Przyroda

Dlaczego przyroda jest dla nas niezmiernie ważna? Otóż, otaczająca nas przyroda jest bezcenna, ponieważ zapewnia nam warunki niezbędne do życia. Dla przykładu, drzewa dają nam tlen, bez którego nie przetrwalibyśmy nawet kilku minut. Pomimo tego, ludzie masowo niszczą lasy, przyczyniając się do nieodwracalnych zmian klimatycznych.
  • Mucha końska

    Choć mianem "końska mucha" potocznie określa się grupę kilku gatunków owadów, oficjalna polska nazwa owada najczęściej uchodzącego za końską muchę to Jusznica deszczowa (łac. Haematopota pluvialis) - gatunek muchówki, której larwy rozwijają się w glebie. Końska mucha może żywić się krwią ssaków, w tym także ludzką. Jusznica deszczowa to bardzo dokuczliwy i niebezpieczny owad, który występuje na terenie całej Polski.
  • Lasy Państwowe ostrzegają przed tym owadem - Wydziela silnie trujący związek!

    Oleica to gatunek chrząszcza z rodziny majkowatych. Nazwa oleica nawiązuje do specyficznego mechanizmu obronnego stosowanego przez owada. Pod wpływem niepokoju, czyli np. w styczności z ludzką dłonią, oleica wydziela żółtą i oleistą ciecz. Jak informuje Nadleśnictwo Dojlidy, ta ciecz zawiera trującą substancję chemiczną - jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie, czyli kantarydynę
  • Lecz się kotem! To naprawdę działa - Zapoznaj się z badaniami

    Koty to niesamowite stworzenia, a ludzkość kocha je od niepamiętnych czasów. Na Cyprze znaleziono najstarsze szczątki młodego, dzikiego kota pochowanego razem z człowiekiem. Szczątki te mają około 9500 lat. W starożytnym Egipcie koty były bardzo kochane, szanowane, a nawet czczone. Egipska bogini wojny i ochrony, Bastet, to kobieta z głową kota.