Wszywka alkoholowa Stargard - działanie wszywki alkoholowej

Choroba alkoholowa na początku może rozwijać się niepostrzeżenie. Pomiędzy piciem okazjonalnym a uzależnieniem od alkoholu istnieje bardzo cienka granica.

Choroba alkoholowa na początku może rozwijać się niepostrzeżenie. Pomiędzy piciem okazjonalnym a uzależnieniem od alkoholu istnieje bardzo cienka granica. Początkowo alkohol przynosi ukojenie, relaks i rozluźnienie. Z czasem panoszenia się choroby alkoholowej w życiu jednostki, substancja ta staje się niezbędnym elementem życia. Przynosi ból, cierpienie, samotność… Zabiera dom, rodzinę, pracę i wszystko co ważne. Wraz z upływem czasu czujesz się źle, że pijesz, jednak pijesz, aby nie czuć się źle…

Esperal - Wszywka alkoholowa Stargard

Wszywka alkoholowa - Stargard

Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa?

Esperal Stargard przeznaczony jest dla osób uzależnionych od alkoholu. Skorzystać mogą z niej wyłącznie osoby pełnoletnie. Na jej zastosowanie wymagana jest świadoma i samodzielna zgoda pacjenta na zabieg.  
Wszywka alkoholowa zalecana jest dla osób, które chcą żyć bez alkoholu. Esperal pomoże im wytrwać w trzeźwości w trudnych momentach i chwilach słabości.

Przez jaki czas działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Jest to czas, w którym działa ona z taką samą siłą i natężeniem. Należy pamiętać, że Esperal nie przyzwyczaja się do alkoholu, wywołuje negatywne dolegliwości za każdym spożyciem tej substancji.    
Różnica w długości działania wszywki alkoholowej wynika z indywidualnych cech jednostki oraz jej metabolizmu. Zabieg ten można powtórzyć po upływie ośmiu miesięcy jeżeli nadal jest taka potrzeba. Warto zauważyć, że wszywkę  alkoholową można usunąć z organizmu w każdej chwili podczas prostego zabiegu chirurgicznego.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej. Oznacza to, że wywołuje ona u osób uzależnionych strach i lęk przed spożyciem alkoholu, a dokładniej mówić przed dolegliwościami, które będą utrzymywać się przez kilkanaście godzin po spożyciu alkoholu. U osób, które podczas terapii Esperalem spożyły alkohol, pojawiają się uczucia wstrętu, zniechęcenia i awersji do alkoholu. Działanie na tych emocjach skutecznie powstrzymuje osoby uzależnione od sięgania po alkohol. 
Działanie wszywki alkoholowej powoduje hamowanie metabolizmu alkoholu w organizmie. 
W prawidłowych warunkach dostarczony do organizmu etanol zostaje rozłożony do prostszej postaci aldehydu octowego. Dzieje się to w wyniku dehydrogenazy alkoholowej. Następnie uruchomiony zostaje enzym odpowiedzialny za aktywację dehydrogenazy aldehydowej. To w jej wyniku szkodliwy aldehyd octowy zostaje rozłożony do bezpiecznej postaci. Jednak w organizmie, który posiada wszywkę alkoholową, znajduje się substancja czynna - disulfiram, która wydzielana jest z zaszytych tabletek Esperalu. Disulfiram odpowiada za blokowanie działania enzymu, który odpowiedzialny jest za rozkład aldehydu octowego. Czyli uniemożliwia zajście dehydrogenazy aldehydowej. Powoduje to nagromadzenie się aldehydu octowego w organizmie jednostki. Wywołuje to silne zatrucie alkoholowe.

Jak wygląda zabieg?


Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej poprzedzony jest wywiadem lekarskim. Jego celem jest uzyskanie od pacjenta niezbędnych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, jego ewentualnych schorzeń, przyjmowanych leków oraz występowania przeciwwskazań do zabiegu.    
Podskórne podanie Esperalu to prosty i mało inwazyjny zabieg, który wykonywany jest przez doświadczonego lekarza chirurga. Wszystko odbywa się sterylnie. Lekarz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg ten jest w pełni komfortowy i bezbolesny dla pacjenta. Następnie specjalista wykonuje nacięcie na skórze pacjenta w okolicy łopatek lub pośladków, w taki sposób, aby blizna po zabiegu była jak najmniejsza. Umożliwia to podpowięziowe podanie od ośmiu do dziesięciu tabletek z substancją czynną, która stale wydzielana jest do organizmu pacjenta. Na koniec lekarz zakłada pacjentowi szwy.

Jak postępować po zabiegu?

Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu oraz wykonywania codziennych obowiązków. Zabieg ten nie wymaga hospitalizacji czy specjalnej rekonwalescencji. Należy stosować się do zaleceń lekarza i dbać o odpowiednią higienę i pielęgnację rany. Należy uważnie obserwować swój organizm oraz reagować od razu, gdy zauważy się niepokojące objawy. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem które podejmie odpowiednie działania. 
Esperal to bezpieczna substancja dla organizmu, która nie wywołuje dodatkowych objawów czy reakcji. Dolegliwości pojawiają się tylko w momencie spożycia alkoholu. Wszywka alkoholowa nie wpływa na spostrzeganie, koncentrację czy uwagę, dlatego osoby ją posiadające mogą podejmować się wykonywania działalności zarobkowej czy prowadzenia pojazdów mechanicznych. 
Zaleca się, aby pacjent przez okres około dwóch tygodni nie podejmował się wykonywania aktywności fizycznej. Ułatwi to prawidłowe gojenie się rany.

Czego nie wolno po zabiegu?

Po zabiegu podskórnego podania Esperalu nie wolno spożywać alkoholu. Należy pamiętać, że alkohol znajduje się również w produktach spożywczych czy kosmetykach. Warto więc wyrobić w sobie nawyk uważnego czytania etykiet. Należy unikać produktów spożywczych, które zawierają alkohol lub wykonane są na bazie alkoholu czy octu. Najczęściej są to cukierki, ciasto czy sosy. Warto również zwrócić uwagę na skład stosowanych kosmetyków. Używanie perfum, balsamów, kremów czy płynów do płukania jamy ustnej z alkoholem może wywołać silne reakcję alergiczne skóry. Po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej jednostka powinna unikać także spożywania napojów 0.0%. Co prawda nie zawierają one alkoholu jednak są ich substytutem. Przypominają ich konsystencję, smak, zapach, kolor czy opakowanie. Wszystko to może zachęcić osobę uzależnioną do sięgnięcia po prawdziwy alkohol.

Co się stanie po spożyciu alkoholu?

Podczas terapii Esperalem nie wolno spożywać alkoholu. Złamanie tego zakazu skutkować będzie pojawieniem się w ciągu kilku minut silnych dolegliwości zatrucia alkoholowego. Są to między innymi bóle głowy, zawroty głowy, wymioty, nudności, biegunka, kołatanie serca, skoki ciśnienia, zaczerwienienie skóry twarzy, potliwość, zmiany temperatury ciała, przyspieszona akcja serca, drgawki, drżenie mięśni, duszność, uczucie lęku, uczucie niepokoju i inne.    
Objawy te nieprzerwanie mogą utrzymywać się do kilkunastu godzin po zabiegu. Należy pamiętać, że zjedzenie cukierka z alkoholem może wywołać silne i wielogodzinne bóle głowy. Im większa dawka alkoholu tym silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy silnego zatrucia alkoholowego. W przypadku spożycia znacznych ilości alkoholu jednostka naraża swój organizm na wystąpienie ciężkich i nieodwracalnych zmian zdrowotnych. Mowa tutaj między innymi o marskości wątroby, zapaści czy zgodnie jednostki. Śmierć osoby uzależnionej zdarza się relatywnie rzadko i wymaga spożycia bardzo dużych ilości alkoholu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!