Jak grupa krwi wpływa na ryzyko udaru mózgu? Oto co mówią badania!
Według danych pochodzących z Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, około 45 proc. osób białych, 51 proc. czarnoskórych, 57 proc. Latynosów i 40 proc. Azjatów, to posiadacze grupy krwi 0. Co ciekawe i ważne, krew grupy 0 może być bezpiecznie wykorzystana w transfuzji dla osób z każdą grupą krwi.
Grupa krwi B zajmuje drugie miejsce pod względem częstości występowania. Posiada ją 11 proc. osób białych, 19 proc. czarnoskórych, 10 proc. Latynosów i 25 proc. Azjatów.
Grupa krwi A dotyczy 40 proc. białych, 26 proc. czarnoskórych, 31 proc. Latynosów i 28 proc. Azjatów.
Grupa krwi AB jest najrzadziej spotykana. Posiada ją zaledwie 4 proc. białych i czarnych ludzi, 2 proc. Latynosów i 7 proc. Azjatów.
Czy stan zdrowia może zależeć od grupy krwi?
Odnośnie wpływu grupy krwi na stan naszego zdrowia przeprowadzono już całe mnóstwo badań. Udowodniono, między innymi, że posiadacze niektórych grup krwi, mogą częściej zapadać na pewne choroby. W dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, naukowcy dowodzą, że posiadacze niektórych grup krwi, mogą być szczególnie narażeni na ciężki przebieg COVID-19. Co również bardzo ciekawe, grupa krwi może wpływać na nasz charakter.
Czy grupa krwi może wpływać na ryzyko wystąpienia udaru mózgu?
Według najnowszych danych statystycznych, rocznie przypada w Polsce około 90 tys. niedokrwiennych udarów mózgu (źródło 1). Tylko niektórzy chorzy trafiają do szpitala, a tylko niewielka część z nich otrzymuje w odpowiednim czasie leczenie trombolityczne. Jak wyjaśnia ekspert:
Każdy z nas jest potencjalnym pacjentem. Statystyki pokazują, że 1 na 6 osób dozna udaru w ciągu życia.
Powszechnie wiadomo, że na ryzyko wystąpienia udaru mózgu wpływają czynniki takie jak ewentualnie stosowane używki, ciśnienie tętnicze, sposób odżywiania się i ilość regularnie zażywanego ruchu. Lekarze przekonują, że w tym zakresie odpowiednia dieta może mieć kluczowe znaczenie profilaktyczne. Regularne spożywanie niektórych produktów może ograniczać ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Maryland w Baltimore dowiedli, że jednym z istotnych czynników ryzyka udaru mózgu może być specyficzna grupa krwi. Zespołem naukowców, którzy przeprowadzili badania nad wpływem grupy krwi na ryzyko wystąpienia udaru mózgu, kierował Dr. Steven J. Kittner.
Po przyjrzeniu się danym medycznym pochodzącym od 350 kobiet, które doznały udaru mózgu w dość młodym wieku i zdecydowanie przed 50. rokiem życia, a w kolejnym etapie porównaniu ich z informacjami dotyczącymi pań, których ta przypadłość nie dotyczyła, badacze doszli do jednoznacznych wniosków.
Naukowcy potwierdzają, że kobiety posiadające grupę krwi inną niż 0, palące tytoń i przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne, mogą być niemalże dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie udaru mózgu jeszcze przed ukończeniem 50. roku życia!
Prof. Steven J. Kittner wyjaśnia:
Staraliśmy się zrozumieć, czy dana grupa krwi, a w szczególności grupa krwi inna niż 0, może zwiększać ryzyko wystąpienia udaru mózgu wśród osób stosujących doustne środki antykoncepcyjne. Wyniki naszego badania sugerują, że tak właśnie może być
W rzeczywistości wyniki badań pod kierownictwem Dr. Kittnera świadczą o tym, iż bez względu na grupę krwi, kobiety, które zarówno paliły papierosy, jak i stosowały doustne środki antykoncepcyjne, doznały udaru mózgu prawie pięć razy częściej niż panie, które nie paliły, ani nie przyjmowały tego typu preparatów medycznych.
Co ciekawe, badania wykazały, iż wśród kobiet nie stosujących antykoncepcji, panie palące tytoń były aż trzy razy bardziej narażone na udar niż te, które nie paliły. Dodatkowo, spośród kobiet niepalących, panie stosujące antykoncepcję były prawie cztery razy bardziej narażone na udar niż te, które nie przyjmowały tego rodzaju pigułek (źródło 2).
Badania odnoszące się do powiązań pomiędzy grupą krwi, paleniem papierosów, a przyjmowaniem doustnej antykoncepcji zostały zaprezentowane podczas konferencji International Stroke Conference, zorganizowanej przez American Stroke Association.
W podsumowaniu badań naukowcy zasugerowali, aby kobiety niepalące i będące poniżej 35. roku życia, nie przyjmowały doustnych środków zapobiegających ciąży.
Naukowcy od lat badają wpływ grupy krwi na wystąpienie udaru
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Baltimore nie było pierwszą tego typu analizą, mającą na celu wykazać związek zachodzący pomiędzy posiadaną grupą krwi, a ryzykiem wystąpienia udaru mózgu jeszcze w młodym wieku. Od lat badacze starają się ustalić, w jaki sposób grupa krwi może na tego rodzaju ryzyko wpłynąć i czy w ogóle jest to możliwe.
Badanie, którego autorem jest Dr. Lu Qi i którego wyniki zaprezentowano w trakcie konferencji zorganizowanej przez American Heart Association, ujawnia kolejne ciekawe fakty dotyczące wpływu grupy krwi na ryzyko udaru mózgu. W tym obszernym, trwającym ponad 20 lat badaniu, naukowcy wzięli pod lupę historie medyczne aż 90 000 mężczyzn i kobiet. Analizując historie medyczne 2901 udarów i biorąc pod uwagę dodatkowe okoliczności, które mogły wpłynąć na ich wystąpienie, do jakich przykładowo należy nadciśnienie tętnicze, naukowcy doszli do następujących wniosków (źródło 3):
- przedstawiciele obu płci z grupą krwi AB mieli o 26 proc. większe ryzyko wystąpienia udaru mózgu, w porównaniu z posiadaczami grupy krwi 0;
- kobiety z krwią grupy B miały o 15 proc. większe ryzyko wystąpienia udaru mózgu w porównaniu z posiadaczkami grupy krwi 0.
Eksperci podejrzewają, że jedną z głównych przyczyn, z jakich ryzyko udaru mózgu może być znacznie większe u osób z grupami krwi innymi niż 0, jest fakt, iż są one bardziej podatne na tworzenie się skrzepów. A to zdecydowanie one przyczyniają się do wystąpienia w organizmie udaru niedokrwiennego.
Bibliografia:
1 - Puls Medycyny - W Polsce odnotowuje się 90 tys. udarów niedokrwiennych rocznie;
2 - Newsroom - Non-O blood type may increase stroke risk among women who smoke, take oral contraceptives;
3 - Fox News - Blood Type May Affect Stroke Risk, Study Finds.