Przejdź do treści

Mole w domu - Jak się ich pozbyć nie szkodząc własnemu zdrowiu?

Na co wskazuje już sama nazwa tego natrętnego owada, który może spędzać nam sen z powiek, mole uwielbiają się gnieździć i rozmnażać w naszych domach. Możemy się na nie natknąć w odzieży i w żywności, takiej jak przykładowo mąka, ziarna zbóż, makarony, pieczywo, płatki śniadaniowe, przyprawy, suszone owoce
Teaser Media
Image
Mole kuchenne

Pomimo, iż szkodniki te co jakiś czas pojawiają się w niemalże każdym gospodarstwie domowym, spora część Polaków nie wie jak wyglądają mole! Dlaczego tak się dzieje? Otóż, w rzeczywistości mol nie jest mile widzianym owadem i nie spotykamy go na co dzień, a gdy już zdarzy się nam na niego natknąć, ma to miejsce zazwyczaj w garderobie, lub w kuchni. Wówczas zastanawiamy się, czy to małe skrzydlate stworzonko, rzeczywiście jest tym, co jako pierwsze przychodzi nam na myśl. Ale, często nie mamy takiej pewności, więc co robimy? Otóż robimy tajemniczemu owadowi piękne zdjęcie, a następnie sięgamy telefon, czy też jakieś inne urządzenie połączone z siecią i sprawdzamy jak wyglądają mole! Wielu z nas, po sfotografowaniu niezidentyfikowanego stworzenia, wstawia zdjęcie na jakieś grupy i zadaje pytanie, czy to rzeczywiście jest mól.

Po wstępnej dywagacji, zobaczmy zatem czym zajmują się na co dzień wspomniane wcześniej owady i czy rzeczywiście są tak strasznymi szkodnikami jak się powiada. Ale, przede wszystkim zacznijmy od ważnego podziału. W rzeczywistości bowiem, mole dzielmy na pokarmowe i tekstylne, a różnią się one od siebie wieloma zwyczajami. Dobrze jest zatem wiedzieć, że to nie jeden i ten sam owad. W kolejnej części artykułu dowiesz się jak wyglądają mole spożywcze, a także poznasz ich odmianę ubraniową. Dowiesz się również gdzie i jak szukać w domu moli. Dodatkowo poznasz niektóre gatunki moli spożywczych, jak również skuteczne działania odstraszające mole.

Jak wyglądają mole ubraniowe?

Ubraniowa odmiana popularnych domowych szkodników odnosi się do przedstawicieli gatunku włosienniczek (Tineola bisselliella). Są to maluteńkie nocne motyle, należące do rodziny molowatych. Owady te są szkodnikami, gdyż – choć nie robią nam tego na złość - mają zwyczaj niszczyć naszą odzież. Z tego właśnie powodu określa się je powszechnie jako mole odzieżowe, tekstylne, czy też ubraniowe. Skąd się w naszych szafach biorą mole ubraniowe? Niestety prawda jest taka, że zazwyczaj nieświadomie przynosimy je do domu sami na naszej odzieży, lub robią do nasi goście :-)

Mole ubraniowe
Mole ubraniowe - Włosienniczek - Autorstwa Olaf Leillinger - Praca własna, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons

Jak rozpoznać mole ubraniowe? Otóż, zakres kolorów ich korpusów wacha się od słomowego do żółtobrązowego, zaś długość ich ciał wynosi jakieś 6-11 mm. Dorosłe osobniki tych małych, wyglądających całkiem niewinnie stworzonek, są uskrzydlone i potrafią fruwać, choć nie pokonują dużych odległości. Rozpiętość skrzydeł tych owadów to jakieś 10-13 mm. Larwy moli ubraniowych mają nieco inną barwę - są białawe, a ich głowa ma ciemne ubarwienie. Długość ciał larw to jakieś 11 mm. Co ciekawe, to właśnie larwy moli, a nie dorosłe osobniki, żywią się bawełną, moherem, futrem, dywanami i nie tylko! Zjadają również ptasie pióra, a gdy są naprawdę głodne, potrafią spożyć nawet tkaniny sztuczne! Wszystko zatem zależy od dostatku żywności.

