Przejdź do treści

Wygląd płatka ucha może wskazywać na chorobę serca - Zapoznaj się z wynikami badań

Choroby serca są obecnie główną przyczyną śmierci kobiet i mężczyzn w większości krajów wysoko uprzemysłowionych. Może brzmieć to mało wiarygodnie, ale badania naukowe, których wyniki opublikowano w 2014 r. na łamach prestiżowego czasopisma medycznego Circulation, jasno wykazują, że ten specyficzny wygląd płatka ucha, szczególnie w przypadku obu uszu, jest ściśle powiązane z chorobami serca.
Teaser Media
Image
Czy nietypowy wygląd płatka ucha może oznaczać chorobę serca?

Choroby serca są obecnie główną przyczyną śmierci kobiet i mężczyzn w większości krajów wysoko uprzemysłowionych. Z danych statystycznych wynika, że na niewydolność serca co 9 minut umiera Polak. Zaledwie 50 proc. pacjentów ma szansę na przeżycie pięciu lat od zdiagnozowania choroby, a 11 proc. z nich umiera już w pierwszym roku po hospitalizacji.

W ostatnich kilku dekadach medycyna zrobiła wielkie postępy. To, do czego są zdolne dostępne dziś urządzenia diagnostyczne i ratujące życie, nie śniło się żadnemu lekarzowi jeszcze kilka dekad temu.

Pomimo niewyobrażalnych postępów medycyny i dostępności technologii pozwalającej w łatwy sposób wykrywać i leczyć choroby, nierzadko wady serca mogą pozostawać utajone przez dziesięciolecia, dopóki zawał, lub udar mózgu nie dadzą o nich znać. Powszechnie wiadomo, że utajone choroby układu krążeniowego można wykryć za pomocą specjalistycznych badań, z wykorzystaniem ultrasonografii i tomografii komputerowej. Ale kto by się spodziewał, że o chorym sercu może świadczyć przekątna zmarszczka umiejscowiona na płatku ucha? To brzmi dziwnie, a wręcz absurdalnie - nie prawda? O czym przekonasz się w dalszej części tego artykułu, wszystko ma swoje logiczne wytłumaczenie.

Co ma wspólnego zmarszczka na płatku ucha ze stanem zdrowia serca?

Czy dziwna diagonalna zmarszczka, a raczej wgłębienie na płatku ucha naprawdę może świadczyć o chorym sercu! Owszem!

Może brzmieć to mało wiarygodnie, ale badania naukowe, których wyniki opublikowano w 2014 r. na łamach prestiżowego czasopisma medycznego Circulation, jasno wykazują, że diagonalne zagłębienie płatka ucha, szczególnie w przypadku obu uszu, jest ściśle powiązane z chorobami serca (źródło 1). Kilka kolejnych badań potwierdziło to dziwne zjawisko. Jedno z nich opublikowano w 2018 r. na łamach Journal od Preventive and Clinical Cardiology (źródło 2).

Słynny Znak Franka – Kim był Dr. Sanders?

Dr Sanders T. Frank (11 maja 1938 r. - 14 września 1997 r.) był amerykańskim pulmonologiem. Urodził się w Middletown - Connecticut - i ukończył studia w New York Medical College. Pracował jako dyrektor medycyny oddechowej i profesor kliniczny medycyny w Garfield Medical Center, Monterey Park, Kalifornia. Dziś nikt by już o nim nie pamiętał, gdyby nie słynny znak, noszący imię medyka!

Dr. Frank w 1973 roku u niektórych ze swoich pacjentów zauważył charakterystyczną zmarszczkę na płacie ucha. Według specjalistów, u większości osób noszących Znak Franka, czyli diagonalne zagniecenie płatka małżowiny usznej, można rozpoznać przynajmniej jedną z wielu chorób układu krążeniowego.

Tak zwany znak Franka na uchu nosił Publiusz Eliusz Hadrian, cesarz rzymski, który po śmierci został zaliczony w poczet bogów. A na co zmarł słynny władca? Z zapisków historycznych wynika, że przyczyną śmierci Hadriana był obrzęk płucny. Choć może ich być sporo, to jedną z możliwych przyczyn takiej kondycji bywa niewydolność serca.

