Nietypowe oznaki choroby serca - Są widoczne gołym okiem!

Każdego roku około 100 tysięcy Polaków przechodzi zawał serca, a dla jednej trzeciej z nich kończy się to fatalnie. Większość chorych nie ma jednak najmniejszego pojęcia o tym, że z ich układem krążeniowym przez całe lata działo się coś niedobrego, aż do chwili wystąpienia zawału lub innej silnie odczuwalnej dolegliwości, która w dużej części przypadków może zagrażać życiu

W krajach przemysłowo rozwiniętych choroby serca są dziś bardzo częstą przypadłością. Niestety większość Polaków w ogóle nie dba o własne serce w należyty sposób. Niewłaściwe nawyki prowadzą nas do poważnych schorzeń układu krążeniowego. Na ogół jemy za mało warzyw i owoców, unikamy medycznych badań profilaktycznych, palimy papierosy i nie przepadamy za sportem, choć uwielbiamy go oglądać w telewizji wygodnie siedząc w fotelu, najchętniej z piwkiem w ręku. Co za tym idzie? Otóż pomimo znacznych postępów w dziedzinie przeciwdziałania przedwczesnej umieralności z tej przyczyny, nadal powodem 46% wszystkich zgonów w Polsce są choroby kardiologiczne. Każdego roku około 100 tysięcy Polaków przechodzi zawał serca, a dla jednej trzeciej z nich kończy się to fatalnie. Większość chorych nie ma jednak najmniejszego pojęcia o tym, że z ich układem krążeniowym przez całe lata działo się coś niedobrego, aż do chwili wystąpienia zawału lub innej silnie odczuwalnej dolegliwości, która w dużej części przypadków może zagrażać życiu.

Aby zminimalizować ryzyko występowania niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowym, takich jak przykładowo zawał serca, warto jest prowadzić zdrowy styl życia, a co za tym idzie, poddawać się profilaktycznym kontrolom lekarskim, oraz trzymać się wskazówek udzielanych przez medyków.

Niektórzy z nas są bardziej narażeni na choroby układu krążeniowego niż inni. Na ciałach wielu osób, znajdujących się w tej grupie ryzyka, lekarze zauważyli charakterystyczne oznaki, które mogą świadczyć o tym, że z układem sercowo-naczyniowym może dziać się coś bardzo niedobrego. Choć oznaki te nie są 100 procentowym wskaźnikiem poważnej choroby, to absolutnie nie wolno ich lekceważyć!

Oznaki choroby serca

Znak Franka

Nazwa "Znak Franka" pochodzi od lekarza - Dr. Sanders T. Frank - który w 1973 roku u niektórych ze swoich pacjentów zauważył charakterystyczną zmarszczkę na płacie ucha.

Według specjalistów, u większości osób noszących Znak Franka, czyli pionowe zagniecenie małżowiny usznej, można zdiagnozować przynajmniej jedną z wielu chorób układu krążeniowego.

Znak Franka

Ponad 40 badań naukowych wykazało związek między tą cechą ucha, a zwiększonym ryzykiem rozwoju miażdżycy. Choć powiązanie przyczynowo skutkowe nie zostało do końca zrozumiane przez naukowców, to zdaniem niektórych lekarzy, zmarszczka ta powstaje, gdyż ze względu na ogólnie przytkane naczynia krwionośne, do poszczególnych części twarzy dostaje się mniej krwi niż powinno.

Ostatnio zaobserwowano silny związek znaku Franka także z chorobami naczyniowymi mózgu.

Wyniki badań naukowych, opublikowane na łamach "American Journal of Medicine" wykazują, iż charakterystyczny znak Franka odkryto na uszach 78 z 88 pacjentów, którzy doznali udaru mózgu. Także Dr. Shimilovich w 2012 r. stwierdził, że osoby z miażdżycą bardziej podatne są na tego typu zniekształcenie małżowiny. Natomiast w trakcie badań z roku 2006 odkryto, że u 80% zmarłych osób, które posiadały znak Franka, stwierdzono chorobę niedokrwienną serca.

Znane osoby, które posiadają taki znak to, między innymi: Steven Spielberg, Mel Gibson, George Bush oraz Lech Wałęsa.

Żółtaki guzowate

Innym zewnętrznym sygnałem, wskazującym na to, że z układem krążeniowym może dziać się coś naprawdę niedobrego, są żółte, tłuste guzy - określane w medycynie jako "Żółtaki guzowate". Mogą one pojawić się na łokciach, kolanach, pośladkach lub powiekach. Same w sobie są nieszkodliwe, lecz niestety mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, związanych głównie z układem krążeniowym.

