Drgająca powieka - Co może oznaczać drganie powieki?
Każdy, kto choć raz w swoim życiu doznał drgania powieki, dobrze wie, jak bardzo może być uciążliwy ten rzekomo błahy objaw. Zazwyczaj drganie powieki pojawia się sporadycznie, a krótko później samoistnie ustępuje. Niekiedy jednak, mimowolne drganie powieki może występować regularnie i skutecznie uprzykrzać nam życie. Pojedyncze epizody mimowolnych skurczy powiek mogą być spowodowane zwyczajnym zmęczeniem, bądź codziennym stresem. W rzeczywistości skacząca powieka może mieć bardzo wiele przyczyn. Choć czasami uporczywe drganie powieki może być na tyle dokuczliwe, by uniemożliwić pacjentowi codzienne funkcjonowanie, nie zawsze objaw ten oznacza, że z naszym zdrowiem dzieje się coś niedobrego. W niniejszym artykule wyjaśniamy czym może być drganie powieki spowodowane oraz kiedy drganiem powieki należy się martwić.
U większości osób, które doświadczają tego objawu, drganie powieki polega na łagodnych i mało dokuczliwych skurczach.
W rzadkich przypadkach jednak drganie powieki może się bardzo nasilać, zmuszając chorego do silnego zaciskania powiek - ten stan zwany jest skurczem powiek.
Zazwyczaj odczuwamy drganie górnej powieki oka. Niekiedy może mu jednak towarzyszyć drganie dolnej powieki. Napad drgawek w większości przypadków samoistnie ustępuje po kilku minutach (źródło 1) .
Czym może być spowodowane drganie powieki? Otóż, okazuje się, że wbrew pozorom przyczyny tej popularnej dolegliwości mogą być bardzo różnorodne.
- Drganie powieki - Czy to choroba?
- Drgająca powieka - Przyczyny
- Drżenie powieki - Kiedy iść do lekarza?
- Drganie powieki - Choroby oczu
- Drganie powieki - Rzadsze przyczyny
- Drganie powieki - Leczenie drgającej powieki
Drganie powieki - Czym może być spowodowane?
Osoby, które doświadczają tego objawu w najmniej spodziewanych momentach, często zastanawiają się dlaczego w ogóle powieka drga. Drganie powieki przeważnie nie jest objawem poważnej choroby, lecz - w większości przypadków - efektem przemęczenia organizmu i stresujących sytuacji. W takich okolicznościach drganie powieki mija samoistnie, po porządnym wypoczynku. Również długie godziny spędzone przed monitorem mogą wywołać cyfrowe zmęczenie oczu, a w konsekwencji drganie powieki. Pamiętaj, że Twój organizm nie lubi stresu i potrzebuje około 7-8 godzin nieprzerywanego snu, a gdy nie umożliwiasz mu odpowiedniej regeneracji, to zaczyna się o nią upominać na różne sposoby. Drganie powiek jest jednym z nich, a wywoływać je może nawet niewłaściwy tryb życia - niewysypanie się, zła dieta, ciągły stres. (źródło 2)
Czy wiesz, że nawet czynniki takie, jak niewłaściwy sposób odżywiania się, mogą wywołać omawiany tutaj objaw? Jak się bowiem okazuje, drganie powieki spowodowane niedoborem magnezu wcale nie należy do rzadkości. Magnez jest tylko przykładem, bo powieka może mimowolnie drgać również w przypadku niedoboru niektórych innych mikroelementów, takich jak potas, czy witamina B1. W niektórych przypadkach, aby pozbyć się problemu drgającej powieki, najzwyczajniej wystarczy zacząć zdrowo się odżywiać. Może się to wydać Ci dziwne, ale w rzeczywistości, to właśnie niedobory mikroelementów w codziennej diecie, mogą stanowić idealne podłoże do występowania uciążliwego drgania powieki.
Czy wiesz, że ciąża może sprzyjać drganiu powiek? Oczywiście, nie oznacza to, że każda kobieta, która doznaje tego objawy, jest ciężarna :-) Okazuje się jednak, iż część ciężarnych kobiet skarży się na drganie powiek. Zazwyczaj wynika to ze zbyt niskiego stężenia magnezu oraz potasu w organizmie, ponieważ ciało kobiety w tym czasie “domaga się” większych ilości minerałów, aby rozwój płodu był prawidłowy (źródło 3).
Pomimo, iż zazwyczaj skakanie powieki nie ma poważnej przyczyny, którą należy niezwłocznie leczyć, to niekiedy jednak może oznaczać, że z naszym zdrowiem dzieje się coś niedobrego. W niektórych przypadkach choroby ogólnoustrojowe są w stanie spowodować drganie powieki. Zazwyczaj jednak drganie powieki nie jest wynikiem innych dolegliwości, lecz zjawiskiem samoistnym - pierwotnym.
Choć w większości przypadków omawiany tutaj objaw jest efektem stresu, bądź zwyczajnego przemęczenia organizmu, w rzeczywistości w przypadku jego wystąpienia należy zachować czujność! jeśli drżenie powiek utrzymuje i nasila się przez dłuższy czas, to może ono oznaczać poważną chorobę.
Drganie powieki - typowe przyczyny
Co jeszcze może wywołać drganie powieki? Do niektórych przyczyn drgającej powieki należą:
- niedobór magnezu;
- przemęczenie, stres, bezsenność;
- używki - takie jak kawa, alkohol, papierosy;
- podrażnienie rogówki;
- podrażnienie spojówek;
- nadwrażliwość na światło;
- suche, lub zanieczyszczone powietrze;
- skutek zażywania niektórych leków.
