Czy kot może chronić Twój dom przed duchami i zjawami?
Powiada się, że koty posiadają wrodzoną zdolność rejestrowania niektórych zjawisk paranormalnych, takich jak obecność duchów, zjaw i innych niefizycznych bytów, które czasami mogą dawać o sobie znać w naszych domach. Nie wszyscy traktują w ten sam sposób często pojawiające się w mediach doniesienia o kotach wyczuwających obecność duchów. Osoby wierzące w zjawiska nadprzyrodzone podchodzą do takich informacji z ogromnym zainteresowaniem i powagą. Sceptycy jednak zachowują do tego typu wieści duży dystans.
Krótko o zmysłach – czyli jak odbieramy świat
Skąd bierze się powszechnie panujące przekonanie, że koty są w stanie świetnie wyczuwać niektóre zjawiska paranormalne? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim zadać sobie kolejne! Czy wbrew pozorom wiemy jakimi zmysłami dysponuje kot? W teorii znamy kocie zmysły, ale w praktyce mamy o nich do dyspozycji tylko te informacje, które dostarczają nam nasz wzrok, słuch, węch, smak i dotyk. Wszystko to, co znajduje się poza ich zakresem, pozostaje dla nas nieosiągalne, a zatem nie istnieje. Oznacza to, że nawet gdyby kot posiadał dodatkowe zmysły, nie wiedzielibyśmy jak je u niego rozpoznać lub byłoby to naprawdę trudnym zadaniem. A czy kot może je posiadać? Jest to całkiem możliwe, choć prawda jest taka, że nawet te zmysły, których zasady działania dobrze znamy, są u kotów nieco inaczej rozwinięte, niż u ludzi. Pewne jest jedno, a mianowicie to, że kot postrzega świat zupełnie inaczej niż my - ludzie.
Kocia natura sprawia, że zwierzęta te są w stanie odbierać z otoczenia informacje, które dla nas pozostają niewykrywalne. W rzeczywistości kocie zmysły - te których istnienie można naukowo potwierdzić – działają nieco inaczej niż nasze.
Koci wzrok
Koci wzrok zasadniczo różni od ludzkiego. Zwierzęta te postrzegają kolory w zupełnie inny sposób niż my. Koty potrafią rozróżniać odcienie niebieskiego i zielonego, ale z czerwienią i różem mają spory kłopot. Kot jest w stanie zobaczyć pasmo ultrafioletu, które jest blokowane przez soczewki oczu człowieka. Kolory, które kot jest w stanie dostrzec nie są silnie nasycone. Za to koty bardzo dobrze widzą po zmroku. W absolutnej ciemności niczego nie są w stanie zobaczyć, ale wystarczy im najmniejsze źródło światła, aby świat dostrzegać bardzo wyraźnie, choć wówczas jedynie w odcieniach szarości.
Obiekty wolno poruszające się dla ludzi mogą wydawać się kotom zupełnie nieruchome. Zaletą kociego oka jest wysokie stężenie receptorów pręcikowych, natomiast wadę stanowi niska ilość receptorów czopkowych. Koty mają też szersze pole widzenia (200 °) niż my (180 °), ale ich przejrzystość wizualna jest dużo słabsza. W porównaniu z ludźmi, można śmiało stwierdzić, że koty są krótkowzroczne. Widzą bardzo dobrze tylko to, co znajduje się w ich pobliżu.
Koci słuch
Koty posiadają zdolność rejestrowania zarówno dźwięków wysokich, jak i ultradźwięków. Mogą słyszeć dźwięki o częstotliwości do 64 kHz - 1 oktawę powyżej zakresu psów! Koty nie tylko mają o wiele bardziej wrażliwy słuch niż ludzie, ale dodatkowo mogą poruszać uszami aby lepiej lokalizować źródło dźwięku.
