Małe dziecko, duży kłopot. Kilka słów o biegunce u niemowlaka
Wbrew powszechnie znanemu powiedzeniu, małe dzieci wcale nie generują małych kłopotów. Czasem jest wprost przeciwnie. Im dziecko mniejsze, tym trudniej się z nim porozumieć w różnych, szczególnie zdrowotnych kwestiach. Między innymi z tego właśnie powodu dolegliwości zdrowotne u malucha spędzają sen z powiek rodziców. Niemowlak nie potrafi nam powiedzieć, co mu dolega, co dokładnie go boli. Tylko od naszej uważnej obserwacji zależy, czy w porę rozpoznamy niepokojące dolegliwości. Jedną z nich jest biegunka u niemowlaka.
Mały brzuszek, duży kłopot
Jak rozpoznać i jak poradzić sobie z biegunką u niemowlaka? Pierwszym krokiem do sukcesu jest właśnie uważna obserwacja naszego malucha. Dzieci karmione piersią dużo częściej brudzą pieluszkę niż te karmione w sposób mieszany. Jeżeli u dziecka pojawia się więcej wypróżnień niż dotychczas, w kupce często pojawia się śluz, zmieniła się barwa i zapach stolca, a maluch stał się drażliwy i płaczliwy, to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego.
Biegunka u niemowlaka. Kiedy może się pojawić?
Biegunka u małego dziecka może wynikać z wielu przyczyn. Oto niektóre z nich:
- ząbkowanie – często w trakcie pojawiania się nowych ząbków może rozwinąć się stan podgorączkowy oraz biegunka;
- kiedy dochodzi do zarażenia wirusowego – za biegunkę u dziecka najczęściej odpowiadają rotawirusy. Niestety są one bardzo zaraźliwe i przeważnie, gdy choruje jedna osoba, wirus łatwo przenosi się także na innych domowników;
- kiedy dochodzi do zakażenia bakteryjnego – najczęściej atakujące bakterie to Salmonella i E.coli;
- w trakcie rozszerzania diety – maluch próbuje wielu nowych potraw, niektóre z nich mogą doprowadzić do biegunki;
- alergia – biegunka u niemowlaka pojawia się także na skutek alergii i nietolerancji pokarmowych;
- w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych czy zapalenia ucha.
Jak pomóc maluchowi?
Im mniejsze dziecko, tym szybciej może dojść do odwodnienia wynikającego z biegunki. Jeśli dolegliwość dotknie kilkumiesięcznego malucha, warto zgłosić się po poradę do lekarza. Dopóki dziecko nie wykazuje oznak odwodnienia, możemy próbować też sami mu pomóc. Podajemy oczywiście płyny, najlepiej z zawartością elektrolitów. Gdy karmimy piersią, kontynuujemy karmienie – dziecko się dzięki niemu nawodni i zrelaksuje. Jeżeli maluch przyjmuje już stałe pokarmy, należy dalej mu je podawać, tylko małymi porcjami. Warto do diety włączyć gotowaną marchewkę czy lekkostrawny kleik ryżowy.
Gdy pojawia się biegunka u niemowlaka, należy podać mu probiotyki, aby flora jelitowa małego brzuszka odbudowała się i miała siłę na walkę z patogenami. Więcej informacji na temat tego, jak radzić sobie z biegunką u dziecka, można znaleźć pod adresem: https://www.acidolac.pl/brzuszek-i-jelita/bledy-zywieniowe-a-biegunka-u-dziecka-i-niemowlaka.