Co grupa krwi mówi o Twoich predyspozycjach i słabościach?

Odkrycia grup krwi dokonał austriacki naukowiec Karl Landsteiner w 1901 r. Ludwik Hirszfeld wraz z Emilem von Dungernem stworzyli podstawy nauki o grupach krwi, wprowadzając ich oznaczenie symbolami A, B, AB, i 0. Czy cechy naszej osobowości mogą w jakimkolwiek stopniu być zależnie od tego, jaka grupa krwi krąży w naszych żyłach?

Odkrycia grup krwi dokonał austriacki naukowiec Karl Landsteiner w 1901 r. Ludwik Hirszfeld wraz z Emilem von Dungernem stworzyli podstawy nauki o grupach krwi, wprowadzając ich oznaczenie symbolami A, B, AB, i 0 (źródło 1). Czy cechy naszej osobowości mogą w jakimkolwiek stopniu być zależnie od tego, jaka grupa krwi krąży w naszych żyłach? Wydaje się to dziwne i wręcz mało prawdopodobne, ale wygląda na to, że jest w tym spore ziarno prawdy.

Grupa krwi - Czy grupa krwi wpływa na charakter?

Teoria, wedle której poszczególnym grupom krwi odpowiadają konkretne cechy charakteru narodziła się w kraju kwitnącej wiśni. Japończycy są niezwykle zafascynowani tym ciekawym związkiem. Turyści odwiedzający Japonię są czasem zakłopotani tym niezwykłym zainteresowaniem ich grupą krwi. Szansa, że w trakcie Twojej pierwszej luźnej konwersacji z Japończykiem nie zostaniesz zapytany o grupę krwi jest naprawdę znikoma.

Podsumowanie Zgodnie z japońską teorią, która w kraju kwitnącej wiśni jest głęboko zakorzeniona w myśli społecznej, cechy osobowości są ściśle zależne od grupy krwi.

Grupa krwi a charakter - Krótka historia japońskiej teorii

W Japonii panuje powszechne przekonanie, iż twoja grupa krwi określa osobowość. Jest to stosunkowo nowoczesna koncepcja, gdyż same grupy krwi zostały odkryte dopiero w 1901 roku, a więc całkiem niedawno. Skąd się wziął ten dziwny i silnie zakorzeniony trend społeczny? Teoria łącząca grupy krwi z cechami osobowości pojawiła się po raz pierwszy w 1916 r. Z czasem została zastosowana przez japońską armię, której zależało na wiarygodnej analizie mocnych i słabych cech swoich żołnierzy. W trakcie II Wojny Światowej japońskie wojsko dobierało członków specjalistycznych grup bojowych na podstawie naturalnych predyspozycji żołnierzy - zgodnie ich grupami krwi.

Karl Landsteiner - Odkrywca grup krwi

 

W latach siedemdziesiątych, za sprawą bestsellera autorstwa Masahiko Nomi (źródło 2) pt. Ketsuekigata de Wakaru Aisho, fascynacja grupą krwi zyskała niezwykłą popularność.

Masahito Nomi - Autor japońskiej teorii łączącej grupę krwi z cechami charakteru

 

Masahiko Nomi jest autorem ponad 10 popularnych książek na ten temat. Po śmierci Masahiko Nomi w 1981 r., badania kontynuował jego syn w Institute of Blood Type Humanics.

Podsumowanie Teorie łączącą grupę krwi z cechami charakteru Japończycy biorą całkiem na poważnie, aż do tego stopnia, że wiedza ta była wykorzystywana w japońskiej armii podczas II Wojny Światowej.

Co grupa krwi mówi o Twojej osobowości?

Przed przejściem do opisów rodzajów krwi i powiązanych z nimi cech osobowości należy zaznaczyć, że w Japonii jest kilka nieco odmiennych - zakorzenionych w myśli społecznej - wersji tej wiedzy. W przypadku omawianej w niniejszym artykule teorii nie ma znaczenia czynnik Rh, lecz samo oznakowanie literowe grupy źródło 3). Przechodząc w końcu do konkretów, zobaczmy teraz, co dana grupa krwi mówi o jej posiadaczu.

Grupa krwi A - Cechy charakteru

Większość populacji japońskiej posiada grupę krwi A. Osoby o tej grupie krwi są uznawane przede wszystkim za kichōmen 几 帳面 き ち ょ う め ん - metodyczne. Są to osoby bardzo pracowite i sumienne. Bywają miłe, nieśmiałe, wrażliwe i cierpliwe w dążeniu do celu. Potrafią się świetnie organizować i uwielbiają utrzymywać maksymalny porządek w swoim życiu. Są perfekcjonistami i bywają niezawodni - śmiało można na nich polegać. Bardzo sobie cenią dobre relacje z innymi ludźmi, choć często lepiej czują się w samotności, niż w towarzystwie. Mogą czuć się niekomfortowo w zatłoczonych miejscach, lub na imprezach. Ponadto mają dość kruche serce, dlatego otwarcie się na innych ludzi zabiera im wiele czasu.Niestety posiadacze grupy krwi A potrafią być niezwykle uparci i nerwowi. Pod tym kątem z łatwością tracą nad sobą panowanie. Podobno grupa krwi A jest dziedzictwem społeczeństwa rolniczego, w którym zorganizowana współpraca na farmie miała kluczowe znaczenie. Z tego powodu posiadacze grupy krwi A rozwinęli opisane tutaj cechy charakteru.