Wibrysy
Oprócz dobrze rozwiniętych zmysłów widzenia i słuchu, koty posiadają wibrysy, zlokalizowane nie tylko na pyszczku i policzkach, ale także w innych miejscach ciała. Choć wizualnie kocie wibrysy są niezwykle ciekawe, nie służą one jedynie do ozdoby. Wibrysy działają jak wrażliwe czujniki, które odbierają informacje pochodzące z otoczenia i przekazują je do specyficznych obszarów kory mózgowej. Dzięki wibrysom koty są w stanie tworzyć trójwymiarową mapę środowiska, w którym się znajdują. Nauka potwierdza, że kocie wibrysy mogą być odpowiedzią na pytania dotyczące niektórych niezwykłych zdolności kotów, takich jak przedwczesne wyczuwanie trzęsień ziemi. Zwłaszcza wibrysy znajdujące się na przednich łapach mogą odbierać nawet najdelikatniejsze drgania podłoża, natomiast wibrysy policzkowe i brwiowe są w stanie wychwytywać zmiany ciśnienia atmosferycznego poprzedzające huragany.
Czy koty widzą duchy, anioły i inne byty, których ludzie generalnie nie dostrzegają?
Koty zachowują się dziwnie, gdy tylko wyczuwają wokół siebie jakąś niecodzienną obecność. Powiada się nawet, że kotom nie pasuje dane miejsce, jeśli wyczują w nim jakąś psychiczną, obcą dla nich energię. Mitologia starożytnego Egiptu głosi, że koty mają moc odpędzania złych duchów. W rzeczywistości koty mogą nie być w stanie całkowicie ochronić Cię przed złymi duchami, ale zgodnie z powszechnym przekonaniem mogą ostrzegać gdy tylko wyczują, że coś złego może się wydarzyć Ale… czy koty widzą duchy i inne niematerialne byty?
Przypuszcza się, że koty mogą spostrzegać zjawiska należące do sfery psychicznej, emocjonalnej, a także duchowej. Wyniki niektórych badań sugerują, że koty posiadają więcej zmysłów niż ludzie. Zwierzęta te natychmiast wyczuwają osoby, które za nimi nie przepadają i omijają je szerokim łukiem. Koty dobrze wiedzą, kiedy powrócą do domu ich właściciele i kto ich kocha najbardziej. Są nawet w stanie zdać sobie sprawę z każdego niebezpieczeństwa, które czyha na nich, lub na ich domowych opiekunów. Inną dobrze znaną cechą kotów jest zdolność rozpoznania nastroju domowników. Takie zdolności telepatyczne sprawiają, że koty potrafią rozpoznawać wiele zjawisk, które dla nas pozostają w ukryciu.
Czy mój kot widzi duchy?
Wiele osób uważa, że koty mogą wyczuwać obecność duchów, a nawet je widzieć i słyszeć. Jeśli rozpoznasz u swojego kociego pupila przynajmniej kilka z poniżej przedstawionych „symptomów”, może to oznaczać, że w Twoim domu mają miejsce zjawiska paranormalne.
Kocie zachowania sygnalizujące obecność ducha
- Kot nagle panikuje bez zrozumiałego powodu (wysklepiony grzbiet, puszysty ogon, szeroko otwarte oczy, syczenie);
- Kot wpatruje się nieprzerwanie w pustą przestrzeń przez dłuższy czas;
- Kot głośno miałczy, syczy, lub warczy bezlitośnie na przypadkowe przedmioty w domu (np. zamknięte drzwi, stół, komoda);
- Kot znalazł sobie ulubione miejsce, do którego regularnie wraca, aby je badać z zaciekawieniem;
- Kot staje się bez zrozumiałego powodu płochliwy, chowa się pod łóżkiem, w szafkach itp;
- Oczy zwierzaka podążają przez dłuższy czas za czymś, czego my nie widzimy;
- Kot zdecydowanie unika pewnych miejsc w Twoim domu, w których wcześniej bezproblemowo przebywał. Np. jakiś fotel, kanapa.
Jeśli zauważysz u swojego kota dziwne zachowanie, niekoniecznie oznacza to, że w Twoim domu dzieje się coś niezwykłego. Być może kotu coś dolega. W przypadku wątpliwości powinno się to wykluczyć udając się ze zwierzakiem do weterynarza.