Objawy

Czym są tak zwane objawy choroby? Czy leczenie objawów zawsze wiąże się w definitywnym wyleczeniem ich przyczyny? Dlaczego współcześni lekarze tak często skupiają się na leczeniu objawów, zamiast radykalnie zwalczać wywołującą je chorobę pierwotną?
 • Otyłość - na czym polega? Wzór na otyłość (BMI), przyczyny i leczenie

  Otyłość uznawana jest za przewlekłą chorobę i może wynikać z różnych przyczyn. Pomimo tego nasze społeczeństwo bardzo często uznaje ją jedynie jako efekt nadmiernego objadania się, i siedzącego trybu życia. Niestety walka z otyłością bywa bardzo ciężka i wymaga pomocy specjalistów. Czym jest otyłość, jakie są jej odmiany oraz przyczyna.
 • Strzeż się cichego zawału serca

  Około połowa przypadków zawałów serca mylona jest z mniej poważnymi i naglącymi problemami zdrowotnymi. To z kolei prowadzi do zwiększonego ryzyka śmierci z powodu choroby serca. Dowiedz się, jakie są objawy cichego zawału serca i jak postępować, gdy zauważysz go u siebie lub bliskiej osoby
 • Czy istnieje remedium na szumy uszne?

  Co druga osoba przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyła szumów usznych, zaś co piątej zjawisko to towarzyszy stale. Na tytułowe szumy składają się uporczywe dźwięki, które wydają się bardzo realne, jednak są słyszane wyłącznie przez pacjenta. Skąd się biorą? Czy mogą przeminąć samoistnie, czy też należy je leczyć?
 • Jakie soczewki kontaktowe dla astygmatyków?

  W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano astygmatyzm, występuje zniekształcenie widzenia. Tej wadzie wzroku towarzyszą również inne objawy, w tym m.in. problemy z koncentracją czy bóle głowy. Co to jest astygmatyzm oraz w jaki sposób można korygować tego typu wady refrakcji?
 • Pierwsze zęby – 4 sposoby na złagodzenie objawów ząbkowania

  Kiedy pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka, dziecko odczuwa ból, związany z przebiciem dziąsła. Rodzice nie są w stanie przewidzieć, jakie reakcje wystąpią dodatkowo w takim przypadku, powinni być jednak przygotowani na pojawienie się gorączki lub wysypki. Niezbędne specyfiki można kupić w aptece internetowej, gdyż nie wymagają one recepty od lekarza. Mogą się przydać niezależnie od tego, czy ząbkowanie u dziecka przebiegnie praktycznie bezboleśnie, czy pojawi się krwawienie z dziąseł i gorączka. Jak złagodzić przebieg ząbkowania?
 • Tajemnicza choroba zaskakuje lekarzy! Pacjenci widzą i słyszą zmarłych

  Niezwykle tajemnicza choroba rozprzestrzenia się w Kanadzie. Nie wiadomo co jest przyczyną apokaliptycznych objawień, podczas których pacjenci dotknięci nieznanym schorzeniem widzą i słyszą zmarłych. Prawdopodobnie choroba atakuje mózg, choć żadne badania tego nie potwierdzają. W sumie nie ustalono co konkretnie dolega chorym! Władze zapowiedziały przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie.
 • 7 chorób, które można przewidzieć na podstawie wyglądu dłoni

  Ludzkie dłonie mogą nie tylko ujawniać czym zajmujemy się na co dzień i w dużej mierze odzwierciedlać nasz obecny stan zdrowia. Najnowsze doniesienia ze świata nauki dowodzą, że wygląd dłoni może być zwiastunem chorób, które prawdopodobnie rozwiną się u nas w przyszłości, szczególnie gdy temu nie zapobiegniemy. Na tym zagadnieniu skupimy się w niniejszym artykule
 • Jak grupa krwi wpływa na ryzyko udaru mózgu? Oto co mówią badania!

  Według najnowszych danych statystycznych, rocznie przypada w Polsce około 90 tys. niedokrwiennych udarów mózgu. Czy grupa krwi może wpływać na ryzyko wystąpienia udaru mózgu? Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Maryland w Baltimore dowiedli, że jednym z istotnych czynników ryzyka udaru mózgu może być specyficzna grupa krwi. Zespołem naukowców, którzy przeprowadzili badania nad wpływem grupy krwi na ryzyko wystąpienia udaru mózgu, kierował Dr. Steven J. Kittner
 • Zaskakująco prosty sposób na migrenę – „To uratowało mi życie!”