W efekcie obserwacji klinicznej z udziałem 1000 hospitalizowanych pacjentów, której wyniki opublikowano w 2015 r., zauważono powiązanie znaku Franka z incydentami sercowo-naczyniowymi, w tym zawałami serca i udarami.

Chińscy naukowcy dogłębnie przebadali związek zachodzący pomiędzy tak zwanym znakiem Franka, a stopniem choroby serca u ponad 500 pacjentów. W ramach badań wykonano cewnikowanie serca w celu dokładnej oceny stanu tętnic. Okazało się, że znak Franka występował częściej u starszych pacjentów, mężczyzn i osób z ciężkimi blokadami serca. Obecność charakterystycznej zmarszczki w obu płatkach małżowiny usznej zwiększała ryzyko zablokowania tętnic serca nawet o 500 do 700 procent zarówno u mężczyzn, jak i kobiet (źródło 3)!

Co ma płatek ucha do serca? Dochodzimy do logicznego wytłumaczenia dziwnego powiązania

Znak Franka - Czy ta charakterystyczna zmarszczka na płatku ucha może oznaczać chorobę serca?

Znak Franka - Charakterystyczna zmarszczka na płatku ucha

Jak to możliwe, że zmarszczka na płatku ucha może mieć powiązanie z chorobami serca?

Należy na wstępie wyjaśnić, że ścianki ludzkich tętnic składają się z trzech warstw: warstwa wewnętrzna, środkowa i zewnętrzna. Warstwę wewnętrzną tworzą komórki śródbłonka, oraz podśródbłonkowe włókna kolagenowe. Na zewnątrz od nich może być obecna błona sprężysta wewnętrzna, zbudowana z włókien sprężystych. Warstwa środkowa składa się z komórek mięśni gładkich i z włókien sprężystych o okrężnym układzie. Warstwę zewnętrzną tworzy głównie tkanka łączna wiotka, która zawiera liczne włókna kolagenowe.

Zarówno tętnice serca, jak i płaty naszych uszu są zbudowane w dużej mierze z kolagenu. Już kilka dekad temu Dr. Linus Pauling ogłosił swoją teorię dotyczącą ścisłego związku zachodzącego pomiędzy niedoborem kolagenu w organizmie, a chorobami serca. Aby nie dopuścić do niedoborów kolagenu, konieczne jest spożywanie obfitych ilości zarówno witaminy C, jak i lizyny. Dlatego warto jest włączyć do codziennego jadłospisu zarówno owoce cytrusowe i warzywa bogate w witaminę C, jak również rośliny strączkowe obfitujące w lizynę. Zdrowa i zbilansowana dieta, połączona z aktywnym trybem życia, poprawią nie tylko stan zdrowia Twojego serca, ale również usuną nieestetyczny znak Franka z Twoich uszu!

Czy są inne naukowo potwierdzone zewnętrzne oznaki utajonej choroby serca? Owszem!

Ludzie mogą na swoich ciałach nosić specyficzne, widoczne gołym okiem oznaki, które zdaniem lekarzy mogą świadczyć o utajonej, bądź zdiagnozowanej chorobie serca. W sumie jest sześć oznak - patrz. widoczne oznaki choroby serca. Im więcej takich oznak u siebie zauważysz, tym bardziej prawdopodobne jest, że ze zdrowiem Twojego serca zaczyna się dziać, lub od dłuższego czasu dzieje się coś niedobrego. Jeśli zauważysz u siebie którąś z takich oznak, koniecznie dokładnie przebadaj swoje serce. Nie czekaj, aż choroba wyraźnie da o sobie znać, bo wówczas może być bardzo nieciekawie!

Bibliografia:

1 - Circulation - Bilateral Earlobe Creases and Coronary Artery Disease;

2 - Journal od Preventive and Clinical Cardiology - Diagonal earlobe crease: Prevalence and association with medical ailments;

3 - US National Library of Medicine - Relationship between diagonal earlobe creases and coronary artery disease as determined via angiography.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!