Biały nalot na języku - Możliwe przyczyny i metody leczenia

Co oznacza biały język i skąd się bierze biały nalot na języku? Okoliczności powodujące to zjawisko nie zawsze są powodem do niepokoju, choć rzeczywiście czasami pojawiający się na języku nalot może zwiastować problemy ze zdrowiem.

Ludzki język należy do tych organów, na których widać nawet najdrobniejsze zaburzenia pracy organizmu. Zmiana wyglądu języka może czasami świadczyć o tym, że w organizmie zachodzą procesy chorobowe. Jeśli zauważamy jakieś nieprawidłowości w wyglądzie języka, warto zatem zadbać o własne zdrowie w sposób kompleksowy. Istotnym, a czasami jedynym skutecznym krokiem do rozwiązania problemu białego nalotu na języku jest radykalna zmiana stylu życia.

Biały nalot na języku
Biały nalot na języku

Biały język nie powinien za każdym razem stanowić powodu do zmartwień, gdyż w większości przypadków nalot na języku nie oznacza niczego groźnego. Problem białego języka jest obecnie czymś bardzo powszechnym, a w większości przypadków dolegliwość ta ustępuje samoistnie.

Biały nalot na języku zazwyczaj wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej, a w takiej sytuacji do jego powstawania przyczyniają się bytujące tam bakterie. Zaniedbania higieniczne w obrębie jamy ustnej mogą wówczas przyczyniać się do nieświeżego oddechu, ale niestety nie tylko. Jednak, poza samą kwestią higieny, przyczyny białego nalotu na języku mogą być też inne, gdyż istnieje bardzo wiele problemów zdrowotnych, przy których język przybiera biały kolor. W niniejszym artykule wyjaśniamy czym może być spowodowana obecność białego nalotu na języku, a także przedstawiamy możliwe sposoby leczenia tej dolegliwości.

O czym świadczy biały nalot na języku?

W zasadzie wielu ludzi regularnie dostrzega na własnym języku biały osad. W większości przypadków nie ma czym się zbytnio przejmować, a jedynie należy zadbać o czystość jamy ustnej poprzez regularne myci zębów i szczotkowanie języka, co powinno wystarczyć, aby pozbyć się białego nalotu.

Biały nalot na języku często jest efektem niedbałości o czystość jamy ustnej
Biały nalot na języku często jest efektem niedbałości o czystość jamy ustnej

Jakie mogą być przyczyny powstawania białego nalotu na języku? Gdy na języku dostrzegamy zmiany, takie jak przykładowo omawiany tutaj nalot, nierzadko zastanawiamy się czym mogą być one spowodowane. Choć biały język zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, niekiedy może on sygnalizować poważny problem ze zdrowiem. Możliwych przyczyn pojawienia się na jeżyku białego nalotu może być całe multum. Istnieje bardzo wiele powodów, z których język przybiera biały kolor. Przede wszystkim, w przypadkach, gdy nalot na języku nie świadczy o chorobie, może on wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej, odwodnienia organizmu, nadużywania alkoholu, palenia papierosów, czy też nawet z niewłaściwej diety (źródło 1). Czasami do pojawienia się nalotu na języku przyczynia się wysoki poziom codziennego stresu.

Biały nalot na języku może być objawem choroby ogólnoustrojowej
Biały nalot na języku może być objawem choroby ogólnoustrojowej

Odpowiednia higiena jamy ustnej przeważnie ogranicza ryzyko białego języka. Oprócz niedbałości o higienę jamy ustnej, obecność białego nalotu na języku może wynikać z niektórych chorób układu pokarmowego. Czasami towarzyszy również chorobom wątroby, żołądka i stanom zapalnym jamy ustnej (źródło 2).

Na ogół biały nalot na języku bez dodatkowych symptomów nie powinien świadczyć o stanie chorobowym. Niestety, do przyczyn białego języka zalicza się również niektóre choroby, takie jak leukoplakia czy liszaj płaski, anemię, infekcje górnych dróg oddechowych, kiłę, szkarlatynę czy też dur brzuszny (źródło 3).

Możliwe przyczyny białego nalotu na języku

Jak już wspomniano wcześniej, biały język może niestety wynikać nie tylko z niewystarczającej dbałości o higienę jamy ustnej. W nielicznych przypadkach biały język może świadczyć o poważnej chorobie. Do możliwych przyczyn białego nalotu na języku zaliczamy między innymi:

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej;
  • pleśniawki jamy ustnej;
  • codzienny stres;
  • cukrzyca;
  • niedobór niektórych witamin;
  • angina;
  • infekcje układu pokarmowego (np. zakażenie Helicobacter pylori);
  • grzybica jamy ustnej;
  • liszaj płaski jamy ustnej;
  • leukoplakia;
  • choroby wątroby;
  • choroby żołądka;
  • kiła (biały nalot pojawia się w II stadium choroby);
  • gorączka;
  • niektóre choroby serca;
  • dur brzuszny;
  • odwodnienie organizmu;
  • rak płaskonabłonkowy.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Częstą przyczyną białego nalotu na języku, zwłaszcza u dzieci, jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niedbałość o czystość tej okolicy skutkuje gromadzeniem się resztek pokarmu na powierzchni języka i nie tylko, co swoją drogą może doprowadzić do białego nalotu, nieprzyjemnego zapachu z ust, a także do drożdżycy jamy ustnej.

