Przejdź do treści

Lasy Państwowe ostrzegają przed tym owadem - Wydziela silnie trujący związek!

Oleica to gatunek chrząszcza z rodziny majkowatych. Nazwa oleica nawiązuje do specyficznego mechanizmu obronnego stosowanego przez owada. Pod wpływem niepokoju, czyli np. w styczności z ludzką dłonią, oleica wydziela żółtą i oleistą ciecz. Jak informuje Nadleśnictwo Dojlidy, ta ciecz zawiera trującą substancję chemiczną - jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie, czyli kantarydynę
Teaser Media
Image
Oleica

Lasy Państwowe oficjalnie ostrzegają przed groźnym owadem, który wytwarza jedną z najbardziej trujących substancji w przyrodzie. Nawet mała kropelka tego związku może okazać się dla człowieka śmiertelna. Chrząszcz oleica krówka to jedno z tych stworzeń, od których naprawdę warto trzymać się z dala. Jeśli napotkasz tego owada na swojej drodze, absolutnie go nie dotykaj!

Oleica to gatunek chrząszcza z rodziny majkowatych. Nazwa oleica nawiązuje do specyficznego mechanizmu obronnego stosowanego przez owada. Pod wpływem niepokoju, czyli np. w styczności z ludzką dłonią, oleica wydziela żółtą i oleistą ciecz. Jak informuje Nadleśnictwo Dojlidy, ta ciecz zawiera trującą substancję chemiczną - jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie, czyli kantarydynę. Dawniej wykorzystywana w medycynie, kantarydyna miała za zadanie pobudzać zakończenia nerwowe i błony śluzowe układu moczowo-płciowego. Była powszechnie stosowana w afrodyzjakach i truciznach. Podobno podejmowano próby leczenia nią wścieklizny.

W Polsce występuje 12 gatunków oleic (w Europie jest ich ciut więcej), z których najbardziej popularne to oleica krówka i oleica fioletowa. Podczas gdy oleica krówka ma barwę czarną z granatowym odcieniem, ciało oleicy fioletowej jest niebiesko-fioletowej barwy.

Oleica bytuje głównie na terenach piaszczystych i otwartych. Ukwiecone łąki, polany i suche zbocza są bowiem dobrym siedliskiem dla pszczół, w gniazdach których rozwijają się larwy oleicy. Larwy oleicy krówki pasożytują na pszczołach z rodzaju pszczolinka i porobnica. Dorosłe owady żywią się liśćmi roślin zielnych, w pobliżu których składają jaja do gleby - wylegające się z jaj larwy mają blisko do kwitnących roślin, gdzie w kwiatach czekają na przylatujące po nektar i pyłek owady.

Oleica fioletowa
Oleica fioletowa - Wikimedia Commons

Samica oleicy składa po kilka tysięcy jaj. Taka obfitość płodna jest typowa u pasożytów o złożonym cyklu rozwojowym – niełatwo jest bowiem znaleźć odpowiedniego żywiciela. Wylegające się larwy gromadzą się na kwiatach i przyczepiają się do pszczół. Niektóre pomyłkowo zaczepiają się odnóży innych owadów, przez co nie znajdują dogodnych warunków do rozwoju i giną. Larwy oleic, przyczepione do odnóży pszczół, docierają do pszczelich gniazd, gdzie spożywają jaja tych owadów, potem linieją i przekształcają się w pędrakowate larwy drugiego stadium. Wówczas żywią się pyłkiem i nektarem, który gromadzą w swoich gniazdach pszczołowate. Po powtórnym linieniu powstaje niby-poczwarka (pseudochrysalis), z której wykształca się dopiero poczwarka właściwa, a następnie chrząszcz dorosły (imago). Ten złożony cykl rozwojowy z dwoma różnymi typami larw oraz dwiema „poczwarkami” nazywany jest hipermetamorfozą (nadprzeobrażenie).

Lasy Państwowe ostrzegają przed substancją wydzielaną przez oleice (źródło 1):

Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 g tej substancji. Chociaż pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny, to jego „porcja”, może silnie podrażnić ludzką skórę szczególnie, gdy substancja dostanie się do nosa i oczu

Jak rozpoznać oleice? Oleica krówka ma ciemnogranatowe, niebieskoczarne lub czarne ubarwienie i metaliczny połysk. Owad jest dość duży i osiąga do 35 mm długości. Owady dorosłe mają skrócone pokrywy skrzydłowe i duży, pękaty odwłok. Samice są znacznie większe. U samca czułki są JAKBY "złamane", dzięki czemu łatwo odróżnić płcie.

Oleica nie atakuje ludzi. Gdy na swojej drodze napotkasz oleicę, po prostu zostaw ją w spokoju. Jeśli przypadkowo ją dotkniesz, NIE PANIKUJ - NIC SIĘ NIE STANIE! Nie przecieraj oczu, ust, ani nosa i zwyczajnie umyj ręce. Toksyczna substancja, która służy chrząszczowi do obrony przed potencjalnymi drapieżnikami, nie występuje w ciele tego owada w ilości choćby zbliżonej do takiej, która mogłaby spowodować utratę życia przez człowieka.

Bibliografia:

1 - Lasy Państwowe - Nie denerwuj oleicy krówki.

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!