Peschiera del Garda

Peschiera del Garda – kilka słów wstępnychPeschiera del Garda to małe miasteczko w regione Veneto, w północnej części Włoch. Peschiera del Garda jest obecnie zamieszkiwana przez około 10.000 stałych mieszkańców. Miasteczko mieści się na najbardziej południowym krańcu słynnego jeziora Garda, na obrzeżach rzeki Mincio, a swoją nazwę (Peschiera to po polsku tyle co rybnik) zawdzięcza temu, iż w dawnych czasach rybołówstwo stanowiło najważniejsze źródło dochodów dla jej mieszkańców. Peschiera del Garda znajduje się bowiem w miejscu idealnie sprzyjającym połowy, gdzie wody z jeziora Garda spływają do rzeki Mincio. Lokalizacja miasteczka ma także dodatkową zaletę dla jej mieszkańców i turystów, a chodzi tutaj o dokuczliwe silne wiatry, które generalnie panują w całym jeziorze i które tutaj są znacznie ograniczone, ponieważ Peschiera del Garda znajduje się w samej głębi naturalnej zatoki.

<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d53286.31605988044…; width="400" height="300" frameborder="0" style="border:0"></iframe>

Peschiera del Garda to bardzo charakterystyczne miasteczko, w którym ilość i rozmaitość budowli wojskowych, mających na celu fortyfikację miasta, jest naprawdę imponująca. Aby jednak zrozumieć czemu miasto ma taki wygląd, a nie inny, warto zapoznać się z jego historią.

"<adsense:468x60:3192341119">


Peschiera del Garda – historia w skrócieZ punktu widzenia geograficznego Peschiera del Garda stanowi naturalny punkt graniczny pomiędzy Niziną Padańską, a strefą alpejską, z czego wynika jej bardzo bogata i bujna historia, która miała początek w samej epoce brązu.

Ze względu na swoje strategiczne położenie z punktu widzenia militarnego, obecność starożytnych Rzymian w miasteczku była dość intensywna i pozostawiła po sobie sporo widocznych śladów w postaci różnego rodzaju budowli, a w tym konstrukcje militarne i drogi.

W średniowieczu Mastino della Scala rozpoczął fortyfikację miasta, budując prawdziwą fortecę na pozostawionych przez starożytnych Rzymian konstrukcjach o charakterze obronnym.

W roku 1439 Peschiera przyłączyła się do Serenissima Repubblica di Venezia, a w roku 1549 przebudowano istniejącą w miasteczku fortecę – której konstrukcję zapoczątkował Mastino della Scala, nadając jej kształt pięciokątny, który pozostał nienaruszony aż do czasów okupacji francuskiej.

W latach 1801-1814, w trakcie okupacji francuskiej, strategia obrony miasta uległa pewnym przemianom. Władze francuskie kładły nacisk na fortyfikację wsi otaczającej Peschiere, w celu skuteczniejszej obrony samego miasta. W tym okresie wzniesiono sporą ilość różnej wielkości fortec, a między innymi Forte Salvi Vecchio i Forte Mandella Vecchi. Powstało wówczas wokół miasta naprawdę wiele konstrukcji obronnych, jednak większa ich część nie przetrwała do dzisiejszych czasów.

W roku 1815 Peschiera przeszła pod władzę Austrii. W latach od 1849 do 1864, kontynuując francuską tradycję, austriaccy inżynierowie zaprojektowali i wznieśli we wsiach otaczających Peschiere aż 14 fortec oraz przyczynili się do powstania sporej ilości budowli wewnątrz samego miasta, które nie były tylko i wyłącznie konstrukcjami militarnymi.

Od roku 1848 Peschiera del Garda było scenerią wydarzeń związanych z czterema wojnami o włoską niepodległość. W tym okresie w miasteczku powstały kolejne budynki o charakterze wojskowym.

Ze względu na swoją pozycję geograficzną, Peschiera del Garda była miejscem wielu gorących wydarzeń również podczas I wojny światowej, co także wpłynęło na jej obecny wygląd.

