Przejdź do treści

7 chorób, które można przewidzieć na podstawie wyglądu dłoni

Ludzkie dłonie mogą nie tylko ujawniać czym zajmujemy się na co dzień i w dużej mierze odzwierciedlać nasz obecny stan zdrowia. Najnowsze doniesienia ze świata nauki dowodzą, że wygląd dłoni może być zwiastunem chorób, które prawdopodobnie rozwiną się u nas w przyszłości, szczególnie gdy temu nie zapobiegniemy. Na tym zagadnieniu skupimy się w niniejszym artykule
Teaser Media
Image
Choroby na podstawie wyglądu dłoni?

Powszechnie wiadomo, że wygląd ludzkich dłoni może nam ujawniać bardzo wiele szczegółów dotyczących życia i osobowości ich posiadaczy. Dłonie rzemieślnika znacznie się różnią od tych, które należą do zawodowych pianistów, chirurgów, czy też osób pracujących intelektualnie.

Na naszych dłoniach mogą się pojawiać oznaki niektórych dolegliwości zdrowotnych, takie jak poobgryzane paznokcie, czy pozrywane naskórki w przypadku określonych zaburzeń natury psychicznej. Dłonie suche mogą oznaczać, że jesteśmy alergikami, cierpimy na zaburzenia pracy tarczycy, lub brakuje nam jakiegoś składnika odżywczego.

Co ciekawe, dłonie mogą nie tylko ujawniać czym zajmujemy się na co dzień i w dużej mierze odzwierciedlać nasz obecny stan zdrowia. Najnowsze doniesienia ze świata nauki dowodzą, że wygląd dłoni może być zwiastunem chorób, które prawdopodobnie rozwiną się u nas w przyszłości, szczególnie gdy temu nie zapobiegniemy. Na tym zagadnieniu skupimy się w niniejszym artykule.

1. Choroba zwyrodnieniowa stawów u kobiet

Wyniki badania przeprowadzonego z udziałem ponad dwóch tysięcy osób dowodzą, że kobiety, których palec wskazujący jest krótszy niż palec serdeczny, są dwukrotnie bardziej narażone na chorobę zwyrodnieniową stawów. (źródło 1). Przypuszcza się, że ta cecha ludzkich dłoni jest związana z niższym poziomem estrogenu i powszechnie występuje u mężczyzn.

2. Zawał serca u mężczyzn

Mężczyźni, u których palec wskazujący jest dłuższy niż serdeczny, są znacząco bardziej narażeni na zawał serca. Badacze z Liverpool University doszli do wniosku, iż krótszy palec serdeczny u panów oznacza niższy poziom testosteronu, a ten — jak podkreślają badacze — jest istotnym czynnikiem chroniącym przed zawałem. Im więc palec ten jest dłuższy, tym lepszą stanowi ochronę dla męskiego serca (źródło 2).

3. Choroba Parkinsona

Drżące dłonie mogą być objawem zdenerwowania, przyjmowania niektórych leków, braku jakiegoś składnika odżywczego, bądź przyjęcia zbyt dużej ilości substancji mającej działanie pobudzające, takiej jak przykładowo kofeina. Drżenie rąk może naturalnie występować po treningu, lub w efekcie urazów.

Niekiedy przewlekłe drżenie dłoni może być wczesnym objawem choroby Parkinsona. Lekkie drżenie palca, kciuka, dłoni lub brody w spoczynku jest dobrze znanym wczesnym objawem choroby Parkinsona (źródło 3). Jeśli zauważyłeś u siebie te oznaki, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem.

4. Choroby nerek

Czy chorobę nerek można rozpoznać po wyglądzie dłoni? Tak, a w szczególności mogą ją nam ujawnić charakterystyczne zmiany na paznokciach, takie jak bruzdowate i szorstkie paznokcie z wypukłościami, łyżeczkowaty lub wklęsły kształt paznokci, lub wyraźne białe smugi i plamy na paznokciach (źródło 4).

Pacjenci przewlekle chorzy na nerki mają zazwyczaj pół-białe, pół-różowe paznokcie (źródło 5). Jest to spowodowane zwiększonym poziomem niektórych hormonów w organizmie i przewlekłą anemią, które są efektem zaburzonej pracy nerek.

