Jakieś skojarzenia? Spokojnie, to tylko roślina!

Jakieś skojarzenia? Spokojnie, to tylko roślina!

Różnorodność obecnych na naszej planecie roślin może zaskakiwać i dawać sporo do myślenia, szczególnie wówczas, gdy widząc po raz pierwszy jakiś niecodzienny gatunek, zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo nasza wiedza na ten temat jest ograniczona!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak ważne są dla nas rośliny? W rzeczywistości, odgrywają one istotną rolę w naszym ekosystemie. Dostarczają nam tlen, pomagają kontrolować klimat i przetwarzać nasze odpady. Jednak, to tylko wierzchołek góry lodowej ich wpływu na naszą planetę. Od roślin w dużej mierze zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Na przykład wiele leków zawiera ekstrakty roślinne. Nie wolno przy tym zapominać o kwiatach! Czynią one świat piękniejszym i mogą mieć głęboki wpływ na nasze emocje.

Roślina podobna do penisa
Czy ta roślina z czymś się Wam kojarzy?

To naprawdę niesamowite, jak wielka różnorodność panuje w przyrodzie. Niezależnie od tego, gdzie się udasz, na pewno znajdziesz tam różne rośliny, których nigdy wcześniej nie widziałeś. A to tylko te rośliny, o których istnieniu wiemy! To naprawdę ekscytujące pomyśleć o wszystkich gatunkach, które wciąż pozostają niezbadane i nieopisane przez botaników.

Prawda jest taka, że otaczająca nas przyroda jest pełna niespodzianek i zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć. Warto mieć zatem oczy szeroko otwarte i nie bać się odkrywać! Kto wie, co możesz już całkiem niebawem odkryć? :-)

Rośliny należy chronić

Należy chronić rośliny, ponieważ są one niezbędne do naszego przetrwania na tej planecie. Dostarczają nam pożywienia, czystego powietrza i wody oraz innych zasobów, których potrzebujemy do życia. Rośliny są również piękne i potrafią wzbogacać nasze życie o bardzo pozytywne emocje. Gdy tylko znajdujemy się na łonie natury, w miejscu, w których rosną piękne drzewa i kwiaty, natychmiast czujemy się wspaniale. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić nadchodzącym pokoleniom istnienie roślin.

Nepenthes philippinensis - Osobliwa roślina z Filipin

Natura jest niezmiernie szczodra w swojej twórczości i różnorodności, gdyż jak dotąd nie jesteśmy w stanie zliczyć ogromnej rozmaitości gatunków roślin i zwierząt występujących na naszej planecie. Bywa też zaskakująco nieprzewidywalna, a niektóre z jej wytworów są w stanie wprawić w osłupienie niejednego z nas. Tak to właśnie stać się może, gdy po raz pierwszy w swoim życiu natykasz się na okaz dziwacznej oraz mało znanej w Polsce rośliny - Nepenthes philippinensis, o bardzo osobliwym wyglądzie. Nie trzeba się na nią długo patrzyć, aby zorientować się o co chodzi, a „podobieństwo” jest naprawdę zaskakujące.

Z czym się Wam kojarzy ta roślina?
Nepenthes philippinensis - Z czym się Wam kojarzy ta roślina?

Świat może i jest pełen różnych dziwnych roślin, ale zapewne żadna z nich nie zaskakuje tak bardzo, jak filipińska Nepenthes. Czy gatunek ten jest odpowiednim wyborem na florystyczny podarunek? Jak byś zareagował, gdybyś nieoczekiwanie otrzymał przesyłkę zawierającą taki wybryk natury? Czy kiedykolwiek podarował byś tę osobliwą roślinę któremuś ze swoich najlepszych przyjaciół? Jaka była by Twoja reakcja na jej widok w którejś z kwiaciarni w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania? Czy w takim przypadku wszedł być do sklepu i zapytał się o cenę?

Nepenthes philippinensis to tropikalna „roślina dzban” powszechnie występująca na Filipinach. Jest bardzo popularna na Palawanie i sąsiednich wyspach Calamian (w tym Busuanga, Coron i Culion) oraz Linapacanie, gdzie rośnie na wysokości do 600 metrów (2000 stóp) nad poziomem morza.

Piękny egzemplarz Nepenthes philippinensis
Piękny egzemplarz Nepenthes philippinensis

Sądzisz, że już nic nie jest Cię w stanie zaskoczyć? Jeśli tak, to spójrz na tę roślinę! Czy odważyłbyś się hodować Nepenthes philippinensis w swoim domu? Zapewne była by ona niezwykłą atrakcją dla Twoich gości, a także dla chodzącego po kolędach księdza 😊

Nepenthes philippinensis
Nepenthes philippinensis

Tak czy inaczej, ta dziwna filipińska roślina jest niezwykle interesująca, gdyż już samo patrzenie się na nią może poprawiać humor, a niektórych z nas wprowadzić w stan prawdziwej błogości. Umiejętność podziwiania natury i czerpania z niej życiowej mądrości to cecha osób szczególnie wrażliwych. Osoby, którym Nepenthes philippinensis nie przypada do gustu, ewidentnie do nich nie należą.