Informacje dla turystówJezioro i plażePeschiera del Garda znajduje się nad samym brzegiem jeziora Garda, a więc już sam ten fakt stanowi sporą atrakcję turystyczną. Jezioro Garda jest generalnie bardzo czyste i można się w nim spokojnie kąpać w wyznaczonych do tego celu miejscach. Jedyne zastrzeżenie co do czystości to obecność ptasich piór w wodzie. Plaże znajdujące się w okolicach miasteczka są bardzo przyzwoite, zadbane i wysypane małymi kamykami. Znajduje się tutaj również specjalna plaża dla psów, Braccobaldo Bau Beach, na której nasi czworonożni przyjaciele są bardzo mile widziani.

Godną polecenia plażą w tej okolicy jest Spiaggia dei Cappuccini. Plaża jest darmowa, lecz można sobie na niej wykupić możliwość korzystania z leżaka bądź parasola. Plaża jest wysypana drobnymi kamyczkami, a niektóre jej okolice są zarośnięte trawą, na której można się spokojnie położyć. Na plaży znajdują się mola wyłożone deskami, na których można się relaksować i opalać. Nawet w pełni sezonu turystycznego plaża ta w środku tygodnia nie jest zbyt zatłoczona, w przeciwieństwie do sytuacji jaka ma miejsce w weekendy. Osoby które preferują piaszczyste plaże powinny się jednak udać na inną plażę, a mianowicie Spiaggia Lungolago Mazzini.

Jezioro Garda to idealne miejsce do uprawniania sportów takich jak windsurf, kajak bądź pływanie.

"<adsense:468x60:3192341119">


Zwiedzanie miastaSpacerowanie po okolicach miasteczka Peschiera jest bardzo przyjemne, głównie ze względu na obfitość zieleni i obecność specjalnych ścieżek wiodących po okolicach miasta. Stare miasto Peschiera del Garda otoczone jest murami fortyfikacyjnymi i wodą. Oprócz samych murów miasta, które są prawdziwym zabytkiem i które warto dokładnie obejrzeć, jest tutaj bardzo dużo ciekawych miejsc, które należałoby zwiedzić. Są to przede wszystkim konstrukcje wojskowe, ale nie tylko. Najważniejszym zabytkiem jest tutaj forteca - Fortezza (Rocca). W miasteczku znajduje się duże muzeum wojskowe, a także stare więzienie z XVIII wieku mieszczące się na placu Ferdinando di Savoia. Bardzo ciekawy jest także historyczny pałacyk znajdujący się w miejskim parku imienia Catullo. Wszelkie ważne zabytki posiadają tutaj specjalne tablice objaśniające ich historię.

Jeżeli chodzi o kościoły i miejsca kultu religijnego, to warto udać się do XI wiecznego kościóła Św. Marcina (Chiesa di San Martino), jednego z najstarszych kościołów w tym rejonie, który w XVIII wieku, w czasach okupacji francuskiej, został tymczasowo przekształcony w szpital i magazyn wojskowy. Godne zwiedzenia jest tażke XVI wieczne sanktuarium Santuario della Madonna del Frassino, które stało się metą licznych pielgrzymek i w którym znajdują się dzieła sztuki takich artystów jak Paolo Farinati, Muttoni il Giovane, Bertanza da Salo, Zeno da Verona. Polecam również wizytę w kościołach Św. Benedykta (Chiesa di S. Benedetto) oraz Św. Andrzeja z Peschiery (Chiesa di S. Andrea da Peschiera).

W trakcie zwiedzania Peschiery warto się posilić degustując typowe lokalne potrawy, serwowane w miejskich restauracjach. Na starówce Peschiera del Garda jest dziś bardzo duża ilość różnego rodzaju sklepików, ale głównie są to restauracji i lodziarnie. Należy pamiętać, że większość włoskich sklepów jest zamknięta w czasie przerwy obiadowej, która generalnie odbywa się we Włoszech pomiędzy godzinami 13 a 16. Restauracje także czynne są wyłącznie w wyznaczonych na posiłki godzinach, za wyjątkiem niektórych pizzeri i barów z kanapkami.
Kategorie