Lecz się kotem! To naprawdę działa - Zapoznaj się z badaniami
Koty to niesamowite stworzenia, a ludzkość kocha je od niepamiętnych czasów. Na Cyprze znaleziono najstarsze szczątki młodego, dzikiego kota pochowanego razem z człowiekiem. Szczątki te mają około 9500 lat. W starożytnym Egipcie koty były bardzo kochane, szanowane, a nawet czczone. Egipska bogini wojny i ochrony, Bastet, to kobieta z głową kota. Poza Egiptem koty od zawsze były traktowane z wielkim szacunkiem niemalże na całym świecie i w wielu różnych kulturach. Chińscy rolnicy czcili Li-Shou, chińskiego boga-kota, który chronił ich uprawy przed szkodnikami. Pozostając w zakresie wpływu słowiańskiej kultury, uważa się, że bóg-kot o imieniu Ovinnik, ściga złe duchy, w związku z czym może nas przed nimi chronić.
Wiara w to, że koty mogą być nam pomocne i wywierać na nas dobroczynne efekty towarzyszy ludzkości od bardzo dawna, jednak dopiero w ostatnich latach przeprowadzono bardzo dużą ilość badań naukowych, które udowodniły niesamowite umiejętności kotów, a także ich zdolność do dosłownego uzdrawiania ludzi. Niektóre z kocich umiejętności nie zostały jednak nawet do dziś naukowo wyjaśnione. Te zwierzęta zdolne są bowiem do niesamowitych i niezrozumiałych dla nas wyczynów. Zdarzały się przypadki zagubionych kotów, które odnajdowały własny dom po przebyciu kilkuset, a nawet kilku tysięcy kilometrów. Żaden pies nigdy czegoś podobnego nie dokonał! Znane i dobrze udokumentowane są także przypadki zagubionych kotów, które jakby cudem, odnalazły własny dom po kilku, a nawet po kilkunastu latach. Niektórzy zapewne czytają ten tekst z zaskoczeniem i zastanawiają się jak długo - w takim razie - żyją te zwierzęta. Otóż okazuje się że koty mogą żyć nawet 37 lat!
Zmysły, jakimi posługuje się kot w niektórych okolicznościach, nie są nam do końca znane. W jaki sposób mielibyśmy zrozumieć zmysły, których sami nie posiadamy? To tak jakby ktoś, kto nie posiada zmysłu smaku, chciałby doświadczyć smaku potraw i zrozumieć w jaki sposób człowiek posiadający sprawny zmysł smaku odróżnia smak cukru od smaku soli. Nauka przypuszcza, iż koty czują wiele, wiele rzeczy, o których istnieniu człowiek nie ma bladego pojęcia. Spektrum częstotliwości odbieranych przez ludzi jest o wiele węższe od zakresu z którego potrafią odbierać informacje niektóre zwierzęta, a koty w szczególności. Przykładowo kot, nie tylko wyczuwa gdzie dokładnie przepływają żyły wodne, ale skutecznie neutralizuje ich negatywny wpływ na człowieka.
Jako ciekawostka związana z kocimi zmysłami, warto dodać, że przez wiele wieków przypisywano kotom zdolność wyczuwania i odstraszania gości z zaświatów.
Na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez profesora Atsuko Saito z Uniwersytetu w Tokyo, można śmiało stwierdzić, iż koty dokładnie rozpoznają głos swojego właściciela. To jest niesamowite, zwłaszcza, iż do niedawna twierdzono że tylko pies to potrafi.
Uzdrawiająca moc kota
Wyniki 10-letnich badań przeprowadzonych przez naukowców z Minnesota University, jasno wykazują, iż koty skutecznie zmniejszają poziom stresu swoich właścicieli, co z kolei przekłada się bezpośrednio na kondycję układu krążenia człowieka, zmniejszając ryzyko wystąpienia groźnych incydentów sercowo-naczyniowych z zawałem serca na czele. Badanie zostało przeprowadzone na 4435 osobnikach w zakresie wiekowym od 30 do 75 lat.
Zostały też przeprowadzone badania nad wpływem, jaki wywiera na człowieka posiadanie psa lub kota. W przykładowych badaniach tego rodzaju, przeprowadzonych przez Dr. June McNicholas został udowodniony fakt, iż posiadanie kota lub psa przekłada się na niższy poziom stresu właściciela zwierzaka. Co jednak najbardziej ciekawe, najniższy poziom stresu został odnotowany u posiadaczy kotów, a nieco wyższym jego poziomem cechowali się posiadacze psa. Najbardziej zestresowanymi ludźmi okazali się być ci, którzy nie posiadają ani kota ani psa!
A co z kocim mruczeniem? Jak wiadomo, mruczeć potrafią nie tylko koty domowe. To efekt specyficznej pracy mięśni krtani i przepony brzusznej u kotowatych. Choć najbardziej znajomo brzmi dla większości z nas odgłos mruczenia kota domowego, to jednak większa część odmian kotowatych potrafi ładnie mruczeć, bardziej lub mniej podobnie do naszego domowego pupila. Mruczenie kota kojarzy się nam generalnie z zadowoleniem zwierzaka z pieszczot lub z jego dobrym samopoczuciem. Jednak, wyniki licznych badań naukowych przeprowadzonych w tym kierunku, jednoznacznie wykazują, że kocie mruczenie to nie tylko okazywanie radości i satysfakcji z pieszczot! Może ono stanowić swego rodzaju zapłatę za to, że dbamy o naszego pupila!