Podsumowanie Osoby o grupie krwi A są w Japonii uznawane przede wszystkim za kichōmen 几 帳面 き ち ょ う め ん - metodyczne.

Grupa krwi O - Cechy osobowości

Japończycy zazwyczaj opisują grupę krwi O jako rakkanshugi 主義 ら っ か ん し ゅ ぎ - optymistyczną. Jej posiadacze są niezwykle towarzyscy, mają zdolności przywódcze i potrafią promieniować dobrym nastrojem. Niestety nie dbają zbytnio o szczegóły, a ich aroganckie zachowanie czasami przeraża bardziej wrażliwych posiadaczy grupy A. Choć bywają niepunktualni, spóźnialscy, a także niegrzeczni, ludzie z grupą krwi O są niezwykle elastyczni u wytrwali, dzięki czemu świetnie sobie radzą nawet w bardzo trudnych okolicznościach. Posiadacze grupy O są ambitni, bezwzględni i miewają silną predyspozycję do pracoholizmu. Wiedzą, jak kontrolować emocje, sprawiając innym wrażenie, że są całkowicie opanowani. Badania wykazują, że grupa krwi O jest najbardziej optymalną grupą dla prezesów i współpracowników dużych firm ze względu na powyżej wymienione cechy charakteru. Posiadacze tej grupy krwi są przeważnie wysportowani, zdeterminowani w dążeniu do celu, ale również skupieni głównie na własnych potrzebach i bardzo zazdrośni.

Podsumowanie Japończycy zazwyczaj opisują grupę krwi O jako rakkanshugi 主義 ら っ か ん し ゅ ぎ - optymistyczną.

Grupa krwi B - Cechy charakteru

Grupa krwi B jest w Japonii uznawana za jikochū 自己 中 じ こ ち ゅ う, czyli samolubną. Choć osoby o tej grupie krwi mają wiele pozytywnych cech charakteru, to niestety przeważają w nich te bardziej negatywne. Posiadacze grupy krwi B są osobami niezwykle kreatywnymi, aktywnymi, ale także mało odpowiedzialnymi. Osobnicy z grupą krwi B są zrelaksowani, silni i uwielbiają przygody. Z łatwością wiele rozmaitych zagadnień przyciąga ich uwagę, ale z taką samą lekkością te zainteresowania zanikają. Mają spore trudności ze współpracą z innymi osobami i niemałe problemy z podejmowaniem decyzji. Niektórzy twierdzą, że korzenie grupy krwi B wywodzą się z czasów koczownictwa, w których ludzie przemieszczali się z miejsca na miejsce. Groziło im wiele niebezpieczeństw, więc z czasem rozwinęli silny instynkt przetrwania.

Podsumowanie Grupa krwi B jest w Japonii uznawana za jikochū 自己 中 じ こ ち ゅ う, czyli samolubną.

Grupa krwi AB - Cechy osobowości

AB jest najrzadszą grupą krwi, nie tylko w Japonii, ale także na całym świecie. Potwierdza to stereotyp, wedle którego ludzie z grupą AB są kawarimono わ 変 り 者 か も の, czyli ekscentryczni. Grupa krwi AB to hybryda grup A i B, z czego wynika połączenie dwóch całkiem odmiennych charakterów. Osoby o tej grupie krwi miewają skomplikowaną i dwoistą osobowość. Dla przykładu bywają nieśmiałe jak typy A, ale także towarzyskie jak typ B. Posiadacze grupy krwi AB są bardzo zdolni, dyplomatyczni, wrażliwi i spokojni, ale bywają również niecierpliwi, nieodpowiedzialni i skupieni na własnych potrzebach.

Podsumowanie AB jest najrzadszą grupą krwi, nie tylko w Japonii, ale także na całym świecie. Potwierdza to stereotyp, wedle którego ludzie z grupą AB są kawarimono わ 変 り 者 か も の, czyli ekscentryczni.
 

Bibliografia: 1 – Wikipedia – Grupy krwi; 2 – Wikipedia – Masahiko Nomi; 3 – Tofugu – JAPANESE BLOOD TYPES: and WHAT THEY SAY ABOUT YOUR PERSONALITY.

Dziękujemy za zainteresowanie publikowanymi przez nas artykułami! Aby być na bieżąco z codziennymi aktualizacjami, zapraszamy Cię do śledzenia naszej strony w serwisie Facebook, naszego profilu na Pintereście oraz na Twitterze! Możesz również dołączyć do naszej całkiem nowej społeczności na Telegramie.