Tajemnicza choroba zaskakuje lekarzy! Pacjenci widzą i słyszą zmarłych

Niezwykle tajemnicza choroba rozprzestrzenia się w Kanadzie. Nie wiadomo co jest przyczyną apokaliptycznych objawień, podczas których pacjenci dotknięci nieznanym schorzeniem widzą i słyszą zmarłych. Prawdopodobnie choroba atakuje mózg, choć żadne badania tego nie potwierdzają. W sumie nie ustalono co konkretnie dolega chorym! Władze zapowiedziały przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie.

Niezwykle tajemnicza choroba rozprzestrzenia się w Kanadzie. Czy dojdzie do kolejnej pandemii? Chwilowo nie wiadomo co jest przyczyną apokaliptycznych objawień, podczas których pacjenci dotknięci nieznanym schorzeniem widzą i słyszą zmarłych. Prawdopodobnie choroba atakuje mózg, choć żadne badania tego nie potwierdzają. W sumie nie ustalono co konkretnie dolega chorym! Władze zapowiedziały przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie.

Choć podjęto próbę utrzymania choroby w ścisłej tajemnicy, to najwidoczniej starania kanadyjskiego rządu poszły na marne. W szybkim tempie media obiegły doniesienia o dziwnym zjawisku szerzącym się w kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik. Pod koniec marca b.r. dziennikarze periodyku The Guardian dotarli do adnotacji jednej z tamtejszych placówek medycznych, wspominających o bardzo nietypowych objawach nieokreślonej choroby, takich jak utrata pamięci czy też atrofia mięśni (źródło 1).

Tajemnicza choroba - Pacjenci widzą i słyszą zmarłych

Choroba jak dotąd atakuje tylko w jednej kanadyjskiej prowincji

Dziesiątki pacjentów z tej samej małej kanadyjskiej prowincji doznało zaskakującej mieszanki objawów, do której zalicza się bezsenność, zaburzenia funkcji motorycznych i halucynacje, takie jak koszmarne wizje osób zmarłych (źródło 2).

Władze prowincji Nowy Brunszwik zintensyfikowały wysiłki, mające na celu określenie przyczyny nieznanej choroby. Wcześniej, głównym zadaniem kanadyjskiej służby zdrowia była walka z pandemią SARS-CoV-2. Kilka dni temu powołano specjalną komisję, która ma dostarczyć precyzyjnych odpowiedzi odnośnie przyczyny niepokojącego schorzenia.

Czy medykom uda się określić przyczynę makabrycznych wizji, jakich doświadczają chorzy? Jeden ze współprzewodniczących komisji ds. tajemniczej choroby, Dr Edouard Hendriks, oznajmił, że dziewięcioosobowa grupa stoi przed niełatwym wyzwaniem (źródło 3).

Istnieje wiele chorób, które prowadzą do tego rodzaju problemów, w tym choroba Alzheimera, otępienie naczyniowe i inne rodzaje demencji. Wszystkie te choroby zaczynają się prawie w ten sam sposób… z odrobiną zaburzeń poznawczych, dziwnymi ruchami mięśni.

Już sama myśl o kolejnej potencjalnie nowej i nieznanej chorobie jest przerażająca. Mieszkańcy są zdezorientowani i zaniepokojeni – oznajmiła w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Nowego Brunszwiku Dorothy Shephard (źródło 3).

Przypadki tajemniczej choroby, wywołującej przerażające wizje zmarłych odnotowano jak dotąd wyłącznie na terytorium Kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik, liczącej około 770 tys. mieszkańców, głównie na słabo zaludnionym obszarze na półwyspie Acadian.

Lekarze nie wiedzą z czym mają do czynienia

Lekarze przyznają się do kompletnej bezradności. Nie mają bladego pojęcia co może być przyczyną schorzenia. Nie wiedzą, jakich zaleceń powinni udzielać mieszkańcom, aby uchronić ich przed zachorowaniem. Pod uwagę brane są wszystkie możliwości, w tym zanieczyszczenie wody i pokarmu przez bakterie, wirusy czy priony, które są odpowiedzialne m.in. za chorobę Creutzfeldta-Jakoba (CJD). Lekarze zauważyli, że objawy nowej choroby mogą przypominać te występujące w przypadku CJD, jednak zlecone badania przesiewowe nie wykazały jakiegokolwiek powiązania między schorzeniami.

Aby ułatwić lekarzom określenie przyczyny dziwnej przypadłości, osobom nią dotkniętym, a także ich rodzinom, zostały udostępnione specjalne kwestionariusze z ogromną liczbą pytań. Ich wypełnienie może zajmować nawet 4 godziny. Dodatkowo uruchomiono specjalistyczną placówkę medyczną przeznaczoną do diagnozowania i leczenia podejrzanych przypadków.

Mieszkańcy okolic dotkniętych tajemniczą chorobą domagają się wyjaśnień

Mieszkańcy okolic dotkniętych chorobą skarżą się na brak jakichkolwiek informacji odnośnie zagrożenia i są mocno sfrustrowani brakiem konkretnych działań ze strony służby zdrowia. Pojawiły się skargi na brak komunikacji i przejrzystości informacyjnej. Miejscowi domagają się publicznych konferencji prasowych, na których raportowane będą postępy badań.

Życie 20-letniej studentki legło w gruzach

Tajemnicza choroba dotknęła – między innymi - 20-letnią studentkę Gabrielle Cormier (źródło 4). Uprawiająca łyżwiarstwo figurowe kobieta zmuszona była porzucić naukę. Obecnie ma duże problemy ze wzrokiem i nie może normalnie się poruszać - zmuszona jest do podpierania się laską. Dziewczyna, która cierpi na skrajne zmęczenie, mimowolne skurcze mięśni, zaniki pamięci i halucynacje, oznajmiła (źródło 2):

Właśnie rozpoczynałam to, co miało być najlepszym rozdziałem w moim życiu, a potem zniknęło. Nie wiem czy umrę, czy też spędzę resztę życia z tymi objawami.
Gabrielle Cormier
André-Marc Cormier ze swoją córką Gabrielle na podjeździe w Dalhousie Junction Źródło: Chris Donovan dla The New York Times

Czy chorobę wywołuje całkowicie nowy patogen?

Jak wyjaśnia lokalny neurolog - dr Alier Marrero - dotknięte nieznaną chorobą osoby początkowo skarżą się na niewyjaśnionego pochodzenia bóle i skurcze mięśni (źródło 1). Następują u nich również pewne zmiany w zachowaniu. Są to charakterystyczne objawy, które mogą pojawiać się w przebiegu depresji. Jednak, w ciągu 18-36 miesięcy od zachorowania, u pacjentów występują ograniczenie funkcji poznawczych, zanik mięśni, ślinienie się i zgrzytanie zębami. Wielu chorych miewa przerażające halucynacje, łącznie z wizjami zmarłych ludzi i wrażeniem pełzających po skórze owadów. Dr Marrero jest przekonany, że chorobę wywołuje całkowicie nowy patogen. Jak podkreśla lekarz:

Od 2018 liczba zachorowań rośnie. Nie wiemy dlaczego i nie wiemy co to powoduje. Wiemy, że choroba się rozprzestrzenia

Bibliografia:

1 - The Guardian - Mystery brain disorder baffles Canadian doctors;

2 - The New York Times - Mysterious Brain Syndrome Stumps Canadian Doctors;

3 - Toronto Star - New Brunswick ramps up efforts to solve mystery behind unknown brain disease;

4 - Atlantic News - "I was afraid I was going to die": 20-year-old N.B. woman confirmed to have the mysterious neurological disease.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!