Samica mola potrafi złożyć do kilkudziesięciu maciupeńkich jajeczek. Przeważnie jest ich 40 do 50. Składane są w pobliżu potencjalnego źródła pożywienia, tak, aby larwy – które zazwyczaj wykluwają się po około 10 dniach - miały co jeść i mogły zdrowo się rozwijać. W zależności od panujących w otoczeniu warunków, stadium larwalne może trwać od 35 dni do nawet 2 lat, a więc ta rozbieżność jest naprawdę spora. Przepoczwarzanie się trwa 8–10 dni w lecie i do miesiąca w zimie. Choć larwy mola odzieżowego uwielbiają bawełnę, dorosłe mole już nie odżywiają się, więc nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla naszej odzieży. Dorosłe mole odzieżowe żyją krótko - zazwyczaj około miesiąca - więc dajmy im spokój i nie zabijajmy ich gdy się na nie natkniemy! Co w takim razie robić? Jak się chronić przed tymi szkodnikami? Otóż, przede wszystkim wystarczy mola wyprosić na zewnątrz, bez konieczności unicestwiania go, a jeśli jest bardzo zimno, to można go zaprosić na strych, bądź do piwnicy. A więc, możliwości jest naprawdę sporo.

Jak pozbyć się larw moli ubraniowych w bezpieczny sposób?

Co odstrasza mole ubraniowe i jak się ich definitywnie pozbyć? Jak znaleźć gniazdo moli ubraniowych? Walka z molami ubraniowymi i ich larwami wcale nie wymaga brutalności, a tym bardziej użycia groźnych dla naszego zdrowia chemikaliów, takich jak te, które zawarte są w popularnych preparatach na te owady! Jak zatem się pozbyć moli ubraniowych? Oto co wystarczy zrobić:

  • opróżnij i dobrze przewietrz wszelkie miejsca, w których znajduje się odzież;
  • sporządź miksturę z ciepłego octu ocet i olejków eterycznych o intensywnym zapachu (np. cytrynowy, lawendowy) – Idealne proporcje to 10 kropli wybranych olejków na 150 ml octu. Sporządzonym specyfikiem starannie przemyj wszelkie zakamarki garderoby;
  • wypierz zabraną z szaf odzież w najwyższej możliwej temperaturze. Te ubrania, których nie powinno się prać, owiń w woreczek i odstaw na jakiś tydzień do lodówki;
  • ubrania, które można prasować, poddaj intensywnemu prasowaniu! Wysoka temperatura skutecznie unicestwi ewentualnie pozostałe tam jajeczka szkodników;
  • przewietrz odzież i wystaw ją na działanie promieni słonecznych, a w zimę pozostaw ją kilka godzin na mrozie.

Gdy już wykonasz powyższe radykalne kroki, pamiętaj o regularnym wytrzepywaniu ubrań - mogą się tam znajdować jaja moli ubraniowych.

To może być przydatne - Gniazdo moli ubraniowych może być zlokalizowane nie tylko w szafach, ale również w meblach, takich jak kanapy, fotele. Niekiedy gniazda moli ubraniowych mogą się znajdować nawet w szafkach kuchennych, przez co mole ubraniowe są przez nas identyfikowane jako kuchenne. Niekiedy gniazda moli ubraniowych są umiejscowione w jeszcze bardziej nietypowych miejscach, takich jak wnętrze tapicerki od krzesła, stołka, sofy.

Wygląd moli - Przykładowe gatunki moli dorosłych oraz ich larw
Wygląd moli - Przykładowe gatunki moli dorosłych oraz ich larw

Mole spożywcze

W przypadku moli spożywczych, popularne odmiany motylkowatych szkodników to przedstawiciele gatunków Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella) i mklik mączny. Owady te mogą gromadzić się w naszych kuchniach i skutecznie uprzykrzać życie domowników, ponieważ mole spożywcze szukają tam schronienia i pożywienia.

