Wielu osobom z całego świata śni się ten człowiek

Czy to możliwe, że setkom tysięcy osób na całym świecie regularnie śni się ten sam tajemniczy i całkiem nieznajomy człowiek? Powiada się, że od roku 2006 ten człowiek pojawia się we snach ogromnej ilości osób i daje im dobre rady odnośnie ważnych kwestii życia codziennego!

W styczniu 2006 r. pacjentka znanego nowojorskiego psychiatry naszkicowała oblicze mężczyzny, który regularnie pojawiał się w jej snach. Pomimo, iż kobieta nie znała tego człowieka, we snach udzielał on jej porad odnośnie spraw życia codziennego. Te porady dotyczyły wielu rozmaitych kwestii, a tajemniczy mężczyzna wydawał się być bardzo obeznany z każdym szczegółem życia śniącej o nim kobiety.

Człowiek ze snów - Tajemnicza postać, która pojawia się we snach ludzi na całym świecie!
Człowiek ze snów - Tajemnicza postać, która pojawia się we snach ludzi na całym świecie!

Pierwszy portret pamięciowy tajemniczego mężczyzny ze snów

Wykonany przez pacjentkę „portret pamięciowy” leżał sobie na biurku psychiatry przez kilka ładnych dni, a może nawet nieco dłużej. Pewnego razu inny pacjent całkiem przypadkowo zauważył wspomniany rysunek i skojarzył z nim mężczyznę, którego regularnie widywał we snach. Również i on nie znał tego człowieka na jawie, ale podobnie jak w przypadku autorki szkicu, tajemniczy mężczyzna ze snów udzielał pacjentowi porad.

Zaintrygowany dziwnym zbiegiem okoliczności (a może wcale nie był to zbieg okoliczności), psychiatra postanowił przyjrzeć się bliżej tej niecodziennej sprawie. „Czyżby dwie różne osoby widywały w swoich snach tego samego człowieka, którego na dodatek w ogóle nie znały” – rozmyślał psychiatra. „A może tylko ludzie z problemami psychicznymi śnią o tym mężczyźnie? A może… a może ten tajemniczy człowiek śni się tylko pacjentom uczęszczającym do mojego gabinetu psychiatrycznego? To by była najgorsza ze wszystkich możliwych opcji!”.

Natrętne rozmyślanie na temat tajemniczego mężczyzny ze snów pacjentów nie dawało psychiatrze spokoju! Tak czy inaczej, lekarz w końcu postanowił przeprowadzić w tym kierunku swego rodzaju śledztwo.

W celu rozwiania wszelkich wątpliwości, nowojorski psychiatra postanowił wysłać szkic twarzy tajemniczego mężczyzny do kilku swoich kolegów po fachu, którzy przyjmują pacjentów z nawracającymi snami. W ciągu kilku miesięcy kolejnych czworo pacjentów potwierdziło obecność tego człowieka we własnych snach. Ale to był dopiero wierzchołek ogromnej góry lodowej! Okazuje się, że w ciągu kolejnych 2 lat, co najmniej 2000 osób potwierdziło, że widziało wspomnianego człowieka we śnie. Byli to mieszkańcy wielu rozmaitych miast na całym świecie: Los Angeles, Berlin, Sao Paulo, Teheran, Pekin, Rzym, Barcelona, Sztokholm, Paryż, New Dehli itp. Wszyscy ci pacjenci określali postać ze snów mianem „TEN CZŁOWIEK”.

Kim jest TEN CZŁOWIEK?

Podobno wielu psychiatrów próbowało i wciąż próbuje logicznie wytłumaczyć fakt, że ten sam nieznajomy mężczyzna śni się tysiącom osób, z których żadna nie zna go na jawie. Zaskakujące jest to, iż we snach wszystkich pacjentów, u których potwierdzono tę dziwną przypadłość, TEN CZŁOWIEK wygląda dokładnie tak samo!

Jak dotąd nie ma ustalonego związku ani wspólnej cechy wśród ludzi, którzy śnią o tajemniczym mężczyźnie, oprócz tego, że wszystkie te osoby mają nawracające sny. Co więcej, żaden człowiek na jawie nigdy nie został rozpoznany jako podobny do tajemniczego „TEGO CZŁOWIEKA” ze snów tysięcy osób.

W rzeczywistości, nie wiadomo kim tak naprawdę jest „TEN CZŁOWIEK”, choć naukowcy specjalizujący się w niektórych dziedzinach wiedzy, takich jak filozofia, psychologia i psychiatria, mają wiele teorii odnośnie prawdziwej tożsamości nieznanego mężczyzny. Jedną z nich jest tak zwana teoria archetypów (źródło 1).

