Koronawirus

Koronawirus SARS-CoV-2 i wywoływana nim choroba o nazwie COVID-19 radykalnie zmieniły oblicze znanego nam do tej pory świata. Jakie warianty tego wirusa panują obecnie i czy są one wszystkie tak samo groźne? Koniecznie dowiedz się jakie środki ostrożności mogą ograniczyć ryzyko infekcji i co należy zrobić w przypadku pozytywnego wyniku testu.
  • Testy na COVID-19 dla firm - czy warto i kiedy je robić?

    Koronawirus SARS-CoV-2 jest przyczyną ludzkich dramatów nie tylko ze względu na poważne objawy chorobowe, jakie może wywoływać, ale także w efekcie strat finansowych, jakie powoduje w wielu sektorach naszej gospodarki. W obecnej sytuacji, każdy przedsiębiorca powinien podjąć działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wśród pracowników. Do tego typu procedur zalicza się przeprowadzanie testów na COVID-19 w miejscu pracy.
  • Troje pracowników służby zdrowia z ciężkimi objawami po przyjęciu szczepionki AstraZeneca!

    Norweskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż troje pracowników służby zdrowia, którzy zostali zaszczepieni preparatem AstraZeneca, trafiło do szpitali z "nietypowymi objawami. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez agencję Reuters, żadna ze wspomnianych osób nie przekroczyła 50-tki, a więc są to ludzie stosunkowo młodzi. Po otrzymaniu preparatu firmy AstraZeneca, wystąpiły u nich bardzo nietypowe i zagrażające życiu objawy.
  • Popularny produkt leczniczy zabija koronawirusa w 15 sekund - w nosie i w gardle!

    Liczne badania potwierdzają, iż w pierwszym tygodniu objawowej infekcji COVID-19, patogen wywołujący chorobę namnaża się w organizmie pacjenta w bardzo dużych ilościach. Stwarza to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia osób znajdujących się w pobliżu chorego, ale także dla osoby zainfekowanej. Ograniczenie namnażania się wirusa, nawet miejscowe (jama ustna, nos), wiązałoby się ze stosunkowo mniejszym ryzykiem ciężkich objawów i powikłań choroby
  • Czy można wykonać test na COVID-19 bez wychodzenia z domu?

    Ogromna ilość nowych dziennych potwierdzonych przypadków COVID-19 sprawia, że wielu z nas miewa poważne obawy przed nieuzasadnionym wychodzeniem z domu. Zaczynamy się poważnie martwić o zdrowie, tym bardziej, że na tę chorobę nie ma jeszcze żadnego skutecznego leku. Powstaje coraz to więcej punktów pobrań, w których można wykonać test na COVID-19, ale niestety są to też miejsca, w których w rzeczywistości można się zainfekować koronawirusem!
  • Polacy rzucili się na pulsoksymetry – Te urządzenia mogą ratować życie pacjentów z COVID-19

    Saturacja krwi należy do badań, o którym często wspomina się w szpitalach. W czasach pandemii COVID-19 zrobiło się o nim szczególnie głośno. Saturacja to określenie oznaczające stopień nasycenia konkretnej cieczy gazem. W przypadku saturacji krwi chodzi o zbadanie jej nasycenia tlenem. Do badania saturacji krwi stosuje się pulsoksymetr. W tym artykule dowiesz się dlaczego w przebiegu COVID-19, zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych, pulsoksymetr odgrywa kluczową rolę
  • Polski lekarz: „Można wyleczyć COVID-19 w 48 godzin” - Podobno wyleczył 100 osób!

    Dr Włodzimierz Bodnar to 59-letni specjalista od chorób płuc i pediatra z przychodni w Przemyślu. Kilka dni temu opublikował szczegółowe informacje o tym, jak zaczął leczyć pacjentów lekiem Viregyt K, zawierającym amantadynę. Preparat cechuje się działaniem wirusostatycznym i przed laty był stosowany przeciwko infekcjom grypy typu A. Urzędnicy Komisji Europejskiej przyjrzą się przypadkom pacjentów leczonych przez dra Włodzimierza Bodnara z Przemyśla, który twierdzi, że dawno temu zarejestrowanym lekiem przeciwwirusowym wyleczył ponad 100 osób z COVID-19
  • Masz COVID-19 i chcesz kupić pulsoksymetr? Ile to kosztuje i jaki model warto wybrać?

