Peschiera del Garda

Autor: redakcja
Zespół zdrowepasje.pl
Usuwa toksyny i pasożyty
[h2]Peschiera del Garda – kilka słów wstępnych[/h2]

Peschiera del Garda to małe miasteczko w regione Veneto, w północnej części Włoch. Peschiera del Garda jest obecnie zamieszkiwana przez około 10.000 stałych mieszkańców. Miasteczko mieści się na najbardziej południowym krańcu słynnego jeziora Garda, na obrzeżach rzeki Mincio, a swoją nazwę (Peschiera to po polsku tyle co rybnik) zawdzięcza temu, iż w dawnych czasach rybołówstwo stanowiło najważniejsze źródło dochodów dla jej mieszkańców. Peschiera del Garda znajduje się bowiem w miejscu idealnie sprzyjającym połowy, gdzie wody z jeziora Garda spływają do rzeki Mincio. Lokalizacja miasteczka ma także dodatkową zaletę dla jej mieszkańców i turystów, a chodzi tutaj o dokuczliwe silne wiatry, które generalnie panują w całym jeziorze i które tutaj są znacznie ograniczone, ponieważ Peschiera del Garda znajduje się w samej głębi naturalnej zatoki.Peschiera del Garda to bardzo charakterystyczne miasteczko, w którym ilość i rozmaitość budowli wojskowych, mających na celu fortyfikację miasta, jest naprawdę imponująca. Aby jednak zrozumieć czemu miasto ma taki wygląd, a nie inny, warto zapoznać się z jego historią.[h2]Peschiera del Garda – historia w skrócie[/h2]

Z punktu widzenia geograficznego Peschiera del Garda stanowi naturalny punkt graniczny pomiędzy Niziną Padańską, a strefą alpejską, z czego wynika jej bardzo bogata i bujna historia, która miała początek w samej epoce brązu.

Ze względu na swoje strategiczne położenie z punktu widzenia militarnego, obecność starożytnych Rzymian w miasteczku była dość intensywna i pozostawiła po sobie sporo widocznych śladów w postaci różnego rodzaju budowli, a w tym konstrukcje militarne i drogi.

W średniowieczu Mastino della Scala rozpoczął fortyfikację miasta, budując prawdziwą fortecę na pozostawionych przez starożytnych Rzymian konstrukcjach o charakterze obronnym.

W roku 1439 Peschiera przyłączyła się do Serenissima Repubblica di Venezia, a w roku 1549 przebudowano istniejącą w miasteczku fortecę – której konstrukcję zapoczątkował Mastino della Scala, nadając jej kształt pięciokątny, który pozostał nienaruszony aż do czasów okupacji francuskiej.

W latach 1801-1814, w trakcie okupacji francuskiej, strategia obrony miasta uległa pewnym przemianom. Władze francuskie kładły nacisk na fortyfikację wsi otaczającej Peschiere, w celu skuteczniejszej obrony samego miasta. W tym okresie wzniesiono sporą ilość różnej wielkości fortec, a między innymi Forte Salvi Vecchio i Forte Mandella Vecchi. Powstało wówczas wokół miasta naprawdę wiele konstrukcji obronnych, jednak większa ich część nie przetrwała do dzisiejszych czasów.

W roku 1815 Peschiera przeszła pod władzę Austrii. W latach od 1849 do 1864, kontynuując francuską tradycję, austriaccy inżynierowie zaprojektowali i wznieśli we wsiach otaczających Peschiere aż 14 fortec oraz przyczynili się do powstania sporej ilości budowli wewnątrz samego miasta, które nie były tylko i wyłącznie konstrukcjami militarnymi.

Od roku 1848 Peschiera del Garda było scenerią wydarzeń związanych z czterema wojnami o włoską niepodległość. W tym okresie w miasteczku powstały kolejne budynki o charakterze wojskowym.

Ze względu na swoją pozycję geograficzną, Peschiera del Garda była miejscem wielu gorących wydarzeń również podczas I wojny światowej, co także wpłynęło na jej obecny wygląd.