Jak zidentyfikować mola spożywczego? Przede wszystkim przyjrzyj się uważnie Omacnicy zaprezentowanej na zdjęciu poniżej. To chyba najbardziej popularny w Polsce gatunek tych szkodników. Omacnice to maluteńkie motyle nocne z rodziny omacnicowatych. Słusznie uznawane za domowe szkodniki, owady te mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia. Zerują głównie na suchych pokarmach, takich jak cukier, kasza, mąka i nie tylko. Rozpiętość skrzydełek tych owadów do jakieś 13-19 mm. W przeciwieństwie to tego gatunku, mklik mączny (kolejny gatunek szkodnika kuchennego) ma białawe skrzydła z ciemnym deseniem, a ich rozpiętość może osiągać nawet 25 mm. Tylna para skrzydeł jest szarawa. W dalszej części artykułu dowiesz się jak prawidłowo rozpoznać mola spożywczego i dlaczego warto te owady przegonić z kuchni!

Na co wskazuje już sama nazwa tego natrętnego owada, który może spędzać nam sen z powiek, mole spożywcze gromadzą się w przechowywanych w naszych domach pokarmach. Możemy się na nie natknąć w żywności, takiej jak przykładowo mąka, ziarna zbóż, makarony, pieczywo, płatki śniadaniowe, przyprawy, suszone owoce. Szkodniki te bytują nawet w suchej karmie dla naszych pupili. Co ciekawe, szkodniki te przepadają za orzechami (źródło 1)

Wygląd moli - Mole kuchenne - Omacnica Spichrzanka (Plodia interpunctella)
Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella), potocznie: mól spożywczy lub mól kuchenny

Mole spożywcze, czy też kuchenne, to dość często gatunek omacnicy spichrzanki (Plodia interpunctella). Owad ten żeruje na produktach zbożowo-mącznych, a także na nasionach strączkowych. Nie gardzi makaronami, płatkami śniadaniowymi, słodyczami. To właśnie najczęściej w miejscach, w których przechowuje się takie produkty, mole spożywcze szukają miejsca do wylęgu. Późna wiosna i całe lato to zazwyczaj gorący okres jeśli chodzi o walkę z tymi szkodnikami. O tych porach roku mole spożywcze szukają schronienia w naszej kuchni i spiżarni.

Larwy moli spożywczych, a dorosłe osobniki

Jak rozpoznać mola spożywczego? Przednie skrzydła tych owadów są żółtawe, brunatnoczerwone z poprzecznymi szaroniebieskimi paskami, lub ciemnoczerwone, natomiast tylne są szaroniebieskie, przeświecające.

W szczególności w ciepłych porach roku mole spożywcze gromadzą się w naszych szafkach kuchennych, gdzie w sypkich produktach spożywczych składają jaja, z których następnie wylęgają się larwy.Jak rozpoznać larwy moli spożywczych? Gąsienica mola spożywczego posiada ciało koloru białego z brązową głową. Z czasem rozwoju gąsienica zmienia kolor na czerwony, zielony, pomarańczowy, w zależności od spożywanego pokarmu. Poczwarka jest natomiast koloru brązowego, o długości 7 mm, w mocnym oprzędzie. Dorosłe mole spożywcze osiągają długość około półtora centymetra.

Czy te owady naprawdę szkodzą zdrowiu?

Bytowanie moli spożywczych w kuchni może być dla nas nie tylko uciążliwe, ale również nam szkodzić! Choć nie każdy o tym wie, obecność moli spożywczych w kuchni może być bardzo uciążliwa, a nawet zagrażać naszemu zdrowiu. Co się stanie, jeśli przypadkowo zjemy mole spożywcze? Niektórzy uważają, że omacnica spichrzanka nie jest szkodliwa dla zdrowia człowieka. Do niedawna panowało bowiem takie przekonanie. Jak się niestety okazuje, jest zupełnie inaczej! Znajdujące się na ciałach tych owadów patogeny mogą wywoływać alergie, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale także mogą być przyczyną ciężkich, trudno uleczalnych infekcji. W dalszej części artykułu dowiesz się, dlaczego lepiej unikać moli spożywczych i jak się ich skutecznie pozbyć domowymi sposobami.

Jak się okazuje, irytujące mole spożywcze to nie tylko niszczyciele żywności! Najnowsze badania potwierdzają, że te małe, niewinnie prezentujące się stworzonka, mogą poważnie szkodzić naszemu zdrowiu, wywołując ciężkie choroby. Jeśli zauważyłeś te owady w swojej kuchni, lub spiżarni, to koniecznie musisz się ich pozbyć.

