Znak Franka na uchu — Powiązanie diagonalnej zmarszczki na płatku ucha z chorobami serca
Kiedy pojawiają się problemy ze zdrowiem, a stan chorobowy po cichu postępuje, organizm powiadamia nas o tym poprzez subtelne sygnały ostrzegawcze. Te jednak są często na tyle dyskretne lub niecharakterystyczne, że najzwyczajniej je ignorujemy lub bagatelizujemy. Na tym niestety może z czasem ucierpieć nasze zdrowie. Jednym z takich sygnałów jest objaw widoczny gołym okiem na uchu — tak zwany znak Franka (źródło). Czasami może on wskazywać na choroby układu krążenia, miażdżycę i na zwiększone ryzyko zawału serca. Co to za znak i jak go rozpoznać?
Jak wygląda znak Franka na uchu?
Znak Franka to charakterystyczna zmiana w postaci zmarszczki na płatku ucha. Często występuje na krawędzi małżowiny usznej, ale może pojawić się również w innych rejonach ucha. Nazwa tego objawu pochodzi od nazwiska niemieckiego lekarza, który jako pierwszy opisał związek między charakterystyczną zmarszczką, a chorobami sercowo-naczyniowymi.
Znaczenie kliniczne objawu Franka
Badania wskazują, że obecność znaku Franka wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia, w tym miażdżycy, nadciśnienia tętniczego oraz chorób wieńcowych. Znaczenie diagnostyczne tego objawu polega na tym, że jego występowanie może być sygnałem podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi. Nadciśnienie z kolei jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Jak rozpoznać znak Franka?
Ogólnie uważa się, że znak Franka może wystąpić u około 4-5 procenta globalnej populacji. Zmiana ta jest dobrze widoczna gołym okiem, jako zmarszczka o nieregularnych brzegach, żółtawej lub oliwkowej barwie, zlokalizowana zwykle na dolnej krawędzi małżowiny usznej. Znacznie rzadziej pojawia się na górnej krawędzi ucha lub w innych miejscach ucha.
Charakterystyczna zmiana na uchu może wskazywać na choroby układu krążenia, w tym miażdżycę, nadciśnienie tętnicze oraz choroby wieńcowe. Jest to objaw łatwy do zauważenia i może być użyteczny w diagnostyce medycznej. W przypadku jego wystąpienia warto skonsultować się z lekarzem w celu dalszej oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Obserwacje i wnioski Dr. Franka
Po przebadaniu człowieka, u którego po raz pierwszy Dr Sanders T. Frank zauważył tajemniczą zmarszczkę na uchu, a także innych swoich pacjentów, lekarz doszedł do wniosku, że pionowa bruzda na płatku ucha może wskazywać na wyższe ryzyko wystąpienia miażdżycy, która w konsekwencji może powodować choroby serca, a z czasem także zawał serca.
Doktor Frank zaobserwował ten charakterystyczny znak na uszach u 20 ze swoich pacjentów z dusznicą bolesną. Dalsze badania potwierdziły, że wielu ludzi chorujących na serce ma właśnie taką fałdę na płatku ucha! Zostało również odkryte, że spora część ludzi, którzy przeszli operację serca i byli hospitalizowani, mieli na płatku ucha słynny znak Franka.
Co o znaku Franka mówią badania naukowe?
Przez lata specjaliści śledzili doniesienia Dr Franka. W 2015 roku naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego La Paz w Madrycie potwierdzili jego teorię badaniami na 1000 osobach. Rok później chińscy naukowcy doszli do takich samych wniosków, zauważając, że w przypadku starszych osób i pacjentów z blokadami serca, wgłębienie na uchu może zwiększyć ryzyko zablokowania tętnic aż do 700 procent, bez względu na płeć (źródło)!
Odkrycie związku między bruzdą na płatku ucha a chorobami serca przez Dr Franka, stało się inspiracją do wielu sukcesywnych badań, które potwierdziły słuszność jego przypuszczeń. Ocenia się, że znak Franka posiada nawet 60-70 proc. u osób zmagających się z miażdżycą. Istnieje również wyraźna korelacja między znakiem Franka a takimi schorzeniami jak tętniak aorty, choroba niedokrwienna serca czy też nagły zgon sercowy.