Naukowcy są przekonani, że mruczenie ma u kotowatych poprawiać stan tkanek, które mają prawo być osłabione w efekcie długich chwil spędzanych przez te zwierzęta na spaniu, relaksie i leniuchowaniu. Koty domowe, jak dobrze wiadomo, potrafią spać nawet do 20 godzin na dobę, a efekty takiego stylu życia teoretycznie mogłyby być podobne do tych, jakich doświadczają astronauci po długich pobytach w kosmosie, gdzie wskutek mniejszego odczuwania grawitacji, mięśnie i kości nie są zmuszane do zwiększonego wysiłku. W efekcie wypraw na orbitę, kosmonautom grozi atrofia mięśni, a także osteoporoza. Jednak, w przeciwieństwie do astronautów, pomimo, iż większą część własnego życia koty spędzają w kompletnym bezruchu, to mają one niesamowicie zdrowe kości i mięśnie, a to prawdopodobnie właśnie dzięki mruczeniu, które zbawiennie przyśpiesza regenerację niemalże całego ciała i do którego astronauci niestety nie są zdolni. Pomimo tego, iż zwierzaki te nie ćwiczą, lecz przesypiają całe dnie, kocie ciało jest bardzo elastyczne, miękkie, zwinne. Zaciekawieniu tymi faktami naukowcy, zauważyli również, że koty bardzo szybko regenerują się ze wszelkich ewentualnie doznawanych kontuzji kości i mięśni, o wiele, wiele szybciej i sprawniej niż psy czy inne ssaki. Wyniki wszelkich badań naukowych przeprowadzonych w tym kierunku dają sporo do myślenia i są swego rodzaju potwierdzeniem faktu, iż kot posiada dziewięć żyć, a to wszystko dzięki temu, że potrafi mruczeć!
Podchodząc do kwestii mruczenia nieco bardziej naukowo, koty potrafią wydawać z siebie specyficzne dźwięki w zakresie częstotliwości od 22 do 150 Hz. Przeważnie jednak, częstotliwość mruczenia kota domowego wynosi dokładnie 26 herców. Odpowiada to wartości stosowanej przez naukowców w terapii wibracyjnej, mającej na celu przyśpieszenie regeneracji tkanek. Jak się okazuje, wyniki badań jednoznacznie potwierdzają, iż niektóre niskie częstotliwości dźwięku sprzyjają szybkiej regeneracji i wzmocnieniu nie tylko tkanki kostnej, ale także mięśniowej. Jak dokładnie działa taka terapia wibracyjna? Otóż gdy ciało jest regularnie poddawane intensywnym treningom wytrzymałościowym i siłowym, kości i mięśnie z czasem stają się mocniejsze. Terapia wibracyjna przynosi bardzo podobne efekty za pomocą wibracji dźwiękowej o niskiej częstotliwości.
Mruczenie kota domowego to bezcenne lekarstwo, ponieważ:
- obniża ciśnienie krwi (badania naukowe);
- zmniejsza ryzyko chorób układu krążeniowego, w tym ryzyko zawału serca nawet o 40% (badania naukowe);
- przyśpiesza leczenie infekcji ogólnoustrojowych i różnego rodzaju obrzęków;
- poprawia ogólny stan układu kostnego i zwiększa gęstość kości;
- przyśpiesza gojenie się ran, złamań, pęknięć;
- łagodzi ból;
- przyśpiesza przyrost i regenerację mięśni;
- przyśpiesza regenerację ścięgien;
- poprawia zakres ruchomości stawów (badania naukowe).
Kot to najlepsze lekarstwo, a na dodatek bez przykrych efektów ubocznych! Dbaj o swojego kota i sprawiaj, aby mruczał jak najwięcej, a będziesz cieszyć się nie tylko szczęściem własnego zwierzaka, ale także świetnym zdrowiem i samopoczuciem!
Co jeszcze potrafią koty?
Koty posiadają wiele ciekawych zdolności, o których ludziom może się tylko śnić! W mgnieniu oka potrafią odróżnić osoby, które żywią wobec nich złe zamiary, od tych, które życzą im dobrze. Ludzi, których uznają za niebezpiecznych, omijają szerokim łukiem.
Dzięki swoim wibrysom i ich połączeniem z korą mózgową, koty potrafią nie tylko przewidywać zmiany pogodowe, ale także wyczuwać nadchodzące trzęsienia ziemi. Powiada się że koty posiadają zdolność wyczuwania zjawisk paranormalnych. Panuje powszechnie przekonanie, że koty widzą duchy, zjawy, anioły i demony. Czy to prawda? Tego do końca nie wiadomo, a to z bardzo prostej przyczyny: istnienia takich bytów nauka jeszcze nie potwierdziła!