Spożycie produktów, w których przebywają wspomniane szkodniki, może nam poważnie zagrażać. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wynika, że zarówno dorosłe osobniki jak i larwy moli, zawierają liczne drobnoustroje, grzyby pleśniowe oraz grzyby drożdżopodobne.

Dr Agnieszka Chruścikowska dowiodła w swoich badaniach, że szczepy bakterii i grzyby przenoszone przez mole mogą wykazywać lekooporność na znane nam preparaty.

Analizom poddano 1304 dorosłych moli i 154 larwy tych owadów. Wykazano, że spożywanie produktów, w których bytują te szkodniki, nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia. Patogeny przenoszone przez te owady mogą wywołać nie tylko alergie pokarmowe, ale także poważniejsze komplikacje zdrowotne. Na ciele moli spożywczych wykryto liczne szczepy bakterii (zarówno gram-dodatnich, takich jak Bacillus cereus, Enterococcus faecalis i Micrococcus luteus, jak i gram-ujemnych - Escherichia coli, Klebsiella oxytoca), grzyby pleśniowe (najczęściej z gatunku Aspergillus, Penicilium), a także grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida. Wszystkie one mogą być dla nas niebezpieczne.

Obecne na molach spożywczych paciorkowce fekalne E. faecalis mogą powodować ropnie, ciężkie zakażenia dróg moczowych, dróg żółciowych oraz zapalenie wsierdzia, szczególnie w przypadku zaburzeń pracy układu odpornościowego. Należy dodać, że infekcje z udziałem tych patogenów są dość trudne do leczenia, ze względu na występowanie szczepów lekoopornych.

Przenoszone przez omawiane tutaj szkodniki pałeczki Escherichia coli mogą powodować zakażenia dróg oddechowych, układu moczowego, ciężkie biegunki. Są również częstą przyczyną posocznicy.

W niektórych okolicznościach, wykryte na ciałach moli kuchennych bakterie Klebsiella oxytoca, mogą wywołać groźne, uogólnione zakażenia o ciężkim przebiegu, w tym:

  • posocznicę;
  • wstrząs endotoksyczny;
  • zapalenie płuc;
  • stany zapalne zatok, ucha środkowego;
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • stany zapalne tkanek miękkich;
  • ropnie płuc;
  • infekcje układu moczowego, pokarmowego i dróg żółciowych!

Grzyby z grupy Candida albicans są przyczyną różnego rodzaju zakażeń, począwszy od niegroźnych powierzchniowych skórno – śluzówkowych, aż po infekcje wielonarządowe, stanowiących zagrożenie dla życia chorego. Zakażenie grzybami z rodzaju Penicilium może natomiast przyczyniać się do poważnych reakcji alergicznych.

Czy w mojej kuchni są szkodniki?

Podczas gdy obecne w naszych domach mole ubraniowe szukają wełny, filcu, tapicerek, pierza, ulubione miejsca mola spożywczego to nasza kuchnia, lub spiżarnia! Mole spożywcze szukają tam schronienia, no i oczywiście pożywienia. Mole spożywcze bytują i pozostawiają po sobie ślady głównie w produktach sypkich. Tam też mole spożywcze składają jaja, co jest istotną częścią ich mechanizmu rozmnażania się.

Skąd się w naszym domu biorą mole spożywcze? Otóż, nie przynosimy ich ze sobą z dworu na odzieży, czy też obuwiu :-) Zatem, w jaki sposób mole spożywcze dostają się do naszych domów i kuchni? Otóż, mole spożywcze dostają się tam wraz z zakupami. Warto zatem zaglądać do świeżo zakupionych sypkich produktów spożywczych, gdyż to właśnie w ten sposób do naszych kuchni trafiają mole spożywcze i to właśnie w produktach sypkich szkodniki te składają jaja.

