Regularnie i mimowolnie budzisz się o tych samych porach? Przyczyna może szokować!

Czy zdarza Ci się mimowolnie budzić w środku nocy, bądź o bardzo wczesnych porannych godzinach, przeważnie o tych samych porach? Jeśli tak, to koniecznie powinieneś zapoznać się ze znaczeniem tego rodzaju przerw we śnie. Mowa oczywiście o sytuacjach, w których wybudzanie się nie jest spowodowane dźwiękiem budzika lub telefonu, lecz o dręczących, niezaplanowanych przerwach w naturalnych cyklach snu, które sprawiają, że tak trudno jest Ci się porządnie wyspać

Czy zdarza Ci się mimowolnie budzić w środku nocy, bądź o bardzo wczesnych porannych godzinach, przeważnie o tych samych porach? Jeśli tak, to koniecznie powinieneś zapoznać się ze znaczeniem tego rodzaju przerw we śnie. Mowa oczywiście o sytuacjach, w których wybudzanie się nie jest spowodowane dźwiękiem budzika lub telefonu, lecz o dręczących, niezaplanowanych przerwach w naturalnych cyklach snu, które sprawiają, że tak trudno jest Ci się porządnie wyspać.

Pomimo, iż obecnie bardzo dużo osób cierpi na bezsenność, nie wszystkie z nich wiedzą o tym, że pora o jakiej zasypiamy, ma ogromny wpływ na jakość naszego snu. Zatem, o jakiej porze najlepiej jest się kłaść spać, aby dobrze się wysypiać? Otóż, okazuje się, że najbardziej sprzyjająca pora na zasypianie, wypada pomiędzy godzinami 21:00 a 23:00. Zasypianie w tym przedziale czasowym może mieć korzystny wpływ nie tylko na jakość snu, ale także na nasze zdrowie. Wówczas sen jest najbardziej regeneracyjny i kojący.

Spora ilość osób miewa dręczące sny, które przyczyniają się do nocnego wybudzania się. W takich przypadkach warto dowiedzieć się co takie sny mogą oznaczać, a niezbędny może się przy tym okazać sennik. Dlaczego jest to tak istotne? Czy powinniśmy ufać sennikowi? Otóż niektóre sny, szczególnie jeśli lubią się powtarzać, mogą okazać się nam pomocne w rozwiązaniu nawet najtrudniejszych problemów, a kluczem jest odpowiednia interpretacja pojawiających się we snach symboli!

Budzenie się w nocy - Przyczyny

Budzenie się w środku nocy może mieć podłoże zdrowotne!

Zdaniem lekarzy, mimowolne wytrącanie się ze snu może mieć podłoże zdrowotne. Zaburzenia mogą dotyczyć zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej.

Do najczęstszych dolegliwości fizycznych, które mogą utrudniać wysypianie się, zaliczamy (źródło 1):

  • ból, zwłaszcza spowodowany zapaleniem stawów, niewydolnością serca, anemią sierpowatą lub rakiem;
  • problemy z oddychaniem spowodowane astmą, zapaleniem oskrzeli lub inną chorobą płuc;
  • zaburzenia trawienne, zwłaszcza ból i kaszel spowodowany refluksem żołądkowym lub objawami zespołu jelita drażliwego;
  • zaburzona równowaga hormonalna;
  • choroby mózgu i nerwów, w tym choroba Alzheimera i Parkinsona.
  • częste oddawanie moczu.

A oto niektóre z najbardziej powszechnych dolegliwości psychicznych, będących w stanie zaburzać sen (źródło 1):

  • stres;
  • zaburzenia lękowe, takie jak zespół stresu pourazowego;
  • zaburzenie afektywne dwubiegunowe;
  • depresja;
  • schizofrenia.

Warto dodać, że także przyjmowanie niektórych leków może negatywnie wpływać na jakość snu. W grę wchodzą następujące rodzaje preparatów:

  • beta-blokery;
  • leki przeciwdepresyjne;
  • leki na ADHD;
  • leki zmniejszające przekrwienie;
  • steroidy.

Co istotne, częstą przyczyną wybudzania się ze snu i niewysypiania się jest niedobór witaminy D.

W środku nocy wybudzamy się z nie zawsze oczywistych powodów

Przyczyny, z jakich się wybudzamy ze snu w środku nocy mogą być przeróżne, ale dość często mają one podłoże zdrowotne. Nie zawsze jednak, objawy wiązane są z właściwą dolegliwością. Przykładowo, Dr Vishal Saxena z Queen Elizabeth Hospital w Wielkiej Brytanii przekonuje, iż wybudzanie się ze snu z powodu gwałtownego kaszlu może oznaczać, że kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku i podrażnia tylną część gardła. Przyczyną takiej sytuacji może być refluks żołądkowy (źródło 2), a nie pozorne problemy z drogami oddechowymi. W takich przypadkach zaleca się spożywanie bardzo lekkostrawnej kolacji, na przynajmniej dwie godziny przed snem.