Żółtaki guzowate

Żółtaki guzowate najczęściej pojawiają się u osób z pewną chorobą genetyczną, a mianowicie z rodzinną hipercholesterolemią. Osoby na nią cierpiące mają wyjątkowo wysokie stężenie tak zwanego „złego ”cholesterolu” we krwi. Poziomy tego cholesterolu są tak wysokie, że jego złogi osadzają się w samej skórze chorych! Niestety, gromadzą się one oczywiście również w żyłach i w tętnicach, co zmniejsza ich światło i może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Miękkie i bezbolesne, żółte guzki są najczęstsze u osób po 40. i 50. roku życia. Z badań przeprowadzonych w Danii, których wyniki opublikowano na łamach "British Medical Journal" wynika, że osoby z takimi zmianami są o 48% bardziej narażone na zawał serca.

Palce pałeczkowate

Palce pałeczkowate, inaczej pałeczkowatość palców, lub pałeczki Dobosza, to kolejny znak poważnych problemów z układem krążeniowym. Palce pałeczkowate cechują się tym, że dystalne, czyli końcowe części palców są znacznie pogrubione, podczas gdy paznokcie mają okrągły i uwypuklony kształt, którym przypominają szkiełko zegarka - stąd także popularne stało się określenie ”paznokcie zegarkowate”.

Palce pałeczkowate

Palce pałeczkowate mogą mieć postać idiopatyczną o podłożu dziedzicznym i wrodzonym. Jednak bardzo często spotyka się ich formę nabytą, towarzyszącą wielu poważnym chorobom.

Powodem, dla którego ten objaw – w formie nabytej - wskazuje na problemy z sercem, jest fakt, iż nasycona tlenem krew nie dociera prawidłowo do palców, więc aby spróbować temu zaradzić komórki końcówek palców produkują w nadmiarze czynniki przyśpieszające ich wzrost.

Co ciekawe, palce pałeczkowate to jeden z najstarszych znanych objawów medycznych. Został po raz pierwszy opisany przez Hipokratesa w V wieku pne. Właśnie z tego powodu palce z pałkami są czasami określane jako palce hipokratyczne.

Pałeczkowatość palców może wskazywać, między innymi, na sinicze wady serca, choroby dużych naczyń tętniczych i żylnych, infekcyjne zapalenie wsierdzia.

Obwódka lub łuk wokół tęczówki

Złogi tłuszczu, które kumulują się przez całe lata w organizmie, mogą być wyraźnie widoczne w oku, jako szary łuk lub nawet pełen pierścień wokół zewnętrznej części tęczówki. Zmiana ta, często przez lekarzy przypisywana naturalnemu procesowi starzenia się, na ogół rozpoczyna się w górnej lub dolnej części tęczówki i stopniowo postępuje, aż do utworzenia pełnego kręgu.

Obwódka wokół tęczówki

Obecność tego pierścienia tłuszczowego w oku okazała się być powiązana z niektórymi czynnikami ryzyka choroby wieńcowej. Może on świadczyć o zwiększonej podatności na choroby układu krążenia lub nawet o zaawansowanej miażdżycy.

Stany zapalne dziąseł i utrata zębów

Stan zdrowia jamy ustnej to jeden z najlepszych wskaźników kondycji układu krążeniowego. Usta są pełne bakterii, zarówno korzystnych, jak i tych, które mogą okazać się dla nas bardzo groźne. Szkodliwe bakterie z jamy ustnej mogą bez trudu przedostawać się do krwioobiegu i powodować stan zapalny w naczyniach krwionośnych, co może prowadzić do chorób układu krążenia. Badacze niejednokrotnie wykazali, iż utrata zębów i poważne stany zapalne dziąseł są bardzo dobrymi markerami chorób układu krążeniowego.

Paradontoza

Sine usta

W normalnych okolicznościach, ludzkie usta są zazwyczaj czerwone, przynajmniej u zdrowych osób, gdyż dopływa do nich dotleniona krew w odpowiednich ilościach i pod odpowiednim ciśnieniem.

O osób przebywających na dużych wysokościach, w górach, usta mogą stać się chwilowo sine, z powodu niedostatecznej ilości tlenu we wdychanym powietrzu. W takich przypadkach siność ust jest tymczasowa i nie oznacza jakiejkolwiek choroby.

Sine usta

Sine usta mogą być oznaką wychłodzenia lub niewydolności oddechowej, spowodowanej rozmaitymi czynnikami.

U osób z chorobami serca, usta mogą przybrać siny kolor z powodu niewydolności układu krwionośnego do dostarczania odpowiednio dotlenionej krwi i w odpowiednich ilościach do tkanek organizmu.

Wnioski

Opisane tutaj oznaki nie zawsze są objawami poważnych chorób.

Nie należy ich jednak lekceważyć! Jeśli którakolwiek z oznak u Ciebie występuje, to niezwłocznie omów to z lekarzem, który zaleci Ci odpowiednie badania i wykluczy lub potwierdzi chorobę.

Bibliografia:

1 - CNN - Heart disease risk may show in your earlobes, eyes, fingers.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!