5. Choroby serca

Powszechnie wiadomo, iż u sportowców siła chwytu dłoni pozwala ocenić wydajność i dostosować trening w niektórych dyscyplinach, takich jak tenis, czy golf. Szczegółowy pomiar siły nacisku poszczególnych palców umożliwia terapeutom zajęciowym przeprowadzenie oceny sprawności mięśni w kciuku, czy też przedramieniu.

Badanie z udziałem prawie 140 000 dorosłych osób dowiodło, iż zbyt mała siła chwytu dłoni może wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia zawału serca, bądź udaru mózgu i z mniejszym prawdopodobieństwem przeżycia. Siła uścisku dłoni okazała się być bardziej precyzyjnym i łatwiej dostępnym wskaźnikiem ryzyka śmierci, niż ciśnienie tętnicze i inne powszechnie przeprowadzane badania medyczne.

Okazuje się, że siła chwytu dłoni jest dość precyzyjnym wskaźnikiem ogólnej kondycji zdrowotnej i sprawności fizycznej całego organizmu, co sugeruje, że regularny trening siłowy i aerobowy mogą pozytywnie wpływać na stan zdrowia i zmniejszać ogólne ryzyko śmierci (źródło 6).

6. Choroby psychiczne

Spocone dłonie mogą mieć bardzo wiele przyczyn. Do najpowszechniejszych z nich należą ćwiczenia fizyczne, upały, nerwowość, przyjmowanie leków, takich jak preparaty hormonalne, antydepresanty, kortykosteroidy, kortykoidy, ale także niektórych leków dostępnych bez recepty.

Nadmierne i przewlekłe pocenie się nie tylko dłoni, ale też niektórych innych części ciała, może być objawem zaburzeń hormonalnych, wynikających przykładowo z menopauzy, czy też nieprawidłowej pracy tarczycy.

Pierwotna nadmierna potliwość może mieć podłoże genetyczne. Choroba jest samoistna i zazwyczaj ujawnia się w dzieciństwie. Jednak, nadmierna potliwość może być też wtórna, czyli wynikająca z innych chorób. W około 1/3 przypadków, nadmierna potliwość jest skutkiem zaburzeń neurologicznych – takich jak przykładowo zaburzenia układu współczulnego, uszkodzenia nerwów, choroba Parkinsona, odruchowa dystrofia współczulna, uraz rdzenia kręgowego, anomalia Arnolda i Chiariego.

Nadmierna potliwość negatywnie wpływa na jakość życia i powinna być konsultowana z lekarzem.

Osoby cierpiące na choroby psychiczne, takie jak różnego rodzaju zaburzenia lękowe, miewają przewlekle spocone dłonie. Nigdy nie bagatelizuj tego objawu, gdyż może być on zwiastunem bardzo poważnych chorób psychicznych.

6. Nadciśnienie tętnicze

Aby ustalić czy wzór odcisków palców ma związek z ciśnieniem tętniczym, brytyjscy naukowcy przebadali 139 mężczyzn i kobiet.

Ludzka dłoń - Wzory odcisków palców
Ludzka dłoń - Wzory odcisków palców - źródło

Badaczom udało się dowieść, że osoby ze spiralnym wzorem odcisków na jednym lub wielu palcach, miały wysokie ciśnienie krwi częściej niż ludzie z innymi wzorami odcisków. Okazało się ponadto, że przeważnie im większa liczba palców u przebadanych osób miała spiralne wzory, tym wyższe było ich ciśnienie krwi.

Ale jak tu logicznie wyjaśnić związek pomiędzy wzorami odcisków palców, a ciśnieniem krwi? Otóż, okazuje się, iż wysokie ciśnienie tętnicze u dorosłych może wynikać ze specyficznego rozwoju płodu w macicy (źródło 7).

Bibliografia:

1 - Science Daily - Osteoarthritis Risk Linked To Finger Length Ratio;

2 - Rzeczpospolita - Długość palców — świadectwem zdrowia u mężczyzn;

3 - Parkinson's Foundation - 10 Early Signs of Parkinson's Disease;

4 - Health Essentials - 6 Things Your Nails Say About Your Health;

5 - National Kidney Foundation - Is what appears as discoloration of the nails (half pink and half white) a symptom of kidney disease?

6 - Harvard Health Publishing - Grip strength may provide clues to heart health;

7 - AP News - Researchers Say Fingerprint Whorls Indicate High Blood Pressure.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!