Osoby, które nie mogą się wysypiać z powodu nocnej potrzeby oddawania moczu, powinny się profilaktycznie przebadać w kierunku cukrzycy. Produkując duże ilości moczu, organizm próbuje pozbyć się nadmiaru cukru. Z drugiej zaś strony, w przypadku kobiet, potrzeba częstego oddawania moczu w godzinach snu może być oznaką obecności łagodnych guzów na ścianie macicy, które mogą powodować jej powiększanie i uciskać pęcherz. Przyczyną może być również zapalenie pęcherza – stan zapalny lub obrzęk wyściółki pęcherza (źródło 2).

Niektórzy ludzie często wybudzają się ze snu z powodu silnego pragnienia. Niestety, może to być oznaką nierozpoznanej i nieleczonej cukrzycy. Wynika to z wysokiego poziomu cukru we krwi, który sprawia, że organizm wypłukuje nadmiar glukozy, co z kolei może prowadzić do odwodnienia, wywołując uczucie pragnienia - wyjaśnia dr Nida Chammas (źródło 2). Inne objawy cukrzycy to utrata wagi, niewyraźne widzenie i już wcześniej wspomniane nadmierne wycieczki do toalety, szczególnie w nocy.

Osoby, które wytrącane są ze snu przez silny ból głowy, być może przyjmują zbyt małe ilości płynów. Budzenie się z silnym bólem głowy może wynikać z niewystarczającego nawodnienia organizmu. Jak wyjaśniają eksperci, tkanki otaczające mózg w znacznej części składają się z wody. Ich odwodnienie może wywołać uczucie ostrego bólu.

Godzina mimowolnego wybudzania się może być ważną wskazówką!

Niektóre osoby regularnie wybudzają się o podobnych porach, często w środku nocy, przez co nie są w stanie porządnie się wysypiać. Niektórzy budzą się zawsze o tej samej godzinie, co zdaniem badaczy, może być ważną wskazówką w poszukiwaniu przyczyny przerwanego snu i niewysypiania się. Naukowcy są bowiem przekonani, że przedział czasowy, w którym regularnie się wybudzamy wbrew naszej woli, może świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu konkretnego narządu w naszym organizmie.

Choć zasypianie pomiędzy godziną 21:00 a 23:00 najbardziej korzystnie wpływa na nasze zdrowie, to wybudzanie się o tej porze może wskazywać na zaburzoną pracę tarczycy, bądź problemy z układem trawiennym (źródło 3).

Osoby wytrącające się ze snu między 23:00 a 1:00 w nocy, najprawdopodobniej mają problem z woreczkiem żółciowym. Jeśli sen regularnie przerywany jest o tej porze, warto przebadać się pod kątem kamicy nerkowej i zmienić sposób odżywiania się na zdrowszy. Ponieważ jadłospis obfitujący w potrawy tłuste powszechnie powoduje budzenie się tuż po zaśnięciu, zaleca się unikania spożywania takich posiłków przed snem.

Niektóre źródła podają, że budzenie się między 1:00 a 3:00 nad ranem może świadczyć o zaburzonej pracy wątroby (źródło 3). Może to być efektem spożywania zbyt obfitych posiłków i picia alkoholu przed snem.

Osoby często budzące się nad ranem, pomiędzy godzinami 3:00 a 5:00, mogą cierpieć na choroby płuc lub oskrzeli. W takich przypadkach często występuje napad kaszlu lub zatkany nos. Tego rodzaju dolegliwości mogą zwiastować zbliżający się zawał serca (źródło 3). Ataki serca nierzadko występują nad ranem, gdy krew ma większą gęstość. Sprzyja to jej krzepnięciu i sklejaniu się płytek, w efekcie czego mogą powstawać zakrzepy. Jeżeli często budzisz się około godziny 4:00 nad ranem, koniecznie udaj się do kardiologa!

Mimowolne wybudzanie się ze snu między godziną 5:00 a 7:00 rano może świadczyć nieprawidłowej pracy jelit. Problemy z układem pokarmowym, a także wzdęcia, mogą przyczyniać się do niezaplanowanych pobudek o tej porze. Dzieje się tak, ponieważ właśnie w tych godzinach układ trawienny zaczyna przygotowywać się do przyjmowania posiłków, przez co pracuje nieco intensywniej.

Bibliografia:

1 - Web MD - Waking Up in the Middle of the Night;

2 - Good House Keeping - 13 reasons you wake up in the night;

3 - O2 Zdrowie - Budzisz się o tej porze? To objaw zbliżającego się zawału lub chorej tarczycy.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!