Zdaniem specjalistów, u większości osób noszących Znak Franka, czyli pionowe zagniecenie małżowiny usznej, można rozpoznać przynajmniej jedną z licznych możliwych chorób układu krążeniowego.
Kiedy i dlaczego w ogóle pojawia się znak Franka?
Kiedy pojawia się znak Franka na uchu? Otóż większość osób dorosłych posiadających omawiany tutaj znak, zauważa tę charakterystyczną zmarszczkę na uchu dopiero po 40. roku życia. Co ciekawe, rano — tuż po przebudzeniu się z nocnego odpoczynku — znak Franka na uchu jest najbardziej zauważalny. Dlaczego tak się właśnie dzieje? Otóż, gdy za dnia jesteśmy aktywni, do poszczególnych części twarzy dostaje się więcej krwi, co sprawia, że pionowa zmarszczka na uchu staje się mniej zauważalna.
Powodem pojawienia się diagonalnej bruzdy na małżowinie usznej może być słabe krążenia krwi. Dopływ krwi do okolic ucha jest utrudniony przez niedrożność naczyń krwionośnych — tę samą przypadłość, która z czasem może prowadzić do poważnych schorzeń układu krążeniowego. Słabsze krążenie krwi w okolicach głowy i twarzy sprawia, że małżowina uszna marszczy się w charakterystyczny sposób.
Klasyfikacja znaku Franka na uchu
Pod kątem zmian widocznych na uchu, w postaci charakterystycznej diagonalnej zmarszczki, wyróżnia się następujące stopnie słynnego znaku Franka (źródło):
- 1 - obecność zmarszczki na płatku ucha;
- 2a - powierzchniowe zagniecenie na płatku ucha z widocznym dnem bruzdy;
- 2b - zagniecenie zajmujące ponad połową płatka ucha;
- 3 - głęboki rozszczep w poprzek całego płatka ucha, z niewidocznym dnem bruzdy.
Przydatność diagnostyczna znaku Franka
Czy rzeczywiście tajemnicza zmarszczka na uchu może wskazywać na choroby serca, czy też zwiastować zawał serca? Pomimo licznych badań, przydatność diagnostyczna znaku Franka na uchu jest nadal dyskusyjna (źródło). Niektórzy lekarze uznają go po prostu za oznakę starzenia się organizmu. Inni natomiast podkreślają, że jeśli zmarszczka na płatku ucha pojawia się wraz z nadmiernym obwodem brzucha, wysokim poziomem cukru i cholesterolu we krwi oraz nadciśnieniem tętniczym, ten zespół objawów może znacznie zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i powinien skłaniać do dalszej diagnostyki medycznej.
Znak Franka na uchu — Co na jego temat mówią badania naukowe?
W sumie kilkadziesiąt badań naukowych wykazało związek między znakiem Franka na uchu a zwiększonym ryzykiem rozwoju miażdżycy. Choć powiązanie to nie zostało w pełni zrozumiane przez naukowców, to zdaniem niektórych lekarzy, zmarszczka Franka powstaje, gdyż ze względu na ograniczoną drożność naczyń krwionośnych, do poszczególnych części twarzy dostaje się mniej krwi, niż powinno.
Związek znaku Franka z chorobami naczyniowymi mózgu
Badania naukowe jasno dowodzą, iż charakterystyczny znak Franka na uchu posiadało 78 z 88 pacjentów z udarem mózgu. Także Dr. Shimilovich w 2012 r. stwierdził, że osoby z miażdżycą bardziej podatne są na tego typu odkształcenie małżowiny usznej. W pewnym badaniu z roku 2006, u 80 proc. przebadanych zmarłych osób, które posiadały znak Franka na uchu, stwierdzono chorobę niedokrwienną serca.
FAQ: "Mam znak Franka na uchu! Czy powinienem się tym martwić?"
Znak Franka pozostaje wciąć niezrozumiały dla sporej części badaczy, którzy uznają go za mało istotny objaw. Według niektórych lekarzy takie oznaki starzenia się, jak zmarszczki mimiczne, łysienie androgenowe, cholesterolowe plamy wokół oczu, siwienie włosów i słynna bruzda na uchu, mogą przyczyniać się do wysokiego ryzyka chorób serca. Jej pojawienie się powinno być impulsem do kompleksowej diagnostyki oraz zmiany stylu życia, mające na celu obniżenie ryzyka choroby serca.