Strzeż się cichego zawału serca

Około połowa przypadków zawałów serca mylona jest z mniej poważnymi i naglącymi problemami zdrowotnymi. To z kolei prowadzi do zwiększonego ryzyka śmierci z powodu choroby serca. Dowiedz się, jakie są objawy cichego zawału serca i jak postępować, gdy zauważysz go u siebie lub bliskiej osoby

Około połowa przypadków zawałów serca mylona jest z mniej poważnymi i naglącymi problemami zdrowotnymi. To z kolei prowadzi do zwiększonego ryzyka śmierci z powodu choroby serca. Dowiedz się, jakie są objawy cichego zawału serca i jak postępować, gdy zauważysz go u siebie lub bliskiej osoby.

Jak rozpoznać cichy zawał serca

Czym jest cichy zawał serca

Jak sama nazwa wskazuje, cichy zawał serca daje mało objawów. Czasem objawów nie ma w ogóle, co utrudnia uzyskanie diagnozy i leczenia. Możesz przejść cichy zawał serca i nawet o tym nie wiedzieć.

Do objawów cichego zawału serca nie należy ból klatki piersiowej ani brak tchu, które są z kolei typowymi objawami zawału serca.

Osoby, które przeszły cichy zawał serca, mogą później wspominać o niestrawności, objawach grypy albo naciągniętego mięśnia w klatce piersiowej. Jednak pomimo tych nikłych, a czasem żadnych objawów, cichy zawał serca jest równie groźny, jak ten zwykły. Obydwa obejmują zablokowanie przepływu krwi do serca i ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego.

Jak często dochodzi do cichego zawału serca

Częściej, niż Ci się wydaje! Ostatnie badania wykazały, że prawie połowa wszystkich zawałów serca to typ cichy. Osoby z takim zawałem serca nie zdawały sobie sprawy z tego, w jak poważnym stanie się znajdują. Z tego powodu nie szukały żadnej pomocy, co z kolei prowadziło do wyższego ryzyka śmierci. Z tego powodu, jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka zawału serca, musisz się mieć na baczności - szczególnie jeśli masz cukrzycę. Dlaczego? Osoby z cukrzycą są bardziej podatne na cichy zawał serca z powodu słabego krążenia i wysokiego poziomu cukru we krwi, który uszkadza komórki nerwowe. Jaki ma to ze sobą związek? Uszkodzenie nerwów sprawia, że osoby z cukrzycą nie odczuwają bólu w ten sam sposób, jak osoby bez cukrzycy. Możesz nadepnąć na coś i tego nie poczuć - to samo czyni Cię bardziej podatnym na cichy zawał serca.

Cichy zawał serca – objawy

Jeśli dotyczą Cię któreś z poniższych objawów, mogą one oznaczać coś poważnego - nawet cichy zawał serca:

  • uczucie dyskomfortu w plecach, ramionach, szczęce lub klatce piersiowej;
  • zawroty głowy lub utrata przytomności;
  • ogromne zmęczenie i brak tchu;
  • zgaga.

Objawy cichego zawału serca należą do niezwykle subtelnych. Jednego ze swoich pacjentów opisał doktor Tay Leslie, kardiolog w szpitalu Mount Elizabeth Novena w Singapurze. Pacjent wpierw był przekonany, że dotknął go wyjątkowo uciążliwy przypadek zgagi, która trwała aż 2 dni. Przy tym czuł się bardzo zmęczony - wcześniej mógł bez problemu wbiec piętro po schodach, a nagle zabrakło mu tchu po zrobieniu kilku kroków. W momencie, kiedy w końcu dotarł do szpitala, jego mięsień sercowy był tak uszkodzony, że doszło do niewydolności serca. Doktor Lieslie musiał otworzyć zablokowaną tętnicę w nadziei, że niewydolny mięsień sercowy zdoła się zregenerować.

Jak badanie wykaże przebyty zawał serca

Możesz nie być świadomy, że przeszedłeś atak serca, przez wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy. Jak się dowiedzieć, czy to Cię dotyczy? W tym celu wystarczy wykonać EKG, czyli elektrokardiogram. Wbrew nazwie, to badanie jest szybkie, proste i zupełnie bezbolesne. To właśnie EKG pokaże uszkodzenie mięśnia sercowego. Innym sposobem jest zbadanie poziomu troponin we krwi - białek wydzielanych przez uszkodzone komórki serca. To badanie wykonuje się często na pogotowiu u pacjentów z objawami zawału.

Zachowaj czujność

Słuchaj swojego ciała. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, że nie jest to „zwykłe” zmęczenie po całym tygodniu, nie potrafisz wytłumaczyć bólu szczęki, nigdy nie miałeś takiej zgagi, to koniecznie się przebadaj.

Zapoznaj się z objawami cichego (i jawnego) zawału serca. Wyklucz czynniki ryzyka ze swojego życia albo je kontroluj. Jeśli dzieje się coś dziwnego, sprawdź to.

W przypadku zawału serca, każda minuta ma znaczenie. Szybka reakcja może uratować życie - znajomego, bliskiej osoby, a może nawet Twoje. Jeśli występują u Ciebie objawy cichego lub jawnego zawału serca, zadzwoń pod 999 - numer alarmowy pogotowia ratunkowego. To najszybszy sposób na zyskanie pomocy i uratowanie życia.

Składniki preparatu Cholebiotic uzupełniają codzienną dietę o kultury bakterii kwasu mlekowego oraz pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu serca

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!
Sklep ezoteryczny - Odpromienniki orgonitowe