Teoria archetypów

Wedle powszechnie znanej dziś psychoanalitycznej teorii archetypów Karla Junga, tajemnicza postać ze snów tysięcy osób na całym świecie jest archetypowym obrazem należącym do zbiorowej nieświadomości. Tego rodzaju postać może pojawiać się nie tylko we snach, ale także w odmiennych stanach świadomości – w trudnych czasach (rozwój emocjonalny, dramatyczne zmiany w naszym życiu, stresujące okoliczności itp.) w szczególnie wrażliwych obszarach naszego życia codziennego.

Witryna internetowa dedykowana człowiekowi ze snów

Zdaniem twórcy słynnej witryny internetowej (źródło 2), która do dziś nosi nazwę Ever Dream This Man?, TEN CZŁOWIEK jest postacią wielokrotnie widywaną w snach przez ludzi na całym świecie od 2006 roku. Choć Włoch Andrea Natella stworzył witrynę w 2008 roku, dopiero w październiku 2009 roku zwróciła ona uwagę prasy i licznych internautów (źródło 3). Rozgłos o TYM CZŁOWIEKU zrodził wiele memów internetowych. Misją witryny Natelliego miało być:

  • niesienie pomocy osobom, które widziały TEGO CZŁOWIEKA we swoich snach i ułatwianie komunikacji pomiędzy nimi;
  • dążenie do zrozumienia, kim jest tajemnicza postać ze snów tysięcy osób i dlaczego pojawia się w pozornie pozbawionych wzorców zestawieniach sytuacji w snach tak różnych ludzkich podmiotów.

Jak wygląda TEN CZŁOWIEK?

Poniżej umieściliśmy niektóre z oryginalnych rysunków wykonanych przez osoby, które widziały tajemniczego mężczyznę w swoich snach.

Człowiek ze snów - Portret pamięciowy N.1
Człowiek ze snów - Portret pamięciowy N.1 - źródło
Człowiek ze snów - Portret pamięciowy N.2
Człowiek ze snów - Portret pamięciowy N.2 - źródło
Człowiek ze snów - Portret pamięciowy N.3
Człowiek ze snów - Portret pamięciowy N.3 - źródło
Człowiek ze snów - Portret pamięciowy N.4
Człowiek ze snów - Portret pamięciowy N.4 - źródło

Czy TEN CZŁOWIEK naprawdę śni się tysiącom osób na całym świecie?

Zakłada się, że TEN CZŁOWIEK rzeczywiście śnił się i nadal się śni tysiącom, a nawet setkom tysięcy osób na całym świecie. Oficjalne przyznanie się przez twórcę witryny internetowej Ever Dream This Man – Andreę Natellę - do sprytnego chwytu marketingowego wcale nie oznacza, że TEN człowiek nie istnieje! A może to właśnie Natella widywał tajemniczego mężczyznę w swoich snach jako pierwszy? Cóż takiego skłoniło słynnego specjalistę od marketingu do ujawnienia „prawdy” dotyczącej swojego dzieła? A może ujawniony przez niego scenariusz wcale nie jest prawdziwy? Skoro Natella skłamał raz, to być może skłamał ponownie. A może w ogóle nie skłamał? Zobaczmy co takiego się wydarzyło.

Pomimo, iż w pewnym momencie witryna Ever Dream This Man zyskała bardzo dużą popularność i spora liczba psychiatrów zaczęła się poważnie interesować tym tajemniczym zjawiskiem, w roku 2012 wydarzyło się coś nieoczekiwanego. Twórca osobliwej witryny ujawnił publicznie, że TEN CZŁOWIEK jest jedynie wytworem jego marketingowych umiejętności (źródło 4)! Ale czy to ostateczna prawda odnośnie TEGO CZŁOWIEKA? Panuje przekonanie, że TEN CZŁOWIEK śni się dalej wielu ludziom na całym świecie i to nawet tym, którzy nigdy wcześniej o nim nie słyszeli! Być może to właśnie dlatego witryna Natelli odniosła tak potężny sukces. W jakim celu jej twórca miałby ujawniać, że to był jedynie chwyt marketingowy? A może właśnie to „ujawnienie całej prawdy” miało mu przynieść kolejne, ogromne sukcesy w marketingu internetowym. No bo w sumie jak niezwykle sprytnym marketingowcem trzeba być, by zaprojektować od zera i doprowadzić do światowego sukcesu projekt internetowy o nieistniejącym człowieku ze snów. Zresztą projekt, który w pośredni lub bezpośredni sposób zapewnił jego twórcy milionowe zyski! Dlatego przypuszcza się i powszechnie zakłada, że A. Natella skłamał jedynie za drugim razem, czyli wówczas, gdy publicznie stwierdził, że wszystko sobie wyssał z palca!

Bibliografia:

1 - thisman.org - Theories;

2 - thisman.org - Ever dream this man?

3 - Bild - Why have people around the world dreamt about this face?

4 - Wayback Machine - When déjà vu is just a marketing stunt online.