    Pulsoksymetr domowy to małe urządzenie, które ułatwia osobom przechodzącym COVID-19 ocenę stanu własnego zdrowia. Jaki pulsoksymetr wybrać i ile on kosztuje?
    Pulsoksymetr domowy to niewielkich wymiarów sprzęt, który – jak zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski – udostępniany jest pacjentom z COVID-19, przechodzącym tę chorobę bezobjawowo lub z lekkimi objawami.
  • Są nowe dowody na to, że grupa krwi wpływa na ryzyko zachorowania i przebieg COVID-19

    Starsze badania sugerowały, że osoby z krwią typu „0” były mniej podatne na wirusa SARS, który ma 80 proc. wspólnego kodu genetycznego z nowym koronawirusem. Badanie przeprowadzone w 2005 roku w Hongkongu wykazało, że większość osób zakażonych SARS miała grupy krwi inne niż „0”. Dziś mamy kolejne mocne dowody na to, iż osoby z grupą krwi „0” mogą mieć pewną przewagę w walce z pandemią.
  • Czy płyny do płukania jamy ustnej unicestwiają koronawirusa? Zaskakujące wyniki badań!

    Niedawno opublikowane wyniki całkiem świeżych badań przeprowadzonych przez naukowców z Penn State College of Medicine, sugerują, iż niektóre doustne środki antyseptyczne i płyny do płukania ust mogą wykazywać zdolność inaktywacji koronawirusów u ludzi. Badacze dowiedli, że niektóre z tych produktów mogą być przydatne w zmniejszaniu wiremii - tzn. ilości wirusa - w jamie ustnej, przez co mogą okazać się pomocne w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.
  • Osoby z tym neandertalskim klastrem genów mogą ciężko przechodzić COVID-19

    Choć COVID-19 rozwija się u ludzi od całkiem niedawna, to na sposób przebiegu choroby może mieć wpływ nasza prehistoria. Zespół naukowców ze Szwecji i Niemiec przeprowadził badania, które sugerują, że gen odpowiedzialny za ciężki przebieg choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, pochodzi od Neandertalczyków. Zdaniem badaczy, nić DNA, dziedzictwo sprzed ponad 50 000 lat, które nosi dziś w sobie około 16 proc. Europejczyków i połowa mieszkańców Azji Południowej, może trzykrotnie zwiększać prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu COVID-19. Co ciekawe, okazuje się, że ten szczególny fragment DNA został odziedziczony przez współczesnych ludzi po Neandertalczykach.
  • Czy przechodzisz COVID-19 bezobjawowo? Koronawirus bezobjawowy to bardzo powszechne zjawisko

    Niemalże 80 proc. osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 nie ma bladego pojęcia o infekcji. U większej części tych osób charakterystyczne objawy w ogóle nie występują. Niestety skutkuje to tym, że te osoby zupełnie nieświadomie roznoszą dalej patogen. Czy da się w domowych warunkach rozpoznać, że koronawirus dostał się do naszego organizmu, zanim wystąpią (jeśli w ogóle się pojawią) charakterystyczne objawy? Naukowcy są przekonani, że jest na to kilka prostych sposobów.
  • Badacze już wiedzą, które z domowych maseczek chronią najlepiej przed koronawirusem!

    W dobie restrykcji wynikających z pandemii COVID-19, wielu z nas zakłada maseczki w miejscach publicznych tylko dlatego, że panuje taki obowiązek. Ten artykuł został przygotowany z myślą o osobach, które nosząc maseczkę chcą chronić zarówno siebie samych, jak i innych. W obecnej chwili najpopularniejszym materiałem stosowanym w maseczkach ochronnych jest bawełna. W rzeczywistości, popularne maseczki bawełniane zapewniają dość ograniczony stopień filtracji powietrza
  • Czy pigułki antykoncepcyjne mogą powodować szczególnie ciężki przebieg COVID-19 ?

    W obecnej fazie pandemii COVID-19, większość osób dotkniętych infekcją przechodzi ją bez zagrażających życiu objawów.. Lekarze wciąż próbują określić wszelkie możliwe przyczyny szczególnie ciężkiego przebiegu infekcji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 u niektórych pacjentów. Do zaskakującego wniosku odnośnie wpływu pigułek antykoncepcyjnych na przebieg infekcji COVID-19 doszli lekarze endokrynolog Daniel I. Spratt i hematolog Rachel J. Buchsbaum.
  • Popularne preparaty do dezynfekcji rąk mogą powodować ślepotę i zgon!

    Analizy przeprowadzone przez Amerykańską Agencję ds. żywności i leków potwierdzają obecność toksycznej substancji w popularnych preparatach do dezynfekcji rąk. W 77 z przetestowanych produktów odnotowano obecność związku chemicznego, który może powodować nudności, uszkodzenie nerwów i ślepotę w efekcie kontaktu ze skórą, a zgon w przypadku spożycia!