  Obecnie szacuje się, że na migrenę może cierpieć nawet 20 proc. globalnej populacji. Migrena zaliczana jest do chorób przewlekłych. W zależności od stopnia jej nasilenia, może wywoływać od łagodnych, do trudnych do zniesienia bólów głowy. Tak zwany migrenowy ból głowy jest najbardziej symptomatycznym i najbardziej dotkliwym objawem migreny, ale nie jedynym.
 • Podejrzewasz tętniaka głowy? Wykonaj badanie rezonansem magnetycznym

  Nagły silny ból głowy, podwójne widzenie, nudności, to mogą być objawy tętniaka głowy. Rzecz jasna takie dolegliwości mogą mieć zupełnie inne podłoże, jednak bez odpowiedniej diagnostyki nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy to aby na pewno nie jest tętniak. W celu postawienia diagnozy konieczne staje się wykonanie badania rezonansem magnetycznym, które pozwoli dokładnie rozpoznać wszelkie zmiany w naszej głowie.
 • Choroby układu nerwowego - objawy i sposoby leczenia

  Liczba przypadków chorób neurologicznych na świecie nieustannie rośnie. Regionem najlepiej radzącym sobie z problemem jest Europa. Z danych WHO wynika, że w 2030 roku będzie to jedyny kontynent, który zmniejszy liczbę pojawiających się przypadków chorób układu nerwowego. To zasługa rosnącej świadomości pacjentów, oferujących przez kliniki metod leczenia i dostępnych na rynku suplementów oraz leków na układ nerwowy
 • Wczesna interwencja zapobiega jąkaniu

  Eksperci szacują, że niepłynność mowy pojawia się u 70-80 proc. małych dzieci. Zapewniają, że jeśli odpowiednio wcześnie i we właściwy sposób zareagujemy na problemy z płynnym mówieniem, można uchronić dziecko przed jąkaniem.
 • Wygląd płatka ucha może wskazywać na chorobę serca - Zapoznaj się z wynikami badań

  Choroby serca są obecnie główną przyczyną śmierci kobiet i mężczyzn w większości krajów wysoko uprzemysłowionych. Może brzmieć to mało wiarygodnie, ale badania naukowe, których wyniki opublikowano w 2014 r. na łamach prestiżowego czasopisma medycznego Circulation, jasno wykazują, że ten specyficzny wygląd płatka ucha, szczególnie w przypadku obu uszu, jest ściśle powiązane z chorobami serca.
 • Senność po jedzeniu

  Choć generalnie uczucie senności po posiłkach jest czymś zupełnie normalnym i wynika ze wzmożonej aktywności układu pokarmowego, to w niektórych przypadkach senność po posiłkach może wskazywać na problemy ze zdrowiem. Niekiedy odczuwanie senności po posiłkach może być objawem miażdżycy, nieprawidłowości w układzie hormonalnym, lub zaburzeń przemiany materii.
 • Powiększone węzły chłonne na szyi. Odpowiedź na pytanie co to może oznaczać znajdziesz tutaj!

  Co oznaczają powiększone węzły chłonne na szyi? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba, którą dotyka ta – niekiedy bolesna – dolegliwość. Powiększone węzły chłonne na szyi to objaw, który niekoniecznie musi wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Choć teoretycznie stan ten może być wywołany obecnością nowotworów, zlokalizowanych - między innymi - w okolicach głowy i szyi, to w praktyce, w znacznej większości przypadków jest on efektem infekcji, zapalenia zatok i dziąseł oraz chorób zębów.
 • Ten charakterystyczny objaw może wskazywać na zapalenie opon mózgowych!

  Zapalenie opon mózgowych, inaczej zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, to stan zapalny bezpośrednio zagrażający życiu. Zmiany chorobowe obejmują opony mózgowe, jednak w ciężkiej postaci mogą dotyczyć również mózgu. Niektóre objawy zapalenia opon mózgowych są dość charakterystyczne i rozpoznawalne. Gdy występują, a w szczególności gdy pojawia się jeden z typowych sygnałów tej choroby, należy jak najszybciej wykonać badania mające na celu rozpoznanie, lub wykluczenie zapalenia opon mózgowych
 • Choroby widoczne na stopach - Te choroby rozpoznasz po wyglądzie stóp!

  Stopy stanowią bardzo solidną, ale niezwykle złożoną podporę naszego ciała, dzięki której jesteśmy w stanie zachowywać stabilną postawę i przemieszczać się w dowolnym kierunku. Są zbudowane z 26 kości, 33 stawów i ponad 100 mięśni! W ich okolicach skóra jest najgrubsza. Stopy, podobnie jak dłonie, twarz, oczy i paznokcie, mogą ujawniać wiele szczegółów dotyczących stanu naszego zdrowia. Czy wiesz, że pojawiające się na stopach - widoczne gołym okiem – zmiany, mogą niekiedy świadczyć o zachodzących w organizmie procesach chorobowych? Jak się bowiem okazuje, stopy mogą idealnie odzwierciedlać to, co dzieje się w pozostałych częściach naszego ciała.