Biotyna - witamina H dla zdrowych włosów i paznokci

Biotyna (witamina B7, witamina H) to rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B, która wpływa na nasz poziom energii, a także kondycję włosów, skóry i paznokci. Pełni funkcję katalizatora enzymów odpowiedzialnych za rozkład tłuszczów, białka i węglowodanów. Wpływa również na pracę układu nerwowego, trzustki, tarczycy i nadnerczy. Sprawdź, dlaczego nie można dopuścić do jej niedoboru!

Biotyna (witamina B7, witamina H) to rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B, która wpływa na nasz poziom energii, a także kondycję włosów, skóry i paznokci. Pełni funkcję katalizatora enzymów odpowiedzialnych za rozkład tłuszczów, białka i węglowodanów. Wpływa również na pracę układu nerwowego, trzustki, tarczycy i nadnerczy. Sprawdź, dlaczego nie można dopuścić do jej niedoboru!

Jak witamina H wpływa na włosy i paznokcie?

Eksperci podkreślają, że witamina B7 (zwana także biotyną lub witaminą H) stymuluje wzrost włosów, a także chroni przed ich wypadaniem. Niedobór biotyny może prowadzić do przerzedzenia pasm, dlatego zwolennicy twierdzą, że odpowiednie suplementy mogą zagęścić włosy. Jeśli zauważyłaś, że manicure osłabia płytkę paznokci, rozważ suplementację witaminą H.

Biotyna - Objawy niedoboru - Kiedy suplementować?

Jeśli marzysz o pięknych, zdrowych włosach i paznokciach, sięgnij po https://www.apo-discounter.pl/biotebal-5-mg-tabletki-30tabl-pzn-08300023". To lek, a nie suplement, dlatego możesz być pewny, że zaspokoi niedobór biotyny, zwanej również witaminą H lub B7. Zażywając go regularnie, zapobiegniesz wypadaniu włosów i kruszeniu się paznokci. Dodatkowo złagodzisz stan zapalny skóry wokół ust, oczu i nosa. Biotyna przyspiesza porost włosów, dlatego poleca się ją osobom zmagającym się z łysieniem. Nie ignoruj łamliwych paznokci, choć często są normalnym skutkiem procesu starzenia, mogą niekiedy wskazywać na poważniejsze problemy.

Producenci twierdzą, że szampony, odżywki, olejki do włosów, maski i kremy zawierające biotynę mogą zagęścić pasma, zwiększyć ich objętość i dodać blasku. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z suplementacją. W przeciwnym razie mogą wystąpić takie skutki uboczne jak wysypka skórna, zaburzenia trawienia, problemy z nerkami i nieprawidłowe uwalnianie insuliny. Skonsultuj się z lekarzem, aby ustalił odpowiednią dawkę.

Jaką rolę odgrywa biotyna w organizmie?

Wraz z innymi witaminami z grupy B, biotyna wspomaga funkcje poznawcze i układ nerwowy, pobudzając neurony w mózgu. Biotyna poprawia stan i wygląd włosów, wzmacniając mieszki włosowe. Dzięki niej możesz się cieszyć mocnymi, grubymi i sprężystymi pasmami. Wspiera również zdrowie skóry i paznokci, dostarczając niezbędnych składników odżywczych, które łagodzą kruchość, matowość i suchość. Mocniejsze włosy rzadziej łamią się na końcach, dodatkowo nie zaszkodzą im niekorzystne czynniki zewnętrzne. Nie musisz się martwić, że farbowanie, prostowanie lub kręcenie osłabi pasma. Ponadto witamina H stymuluje produkcję osłonki mielinowej, która chroni nerwy i wspomaga funkcje poznawcze oraz aktywność neuroprzekaźników.

Biotyna pomaga w metabolizmie kwasów tłuszczowych, glukozy i aminokwasów. Innymi słowy, wspiera organizm w przetwarzaniu tłuszczów i cukrów, które są niezbędne do zachowania dobrego stanu zdrowia. Odgrywa również ważną rolę w regulacji ekspresji genów i sygnalizacji komórkowej (proces koordynujący działania wszystkich komórek).

Zalecane spożycie

Biotyna występuje w wielu produktach spożywczych, takich jak mięso, jajka, ryby, orzechy i nabiał, dlatego niedobór zdarza się rzadko. Jeśli jednak wystąpi, wpłynie negatywnie na zdrowie, skórę i paznokcie. Organizm nie gromadzi witaminy H, dlatego należy codziennie ją dostarczać w odpowiednich ilościach, aby uniknąć zaburzeń metabolizmu i regulacji genów. Dzienne zapotrzebowanie na biotynę u dorosłych wynosi 30 mikrogramów ze wszystkich źródeł, w tym diety i suplementów. Zaleca się, aby dzieci i młodzież spożywały 5-25 mikrogramów dziennie, a kobiety karmiące - 35 mcg.

Jak rozpoznać niedobór biotyny?

Główne objawy niedoboru witaminy H obejmują wypadanie włosów, wysypkę, zapalenie spojówek, łuszczącą się skórę twarzy i narządów płciowych. Może również na to wskazywać drętwienie i mrowienie palców, zmęczenie, depresja i dezorientacja. Długotrwały lub powtarzający się niedobór biotyny może również osłabiać układ odpornościowy, a także zwiększyć ryzyko infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Kiedy warto przyjmować suplementy biotyny?

Większość ludzi może uzyskać wystarczającą ilość witaminy B7, stosując zdrową, zbilansowaną dietę. Z drugiej strony niektóre leki, takie jak antybiotyki, lub choroby układu pokarmowego, w tym zapalenie jelita grubego, mogą utrudniać wchłanianie niezbędnych składników odżywczych do organizmu. Warto wówczas rozważyć suplementację biotyny. Pamiętaj jednak, aby wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!