nich jest w dużej mierze wykonana z taniego plastiku, lub zawiera małe elementy plastikowe (np. okienko z miarką objętości wody), które mają kontakt z gotującą się w nich wodą. Na pierwszy rzut oka nic to nie znaczy dla naszego bezpieczeństwa, lecz jeśli zapoznamy się z dokumentami naukowymi odnośnie tego co się dzieje gdy plastik poddawany jest działaniu wysokich temperatur, szybko zauważymy, że ryzyko utraty zdrowia jest spore. Podobnie, naszemu zdrowiu może szkodzić ponowne, a nawet wielokrotne gotowanie tej samej wody w czajniku, nawet jeśli czajnik wykonano z bezpiecznych materiałów!

Plastikowy świat

To nie tylko plastik w czajnikach elektrycznych, lecz również plastik w większości przedmiotów gospodarstwa domowego, stwarza poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego i dla naszego zdrowia!

Z danych statystycznych wynika, iż właśnie z tego powodu w ciągu ostatnich kilku lat coraz to więcej osób unikało plastikowych artykułów gospodarstwa domowego, które przeznaczone są do kontaktu z żywnością. Zarówno w Kanadzie, jak i w Japonii, już dawno temu zakazano produkcji i stosowania butelek dla niemowląt i puszek do napojów z wykorzystaniem wyściółek zawierających toksyczny bisfenol A (BPA). Ze względu na możliwe problemy zdrowotne wynikające z kontaktu Bisfenolu z żywnością, w Stanach Zjednoczonych obecnie w szybkim tempie zaprzestaje się jego stosowania w produkcji opakowań do żywności do czasu wyjaśnienia krążących na jego temat podejrzeń. W krajach UE, w tym również w Polsce, choć na półkach sklepowych coraz to częściej widzimy produkty BPA-Free, to radykalne zmiany w tym kierunku są niestety o wiele wolniejsze.

Tokszyczny bisfenol i ftalany w wodzie z czajnika

Zarówno bisfenol A jak i ftalany są związkami chemicznymi o strukturze bardzo podobnej do naturalnych hormonów. Zalicza się je do grupy tzw. związków endokrynnie czynnych, gdyż ich obecność w żywym organizmie poważnie zaburza działanie układu hormonalnego, którego prawidłowa czynność jest niezbędna dla zdrowia. Takie zakłócenia funkcjonowania naturalnych hormonów mogą znacznie zwiększać ryzyko powstawania wielu poważnych chorób.

Bisfenol A jest związkiem chemicznym, fenolem, powszechnie obecnym w produktach takich jak jednorazowe naczynia, przybory stosowane w kuchni, butelki z wodą, artykuły przeznaczone dla dzieci i niemowląt.

Naukowcy dobrze o tym wiedzą, że zawarty w większości plastikowych przedmiotów toksyczny BPA może się uwalniać do otoczenia lub bezpośrednio do żywności w wyniku wrzenia wody lub innego źródła ciepła. Zapewne nikt z Was nie chciał by mieć tej substancji chemicznej w filiżance herbaty lub w misce zupki. Niestety! Większość z Was spożywa ją codziennie! Niestety prawda jest taka, że w efekcie wrzenia wody w plastikowym czajniku elektrycznym, zarówno w Twojej herbacie jak i kawie mogą być obecne niebezpieczne stężenia nie tylko samego bisfenolu, ale również innych szkodliwych substancji uwolnionych z plastiku!

Plastikowe przedmioty w kontakcie z żywnością!

Szczególnie pod wpływem wysokich temperatur (lecz niestety nie tylko wówczas) z plastiku uwalniają się bardzo toksyczne związki chemiczne, w tym bardzo często rakotwórczy bisfenol A! Nawet jeśli plastik oznakowano jako BPA-Free, nie oznacza to, że w jego składzie nie ma innej klasy bisfenolu, gdyż - oprócz bisfenolu A (który rzekomo jest najbardziej toksyczny ze wszystkich bisfenoli) - producenci plastiku stosują również inne odmiany tych fenoli.

Przewlekłe narażenie na działanie bisfenolu może powodować problemy zdrowotne, takie jak niepłodność, trudności w uczeniu się, zaburzenia rozwoju mózgu u dzieci, rak piersi, cukrzyca, rak prostaty, astma, choroby układu krążenia i wiele innych bardzo poważnych problemów zdrowotnych!

Z dokumentu autorstwa Aleksandra Konieczna, Aleksandra Rutkowska, Dominik Rachoń - Uniwersytet Gdański (2015), możemy się dowiedzieć, że Bisfenol A (BPA) może funkcjonować jako agonista lub antagonista w interakcji z receptorami estrogenowymi poprzez estrogenowe szlaki sygnalizacyjne, w skutek czego substancja ta odgrywa niemałą rolę w patogenezie zaburzeń hormonalnych, w tym także w zaburzeniach płodności, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, zaburzeniach dojrzewania, a również w przypadku hormonozależnych rodzajów nowotworów, takich jak rak piersi oraz rak prostaty. Jego rola jest wyraźna również w przypadku schorzeń metabolicznych, włączając w to zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS).

Lekarze od dawna wiedzą o tym, że wchodzące w skład plastikowych przedmiotów toksyczne substancje - takie jak fenole i ftalany - mogą się uwalniać do otoczenia lub bezpośrednio do żywności w wyniku wrzenia wody lub innego źródła ciepła. Jest to szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, gdyż wielokrotnie udowodniono, iż tego typu związki chemiczne mogą siać prawdziwe spustoszenie w naszych ciałach.

Jakie kryteria powinien spełniać dobry czajnik elektryczny? Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta. Dobry czajnik elektryczny to takie urządzenie, które jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Najlepsze są zatem takie czajniki elektryczne, których korpus został całkowicie wykonany ze stali nierdzewnej, ceramiki, bądź ze specjalnego rodzaju szkła.

Uwaga na ponowne gotowanie tej samej wody!

Panuje przekonanie, że gotowana wielokrotnie woda na herbatę czy kawę jest zdrowsza, gdyż jest całkowicie pozbawiona patogenów. Ale czy to prawda? Jeśli chodzi o większość bakterii, to rzeczywiście w kilkukrotnie gotowanej wodzie będzie ich o wiele mniej niż wodzie zagotowanej raz i to na krótko, ale czy problemy ze zdrowiem mogą wynikać jedynie z patogenów? Niestety nie!

Czy przegotowaną w czajniku wodę, której nie wykorzystaliśmy, można gotować ponownie? Czy to naprawdę dobry pomysł? Owszem, można, ponieważ nikt nam tego nie zabroni, ale warto wiedzieć, że picie naparów sporządzonych z dodatkiem takiej wody – czyli wody zagotowanej ponownie - może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Im więcej razy zostanie zagotowana, tym woda staje się bardziej szkodliwa dla naszego organizmu. Tak więc, przynajmniej w tym przypadku, nasze zdrowie leży całkowicie w naszych rękach.

Co się dzieje z wielokrotnie gotowaną wodą? Dlaczego ponownie gotowana woda może nam szkodzić? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i znajdziesz ją tutaj!

Bibliografia:

1 - HEALTH RISK OF EXPOSURE TO BISPHENOL A (BPA) - Aleksandra Konieczna, Aleksandra Rutkowska, Dominik Rachoń - Department of Clinical and Experimental Endocrinology, Medical University of Gdańsk, Gdynia, Poland;

2 - US National Library of Medicine - Health risk of exposure to Bisphenol A (BPA);

3 - US Food and Drug Administration - Bisphenol.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!