Drganie powieki - kiedy iść do lekarza?
Jeśli drganie powieki utrzymuje się ponad 7 dni i daje się mocno we znaki, lub towarzyszą mu drgania innych pojedynczych mięśni, lub całych części ciała, takich jak kończyny, to koniecznie i pilnie należy zasięgnąć porady lekarskiej. Drganie powieki może być również dość niepokojące wówczas, gdy towarzyszą mu bezwładne powieki, czyli mimowolne opadanie powiek, lub konieczność zamknięcia oka.
Choć najczęstsze przyczyny drgania powieki nie stanowią powodu do zmartwień, w specyficznych okolicznościach drżąca powieka może oznaczać, że ze zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Każdy przypadek, w którym drganiu powieki towarzyszą dodatkowe niepojące objawy, wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.
Drgające powieki czasami bywają objawem poważniejszej dolegliwości zdrowotnej. Do sygnałów alarmujących, których pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć, należą:
- mimowolnie opadające powieki;
- mimowolne zamykanie oczu;
- drgania w innych okolicach twarzy;
- pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie oczu;
- częste drganie uniemożliwiające wykonywanie codziennych czynności.
W przypadkach, w których wyżej wymienione objawy, lub inne niepokojące symptomy, towarzyszą zwyczajnemu drganiu powieki, wskazane jest niezwłoczne skontaktowanie się ze specjalistą. Wizyta u lekarza wykluczy lub potwierdzi poważniejsze przyczyny drgania powieki jak np. erozja rogówki.
Drgająca powieka - choroby okulistyczne
Czy drganie powieki może być objawem choroby oczu? Otóż niekiedy - choć dość rzadko w stosunku do innych powszechnych przyczyn tej dolegliwości - drganie powieki może być spowodowane chorobą oczu. Do chorób okulistycznych, które mogą powodować drganie powieki należą m.in. zespół suchego oka i jaskra wrodzona, ale niestety jest ich o wiele więcej. W takich przypadkach pełne objawy zależą od danego przypadku i nie kończą się na drżącej powiece.
Rzadkie przyczyny drgającej powieki
Choć pojedyncze epizody drgania powiek zazwyczaj nie zwiastują niczego niedobrego, w rzadkich przypadkach drganie powieki może oznaczać poważniejszą chorobę. Jeśli do drgającej powieki dochodzą objawy takie jak zawroty głowy, wzmożenie napięcia mięśniowego i związane z nim silne skurcze mięśniowe, upośledzenie chodu, czy też zaburzenia czucia, to przyczyną tych oznak może być stwardnienie rozsiane. Jeśli podejrzewasz u siebie tą ciężką chorobę to niezwłocznie zgłoś się do lekarza!
Drganie powieki może być również efektem tak zwanego porażenia Bella, czyli samoistnego porażenia nerwu twarzowego, a także zespołu Tourette’a, który cechuje się niekontrolowanymi tikami ruchowymi i werbalnymi (źródło 4).
Przyczyną skaczących powiek mogą być niektóre poważne choroby. W szczególności, niektóre choroby neurologiczne mogą objawiać się - między innymi - poprzez ciągłe drganie powiek (źródło 5). Do rzadkich przyczyn drgania powieki należą choroba Parkinsona, zapalenie błony naczyniowej oka i dystonia szyjna.
Do innych rzadkich przyczyn drgania powieki należą choroba Parkinsona, zapalenie błony naczyniowej oka i dystonia szyjna.
Drganie powieki - leczenie drgającej powieki
Leczenie drgającej powieki przeważnie polega na leczeniu choroby, która jest jej przyczyną.
Gdy drgająca powieka jest efektem niedoboru magnezu, do codziennego jadłospisu należy włączyć produkty spożywcze bogate w ten pierwiastek, takie jak pestka awokado, orzechy, fioletowe ziemniaki. W cięższych przypadkach magnez należy uzupełniać przyjmując dostępne w aptekach suplementy, a najlepiej preparaty lecznicze.
Gdy drganie powieki jest spowodowane przemęczeniem, lub stresem, wówczas należy zadbać o odpowiednią jakość i długość snu. Warto również unikać używek i zapanować nad stresem, korzystając ze sprawdzonych technik relaksacyjnych, takich jak odpowiednio dobrane ćwiczenia oddechowe.
Jeśli drgająca powieka jest dolegliwością pierwotną, czyli nie powoduje jej żadna inna choroba, w celach leczniczych stosowane są zastrzyki z botoksu (źródło 6). Botox może załagodzić silne skurcze na kilka ładnych miesięcy. W ciężkich przypadkach pierwotnego drgania powieki stosuje się leczenie chirurgiczne.
Do alternatywnych metod leczenia samoistnego drgania powieki należą:
- Biofeedback;
- Akupunktura;
- Hipnoza;
- Chiropraktyka;
- Terapia żywieniowa;
- Przyciemniane okulary.
Leczenie drgającej powieki polega na wyeliminowaniu przyczyny tego objawu, którą może być przemęczenie, niewysypianie się, niedobory żywieniowe, lub poważniejsza choroba pierwotna. Leczenie samoistnego drgania powieki może być dość uciążliwe.