Patogeny

Patogeny mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia! Wiele zależy od ich rodzaju, a także ilości. Groźne bakterie i wirusy mogą na nasz czyhać w najmniej oczywistych miejscach, takich jak sprzedawana w sklepach żywność. Czy wiesz, jak często Sanepid przeprowadza w firmach kontrole pod tym kątem?
 • Mole w domu - Jak się ich pozbyć nie szkodząc własnemu zdrowiu?

  Na co wskazuje już sama nazwa tego natrętnego owada, który może spędzać nam sen z powiek, mole uwielbiają się gnieździć i rozmnażać w naszych domach. Możemy się na nie natknąć w odzieży i w żywności, takiej jak przykładowo mąka, ziarna zbóż, makarony, pieczywo, płatki śniadaniowe, przyprawy, suszone owoce
 • Niepokojące wieści z Azji! Śmiertelność wirusa Nipah wynosi nawet 75 procent!

  W czasach gdy zmagamy się z pandemią COVID-19, nadchodzą bardzo niepokojące informacje z Azji, odnośnie innego wirusa, o wiele bardziej zjadliwego niż SARS-CoV-2. WHO jednoznacznie ostrzega, że wirus o nazwie Nipah, którego obecność stwierdzono - jak dotąd - m.in. w Chinach i Indiach (ale nie tylko), może wywołać kolejną światową pandemię, a przynajmniej posiada do tego pełen potencjał.
 • Włóż czosnek do sedesu zanim pójdziesz spać. Rano zaniemówisz z wrażenia!

  Choć są osoby, które nie znoszą ani smaku, ani zapachu czosnku, to większość z nas uwielbia potrawy z jego dodatkiem. Ale, czy znacie takie osoby, które co wieczór wrzucają czosnek do muszli klozetowej? Zapewne nie! Jednak, być może pomysł ten wcale nie jest tak głupi, jak by się mogło wydawać! Czy wiesz, że całkowitą dezynfekcję muszli klozetowej można osiągnąć za pomocą…. jednego ząbka czosnku? Nie wierzysz? Koniecznie przeczytaj dalej, a następnie przetestuj tę metodę!
 • Nowy wirus w Chinach! Czy to już początek kolejnej pandemii?

  W Chinach znów dzieje się coś bardzo niepokojącego. Naukowcy wykryli nowy szczep wirusa grypy, który posiada zdolność wywoływania pandemii. Zgodnie z informacją udostępnioną przez Reuters, wirus pojawił się całkiem niedawno i przenoszony jest przez świnie, jednak - co może zabrzmieć dość niepokojąco w świetle obecnych wydarzeń - zdaniem badaczy mogą się nim zarażać również ludzie!
 • Groźny dla nas gatunek kleszcza dotarł do Polski - Przenosi paskudne choroby!

  Badania przeprowadzone w dwóch ostatnich latach dowodzą, że kleszcz z gatunku Haemaphysalis concinna ponownie zagościł na terenie Polski. Zdaniem naukowców przyczyniły się do tego zmiany klimatyczne, które sprzyjają przemieszczaniu się bardziej ciepłolubnych gatunków owadów na północ. Przez ostatnie dekady, gatunek ten występował w krajach mieszczącyc się za południowymi granicami Polski.
 • Czym można się zarazić u fryzjera?

  Z salonu fryzjerskiego przeważnie wychodzimy zadowoleni i z pięknie uczesanymi, wymodelowanymi włosami, ale niestety czasami również z bardzo poważnymi chorobami! Na podstawie oficjalnych informacji sanepidu, u fryzjera można się zarazić wieloma, niekiedy nawet śmiertelnymi, chorobami
 • Pleśń w domu powoduje otyłość, lęki i raka? Pełna lista chorób przeraża!

  Pleśń jest obecna w wielu polskich domach. Główną przyczyną jej rozprzestrzeniania się jest nadmierna wilgoć panująca w pomieszczeniach, wynikająca ze zbyt szczelnych okien i braku spełniającego swoje zadania układu wentylacji. Wbrew pozorom, pojawiające się na ścianach plamy, wywołane przez zarodniki pleśni nie są problemem wyłącznie starego budownictwa
 • Groźne choroby od pocałunku?

  Większość osób bardzo lubi się całować z ukochaną osobą i robi to kiedy tylko przytrafi się na to odpowiednia okazja. Można śmiało stwierdzić, że w większości przypadków całowanie sprawia nam wielką radość, ale czy jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Niestety nie zawsze! Jak się bowiem okazuje, pocałunki, niekoniecznie te głębokie, mogą być przyczyną rozprzestrzeniania się poważnych patogenów
 • Bakterie kałowe w wodzie święconej i inne ukrywane obrzydliwości!

  Bakterie są praktycznie wszędzie, lecz tylko kilka procent z nich to chorobotwórcze patogeny. Niebezpieczne drobnoustroje czyhają na nas w najbardziej niespodziewanych miejscach. Aby ograniczyć ryzyko różnego rodzaju infekcji, warto zapoznać się z najbardziej popularnymi siedliskami nie tylko bakterii, lecz także wirusów i pasożytów.
 • Pijesz napoje prosto z puszki? Oto co Ci grozi!

  Jeśli zależy nam na zdrowiu, to powinniśmy uważać na możliwe zagrożenia pochodzące z produktów, które mamy zwyczaj jeść i pić. Wykluczając z naszego codziennego jadłospisu żywność wysoko przetworzoną i naszpikowaną chemią, znacznie zmniejszamy ryzyko wystąpienia niektórych problemów ze zdrowiem. Unikanie szkodliwego jedzenia to całkiem dobry zwyczaj, ale warto przy tym również zwrócić uwagę na podstawowe zasady higieny związanej z odżywianiem się.