[h2]Informacje dla turystów[/h2]

Jezioro i plażePeschiera del Garda znajduje się nad samym brzegiem jeziora Garda, a więc już sam ten fakt stanowi sporą atrakcję turystyczną. Jezioro Garda jest generalnie bardzo czyste i można się w nim spokojnie kąpać w wyznaczonych do tego celu miejscach. Jedyne zastrzeżenie co do czystości to obecność ptasich piór w wodzie. Plaże znajdujące się w okolicach miasteczka są bardzo przyzwoite, zadbane i wysypane małymi kamykami. Znajduje się tutaj również specjalna plaża dla psów, Braccobaldo Bau Beach, na której nasi czworonożni przyjaciele są bardzo mile widziani.

Godną polecenia plażą w tej okolicy jest Spiaggia dei Cappuccini. Plaża jest darmowa, lecz można sobie na niej wykupić możliwość korzystania z leżaka bądź parasola. Plaża jest wysypana drobnymi kamyczkami, a niektóre jej okolice są zarośnięte trawą, na której można się spokojnie położyć. Na plaży znajdują się mola wyłożone deskami, na których można się relaksować i opalać. Nawet w pełni sezonu turystycznego plaża ta w środku tygodnia nie jest zbyt zatłoczona, w przeciwieństwie do sytuacji jaka ma miejsce w weekendy. Osoby które preferują piaszczyste plaże powinny się jednak udać na inną plażę, a mianowicie Spiaggia Lungolago Mazzini.

Jezioro Garda to idealne miejsce do uprawniania sportów takich jak windsurf, kajak bądź pływanie.Zwiedzanie miastaSpacerowanie po okolicach miasteczka Peschiera jest bardzo przyjemne, głównie ze względu na obfitość zieleni i obecność specjalnych ścieżek wiodących po okolicach miasta. Stare miasto Peschiera del Garda otoczone jest murami fortyfikacyjnymi i wodą. Oprócz samych murów miasta, które są prawdziwym zabytkiem i które warto dokładnie obejrzeć, jest tutaj bardzo dużo ciekawych miejsc, które należałoby zwiedzić. Są to przede wszystkim konstrukcje wojskowe, ale nie tylko. Najważniejszym zabytkiem jest tutaj forteca - Fortezza (Rocca). W miasteczku znajduje się duże muzeum wojskowe, a także stare więzienie z XVIII wieku mieszczące się na placu Ferdinando di Savoia. Bardzo ciekawy jest także historyczny pałacyk znajdujący się w miejskim parku imienia Catullo. Wszelkie ważne zabytki posiadają tutaj specjalne tablice objaśniające ich historię.

Jeżeli chodzi o kościoły i miejsca kultu religijnego, to warto udać się do XI wiecznego kościóła Św. Marcina (Chiesa di San Martino), jednego z najstarszych kościołów w tym rejonie, który w XVIII wieku, w czasach okupacji francuskiej, został tymczasowo przekształcony w szpital i magazyn wojskowy. Godne zwiedzenia jest tażke XVI wieczne sanktuarium Santuario della Madonna del Frassino, które stało się metą licznych pielgrzymek i w którym znajdują się dzieła sztuki takich artystów jak Paolo Farinati, Muttoni il Giovane, Bertanza da Salo, Zeno da Verona. Polecam również wizytę w kościołach Św. Benedykta (Chiesa di S. Benedetto) oraz Św. Andrzeja z Peschiery (Chiesa di S. Andrea da Peschiera).

W trakcie zwiedzania Peschiery warto się posilić degustując typowe lokalne potrawy, serwowane w miejskich restauracjach. Na starówce Peschiera del Garda jest dziś bardzo duża ilość różnego rodzaju sklepików, ale głównie są to restauracji i lodziarnie. Należy pamiętać, że większość włoskich sklepów jest zamknięta w czasie przerwy obiadowej, która generalnie odbywa się we Włoszech pomiędzy godzinami 13 a 16. Restauracje także czynne są wyłącznie w wyznaczonych na posiłki godzinach, za wyjątkiem niektórych pizzeri i barów z kanapkami.
Usuwa toksyny i pasożyty