W jaki sposób rozpoznamy, czy w naszym domu zagnieździły się wspomniane wcześniej kuchenne szkodniki? Dorosłych owadów raczej nie sposób nie dostrzec, ponieważ zwyczajnie fruwają sobie nieopodal szafek z żywnością, przeważnie nocą. Istotnym sygnałem, który może świadczyć o obecności tych szkodników, są białe jajeczka, które mole spożywcze uwielbiają składać nie tylko w samej żywności, ale także w jej pobliżu. Jaja są okrągłe, o wymiarach 0,6x0,4 mm i mogą one przypominać skrystalizowane ziarnka cukru.

Jak pozbyć się moli spożywczych

Samica mola spożywczego potrafi złożyć niemalże 170-190 jaj! Te owady potrafią być niezwykle natrętne, a obecność moli spożywczych w naszym domu może być bardzo uciążliwa. Mole spożywcze potrafią bez większego trudu przegryzać papier, a nawet plastikową folię, co oznacza, że trudno w jakikolwiek sposób zabezpieczyć przed nimi przechowywane w szafkach produkty spożywcze. Jak znaleźć gniazdo moli spożywczych? Jeśli mole spożywcze zagnieździły się w naszej kuchni, to zapewne sporą część produktów, takich jak przykładowo mąka, trzeba będzie wyrzucić na śmietnik,

Zwalczanie moli spożywczych wcale nie musi wymagać od nas trudnych wyczynów, ani użycia szkodliwej dla zdrowia chemii. Jak zatem pozbyć się moli kuchennych? Przede wszystkim należy wywalić na śmietnik żywność, w której obecne są larwy i jajeczka tych szkodników, po czym możesz zabezpieczyć przestrzeń z żywnością w sposób przedstawiony poniżej.

Mole spożywcze - Jak się ich pozbyć w bezpieczny sposób?

Mole spożywcze są w stanie skutecznie uprzykrzać nam życie, a przynajmniej te cenne chwile, które zamierzamy spędzać w kuchni, przygotowując nasze ulubione potrawy. Z tego powodu, a dodatkowo z przyczyn czysto higienicznych, mole spożywcze warto w porę przegonić z domu. Poznajmy zatem kilka skutecznych sposobów na odstraszenie moli spożywczych.

Ważna informacja - Zanim zdecydujesz się wytępić kuchenne szkodniki popularnymi środkami odstraszającymi mole, koniecznie wypróbuj o wiele mniej drastyczne i szkodliwe dla ludzkiego zdrowia metody.

Należy starannie odkurzyć szafki kuchenne i wymyć je wodą z dodatkiem naturalnego mydła lawendowego, lub o zapachu cytrusów. W kolejnym etapie powinno nastąpić odstraszanie moli spożywczych! W tym celu można w szafkach zapobiegawczo umieścić woreczki z suszoną lawendą, liśćmi laurowymi, wanilią, goździkami. Są to specyfiki, których zapachu bardzo nie lubią mole spożywcze. Równie skutecznie odstraszający wpływ wywiera na mole spożywcze zapach tytoniu. Jakich jeszcze nie znoszą mole produktów i zapachów? Dość efektywny w walce z molami spożywczymi może okazać roztwór z gorącej wody i octu (w proporcji 1:1), który pozostawiamy w kuchennych szafkach do chwili ostygnięcia.

Kuchenne szkodniki, o których mowa, nie znoszą woni cytrusów. Można więc w plasterki pomarańczy wbić goździki, a po zasuszeniu umieścić je w kuchennych szafkach, co powinno z powodzeniem odstraszać te szkodniki.

Niestety, czasami inwazja moli spożywczych może okazać się dla nas bardzo trudnym do rozwiązania problemem. Jeśli, pomimo podjęcia wyżej wymienionych działań mole spożywcze zaatakują nas ponownie, konieczne będzie zastosowanie bardziej radykalnych (ale niestety szkodliwych dla naszego zdrowia) metod odstraszania tych owadów, takich jak przeznaczone do tego chemikalia. Aby na dłuższy czas pozbyć się szkodników, tego rodzaju preparatami na mole spożywcze należy dokładnie spryskać okolice miejsc, w których te owady bytują, zabierając stamtąd na pewien czas produkty spożywcze aby samemu uniknąć uszczerbku na zdrowiu.

Bibliografia:

1 - Medonet - Mole spożywcze – skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby na mole spożywcze.

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!