Tysiące dziwnych stworzeń pojawiły się na plaży! Poranni spacerowicze mocno zaskoczeni

Tysiące dziwnych stworzeń pojawiły się na plaży! Poranni spacerowicze mocno zaskoczeni

Dziwne stworzenia, wyglądem przypominające penisy, pojawiły się na jednej z kalifornijskich plaż, zakłócając swoją obecnością codzienną aktywność porannych spacerowiczów!

Całkiem niedawno, poranni bywalcy plaży Drakes Beach w Północnej Kalifornii byli świadkami niecodziennego zjawiska! Tysiące dziwnych fallicznych ryb zostało wyrzuconych na brzeg. Osobliwe stworzenia, których długość może wynosić nawet ponad 20 cm, określane są jako „grube robaki karczmarskie”. W przeszłości Kalifornijczycy odnotowywali ich obecność również na innych plażach. Zwykle pojawiają się na lądzie po burzach, tak jak to właśnie miało miejsce w przypadku ich obecności na plaży Drakes Beach.

Urechis caupo - Dziwne morskie stworzenie
Urechis caupo - Urechis caupo - Dziwne morskie stworzenie

Naukowa nazwa dziwacznego stworzenia to Urechis caupo. Gatunek uchodzi za rodzaj robaka gąbkowego. Niecodzienne morskie stworzenie należy do gromady szczetnic i większość życia spędza w miękkim osadzie dna morskiego.

Urechis caupo nie uchodzą za istoty drapieżne i nikogo nie atakują. Żerują na planktonie, bakteriach i innych małych cząstkach, które wpadają w ich śluzowe pułapki stworzone w piasku lub błocie na plażach. Te dziwne nory w kształcie litery „U” wypełniają śluzem, który rozciąga się od wejścia do otworu gębowego. Pompując wodę z nory zasysają znajdujące się w niej pożywienie.

Poniższe zdjęcie jasno tłumaczy, czemu gruby karczmarz jest czasami zwany penisową rybą.

Urechis caupo
Urechis caupo - Zdjęcie: Kate Montana, iNaturalist Creative Commons

Tysiące penisowych stworów niespodziewanie pojawiły się na kalifornijskiej plaży Drakes Beach, co znacznie utrudniło spacer wielbicielom porannych wędrówek nad wodą.

W niektórych rejonach świata, nawet jeśli zazwyczaj nie widać ich na plaży, jest bardzo duża szansa, iż znajdziesz te stworzenia głęboko w przybrzeżnym piasku. Podczas sztormów warstwy piasku, które zazwyczaj je przykrywają, są wyrzucane do morza, narażając karczmarzy na różnorodne drapieżniki, takie jak przykładowo mewy.

W niektórych krajach to dziwne morskie stworzenie postrzegane jest jako kulinarny przysmak. Na przykład w Korei Południowej sporządzone na bazie penisowej ryby danie znane jest jako „gaebul”.

Oczywiście dziwny falliczny wygląd grubego karczmarza wydaje się przyciągać znacznie więcej uwagi niż wiele innych morskich stworzeń, które przez cały rok wyrzucane są na brzeg. Czemu tak się dzieje?

Naukowcy szacują, że pojedynczy gruby karczmarz może żyć nawet do 25 lat, oczywiście jeśli przez ten cały czas uda mu się uniknąć zagrażających jego istnieniu drapieżników. Zdaniem nauki, ten dziwaczny gatunek może mieć ponad 300 milionów lat!