Biały nalot na języku z towarzyszącym mu bólem gardła

Zastanawiając się, co może oznaczać biały nalot na języku, należy uwzględnić niektóre rodzaje infekcji górnych dróg oddechowych. Ból gardła, któremu towarzyszy biały nalot na języku, mogą być objawami anginy, szczególnie wówczas, gdy bólowi gardła i białemu nalotowi towarzyszy gorączka lub dodatkowo pojawia się ból głowy. Na początku anginy język może być pokryty nalotem, później staje się malinowy, a na błonie śluzowej podniebienia mogą być widoczne wybroczyny (źródło 4).

Warto w tym miejscu dodać, że biały język wraz z towarzyszącym mu bólem gardła może świadczyć również o początkowej fazie szkarlatyny. Na początku tej choroby na języku pojawia się biały nalot, który później „schodzi” z powierzchni języka po bokach, ustępując zaczerwienieniu i wyraźnym brodawkom (źródło 5).

Biały nalot na języku może być objawem drożdżycy jamy ustnej
Biały nalot na języku może być objawem drożdżycy jamy ustnej

Grzybica jamy ustnej - Nigdy jej nie bagatelizuj!

Biały język, czyli język z białym nalotem, może być objawem grzybicy jamy ustnej (drożdżyca, kandydoza). Kandydoza jamy ustnej, potocznie zwana grzybicą lub drożdżycą, to jedna z najpowszechniejszych infekcji w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Pierwsze symptomy grzybicy jamy ustnej mogą być niepozorne. W jamie ustnej pojawia się wówczas biały nalot, a dodatkowo mogą temu towarzyszyć zajady przy kącikach ust, suchość w ustach, czy też pieczenie w jamie ustnej. Infekcji tej pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych (źródło 6).

Jak się pozbyć białego nalotu na języku domowymi sposobami?

Brak odpowiedniej higieny języka, bądź jamy ustnej, może skutkować nieprzyjemnymi oznakami, takimi jak nalot, czy też nieprzyjemny zapach z ust. W wielu przypadkach, pojawienie się białego nalotu na języku jest oznaką organizmu przewlekle strutego wskutek stosowania niezdrowej diety. Biały język może być też skutkiem ubocznym niektórych używek. W wyniku działania substancji drażniących, u palaczy często pojawia się biały nalot na języku i kwaśny smak w ustach, zwłaszcza rano (źródło 7). Również poziom codziennego stresu może mieć w tej kwestii spore znaczenie. Leczenie białego nalotu na języku w dużej mierze zależne jest od przyczyny tego symptomu. W większości przypadków, biały nalot ustępuje samoistnie.

Aby pozbyć się białego nalotu na języku, a także w zapobieganiu białemu nalotowi, należy przede wszystkim ograniczyć codzienny stres, zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej i zrezygnować z używek, takich jak alkohol, papierosy, kawa. W celu usuwania nalotu z języka można się posłużyć zwyczajną szczoteczką do zębów, lub zaopatrzyć się w specjalna skrobaczkę. Z pomocą przychodzą również popularne płyny do płukania jamy ustnej, choć należy w tym przypadku unikać środków zawierających substancję o nazwie chlorheksydyna, gdyż - paradoksalnie - czasami to właśnie ona może stanowić przyczynę nalotu na języku.

W celu pozbycia się białego osadu z języka zaleca się szorowanie go szczoteczką do zębów z dodatkiem sody oczyszczonej i cytryny. Do soku wyciśniętego z połowy cytryny dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej i dokładnie mieszamy w niewielkim naczyniu. Uzyskaną w ten sposób masą delikatnie szczotkujemy zęby oraz język (źródło 8), a następnie płuczemy usta letnią wodą.

Bibliografia:

  1. DOZ - Biały nalot na języku – leczenie, przyczyny i co to oznacza;

  2. Medonet - Biały nalot na języku - kiedy się pojawia? Jak uniknąć białego osadu na języku?

  3. I-Apteka - Nalot na języku - dlaczego się pojawia i o czym może świadczyć?

  4. Medycyna Praktyczna - Angina – objawy, przyczyny, leczenie;

  5. Apteka Melissa - Co to jest szkarlatyna (płonica)? Jak ją rozpoznać i leczyć?

  6. Kto Ma Lek - Grzybica jamy ustnej - przyczyny, objawy. Jak leczyć grzybicę?

  7. Hello Zdrowie - Co oznacza biały nalot na języku i jak go usunąć?

  8. Kobieta Mag - Skuteczne sposoby na biały język. 5 najlepszych domowych remediów.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!