Przejdź do treści

Nowe badanie wiąże wygląd nóg z ryzykiem zawału serca! Jak wyglądają Twoje nogi?

Od dawna wiadomo, że większy obwód talii może wskazywać na zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu krążeniowego. Tym razem naukowcy odkryli coś zupełnie zaskakującego. Czy kształt nóg może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia zawału serca? Aby się tego dowiedzieć, naukowcy z New Jersey Medical School w Newark przeprowadzili badania z udziałem 6 tys. dorosłych ochotników.
Teaser Media
Image
Nogi

Od dawna wiadomo, że większy obwód talii może wskazywać na zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu krążeniowego. Tym razem naukowcy odkryli coś zupełnie zaskakującego. Czy kształt nóg może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia zawału serca? Aby się tego dowiedzieć, naukowcy z New Jersey Medical School w Newark przeprowadzili badania z udziałem 6 tys. dorosłych ochotników. Według ustaleń badaczy, związek zachodzący pomiędzy wyglądem nóg, a ryzykiem zawału serca, jest niezwykle silny. Lekarze przeanalizowali częstość występowania trzech rodzajów wysokiego ciśnienia krwi w stosunku do procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w dolnych kończynach. Przyjrzeli się w tym celu łącznie 6 tysiącom dorosłych osobników. Średnia wieku uczestników badań wynosiła 37 lat. Połowę z nich stanowili mężczyźni, a u 24 procent ochotników zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze.

 

Zdjęcia rentgenowskie umożliwiały oszacowanie ilości zalegającej w nogach tkanki tłuszczowej. W kolejnym etapie porównywano ją z ogólną tkanką tłuszczową całego ciała. Uczestnicy zostali sklasyfikowani jako mający wysoki, lub niski poziom tłuszczu w nogach. Wysoki poziom tłuszczu w nogach odnotowano u 34 proc. mężczyzn i 39 proc. kobiet. Co może wydawać się zaskakujące, wyniki badań wykazały, że osoby z niskim poziomem tkanki tłuszczowej w nogach miały wysokie ciśnienie krwi, o wiele częściej niż osoby z wysokim poziomem tłuszczu w dolnych kończynach. Zdaniem Aayush Visaria, badanie jest kontynuacją dyskusji dotyczącej wpływu umiejscowienia tłuszczu w organizmie na nasze zdrowie:

Nie chodzi o to, ile masz tłuszczu, ale gdzie jest on umiejscowiony. Chociaż z pewnością wiemy, że tłuszcz znajdujący się wokół talii źle wpływa na zdrowie, to nie możemy powiedzieć tego samego o tłuszczu w nogach. Jeśli masz tłuszcz wokół nóg, najprawdopodobniej nie jest to zła rzecz, a według naszych ustaleń może nawet chronić przed nadciśnieniem

Na podstawie przeprowadzonych analiz, badacze dowiedli, że osoby, które miały wyższy procent tłuszczu w okolicach dolnych kończyn, były o 61 proc. mniej narażone na wysokie ciśnienie krwi. Aby zwiększyć wiarygodność wyników i wniosków, badanie przeprowadzono dwukrotnie (źródło 1). Posiadacze „tłustych” nóg okazali się być o 53 proc. mniej narażeni na rozkurczowe wysokie ciśnienie krwi. Jednocześnie, osoby z wyższym procentem tłuszczu w kończynach dolnych były o 39 proc. mniej narażone na skurczowe wysokie ciśnienie krwi. Gdy naukowcy dodatkowo wzięli pod uwagę czynniki takie, jak wiek, pochodzenie etniczne, wykształcenie, rasa, płeć i palenie tytoniu, odkryli, że ryzyko wysokiego ciśnienia krwi było nadal o wiele niższe u osób z grubszymi nogami. Odnośnie rezultatów badań, Aayush Visaria wypowiedział się następująco:

Tak jak obwód talii jest obecnie stosowany do oszacowania tkanki tłuszczowej brzucha, podobnie obwód uda może okazać się również przydatnym narzędziem.

Eksperci zaznaczają, że na wyniki przeprowadzonych badań mogły mieć wpływ pewne ograniczenia. Po pierwsze, badacze nie byli w stanie jednoznacznie połączyć przyczyny, ze skutkami, ponieważ poziom tkanki tłuszczowej w nogach i ciśnienie krwi były mierzone w jednym i tym samym momencie. Po drugie, naukowcy potrzebowaliby większej grupy uczestników, by móc mówić o przełomie w leczeniu nadciśnienia.

Bibliografia 1 - MedicalXPress - Fatter legs linked to reduced risk of high blood pressure.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!