Przejdź do treści

Popularny produkt leczniczy zabija koronawirusa w 15 sekund - w nosie i w gardle!

Liczne badania potwierdzają, iż w pierwszym tygodniu objawowej infekcji COVID-19, patogen wywołujący chorobę namnaża się w organizmie pacjenta w bardzo dużych ilościach. Stwarza to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia osób znajdujących się w pobliżu chorego, ale także dla osoby zainfekowanej. Ograniczenie namnażania się wirusa, nawet miejscowe (jama ustna, nos), wiązałoby się ze stosunkowo mniejszym ryzykiem ciężkich objawów i powikłań choroby
Teaser Media
Image
Spray do dezynfekcji rąk

Liczne badania potwierdzają, iż w pierwszym tygodniu objawowej infekcji COVID-19, patogen wywołujący chorobę namnaża się w organizmie pacjenta w bardzo dużych ilościach. Stwarza to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia osób znajdujących się w pobliżu chorego, ale także dla osoby zainfekowanej. Ograniczenie namnażania się wirusa, nawet miejscowe (jama ustna, nos), wiązałoby się ze stosunkowo mniejszym ryzykiem ciężkich objawów i powikłań choroby.

Octenisept to dobrze znany w Polsce produkt leczniczy, który wykazuje potwierdzone działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Można go stosować nie tylko jako środek odkażający skórę, ale także - między innymi - jamę ustną. Czy Octenisept zabija koronawirusa? Badacze postanowili przetestować ten popularny preparat pod kątem jego skuteczności w unicestwianiu patogenu wywołującego chorobę COVID-19.

Grupa niemieckich naukowców przeprowadziła badania mające na celu określenie skutecznego sposobu ograniczania wiremii (obecności mogących się namnażać wirusów) w jamie ustnej i nosie osoby przechodzącej infekcję COVID-19 (źródło 1).

Octenisept a koronawirus – Czy Octenisept niszczy koronawirusa?

Badacze przeanalizowali w tym celu działanie trzech popularnych roztworów do płukania jamy ustnej. Przetestowano preparaty o następującym składzie:

  • A - 0,1% chlorheksadyny;
  • B - 0,2% chlorheksadyny;
  • C - 0,1% oktenidyny połączonej z 2% fenoksyetanolem (Octenisept).

Badanie przeprowadzono zgodnie z normą EN 14476, w celu uzyskania redukcji wirusa na poziomie minimum 4 log10. Analizy wykonano w warunkach obciążenia organicznego (0,3% BSA) przy stężeniach 20% i 80 % w czasie od 15 sekund do 10 minut. Miano wirusa oznaczano poprzez reinfekcję i miareczkowanie komórek Vero E6.

W przeciwieństwie do pierwszych dwóch roztworów, które obniżały miano wirusa dopiero po 5-10 min i tylko o jakieś 25 proc., popularny Octenisept wykazał swoją skuteczność po upływie zaledwie 15 s, unicestwiając w tak krótkim czasie ponad 99,99 proc. cząstek wirusa SARS-CoV-2!

Czy Octenisept niszczy koronawirusa?
Koronawirusa - Octenisept - Działanie

Czy zatem Octenisept może chronić przed koronawirusem i czy jest w stanie łagodzić objawy w czasie trwania infekcji? Obecnie odbywa się druga faza eksperymentu. Są to badania kliniczne z udziałem osób z rozpoznaną chorobą COVID-19. Eksperyment ma potwierdzić (lub wykluczyć) skuteczność preparatu Octenisept w obniżaniu wiremii u chorego. Teoretycznie - bo nie mamy jeszcze wyników badań – zmniejszenie miejscowej wiremii – w jamie ustnej, nosie - mogłoby przynieść pacjentom wiele korzyści, a przede wszystkim doprowadzić do łagodniejszego przebiegu choroby. Ograniczenie wnikania wirusa przez nos bezpośrednio do mózgu może się wiązać z zahamowaniem objawów neurologicznych, takich jak utrata węchu i smaku. Zmniejszenie wnikania wirusa drogą oddechową może łagodzić groźne symptomy takie jak kaszel i zapalenie płuc.

Pomimo, iż obecnie przypuszcza się, że popularny Octenisept może chronić przed koronawirusem, osobom, które chciałyby używać tego preparatu profilaktycznie, przypominamy, że nie należy tego robić na co dzień, gdyż jest on przeznaczony tylko do krótkotrwałego stosowania w obrębie jamy ustnej.

Bibliografia:1 – bioRxiv - Comparison of the in vitro-efficacy of different mouthwash solutions targeting SARS-CoV-2 based on the European Standard EN 14476.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!