Pierwsze zęby – 4 sposoby na złagodzenie objawów ząbkowania
Kiedy pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka, dziecko odczuwa ból, związany z przebiciem dziąsła. Rodzice nie są w stanie przewidzieć, jakie reakcje wystąpią dodatkowo w takim przypadku, powinni być jednak przygotowani na pojawienie się gorączki lub wysypki. Niezbędne specyfiki można kupić w aptece internetowej, gdyż nie wymagają one recepty od lekarza. Mogą się przydać niezależnie od tego, czy ząbkowanie u dziecka przebiegnie praktycznie bezboleśnie, czy pojawi się krwawienie z dziąseł i gorączka. Jak złagodzić przebieg ząbkowania?
- 1. Ząbkowanie – objawy
- 2. Ząbkowanie – jakie leki dla dziecka?
- 3. Jak złagodzić ból u dziecka?
- 4. Jak długo trwa ząbkowanie?
Ząbkowanie – objawy
Pierwsze zęby pojawiają się u niemowlaka po kilku miesiącach od urodzenia. Może to być już dwunasty tydzień, jednak najczęściej pierwsze objawy ząbkowania można zauważyć po pół roku od narodzin. Zęby zazwyczaj pojawiają się stopniowo co jakiś czas, choć w niektórych przypadkach można zaobserwować iż wyrzyna się kilka sztuk naraz. Moment pojawienia się pierwszych zębów poprzedza lekka opuchlizna dziąseł dziecka, połączona niekiedy z ich mocnym zaczerwienieniem. Ząbkowaniu towarzyszy czasem gorączka, wywołana przez substancję, wydzielającą się z uszkodzonego dziąsła. Dziecko w tym okresie może być nadmiernie aktywne, a jednocześnie nie przyjmować pokarmu, pocierając usta dłońmi. Niekiedy może pojawić się krwawienie z dziąseł, jest to jednak stosunkowo rzadkie zjawisko.
Ząbkowanie – jakie leki dla dziecka?
Aby złagodzić bolesne objawy ząbkowania można zastosować kilka specyfików, przeznaczonych wyłącznie dla najmłodszych pacjentów. Apteka Internetowa Nowa Farmacja oferuje w sprzedaży wysyłkowej leki bez recepty, kosmetyki i suplementy diety, które spowodują, iż wyrzynanie zębów u dzieci będzie miało łagodniejszy przebieg. Zazwyczaj bardzo pomocne są w takich przypadkach żele, przygotowane na bazie kozłka lekarskiego, a także wyciągi z rumianku, propolisu czy szałwii. Preparaty dla niemowlaków i starszych dzieci nie powinny zawierać cukru, ale składać się z naturalnych składników. Można je znaleźć w aptece internetowej https://www.nowafarmacja.pl/
Jak złagodzić ból u dziecka?
Ból dziąseł można złagodzić nie tylko stosując leki. Przydatne w tym celu będą gryzaki, które złagodzą podrażnienia. Posiadają one specjalne wypustki masujące, dzięki czemu niemowlę lepiej znosi objawy ząbkowania. Gryzak taki dobrze jest schłodzić w lodówce, by spotęgować efekt jego działania. Masowanie dziąseł dziecka można także przeprowadzić palcem, na który nałożymy wyjałowiony w przegotowanej wodzie gazik. Przydatna będzie również specjalna silikonowa szczoteczka z miękkim włosiem. Dla niektórych dzieci wystarczającym działaniem, pozwalającym na zmniejszenie dolegliwości, będzie bliskość rodziców.
Jak długo trwa ząbkowanie?
Pierwszy ząb pojawia się po kilku miesiącach od narodzenia, zazwyczaj w dolnej szczęce dziecka. W tym samym czasie lub kilka miesięcy później wyrastają zęby górne – jako pierwsze pojawiają się przeważnie jedynki. Kolejne etapy pojawiania się zębów są różne i u dzieci przebiegają inaczej. W okolicy pierwszych urodzin lub kilka tygodni wcześniej można zaobserwować pojawienie się górnych i dolnych dwójek, wtedy również rozpoczyna się czas, w którym wyrastają zęby trzonowe i kły. Trójki mogą pojawić się nawet w okolicy drugich urodzin dziecka, wtedy można również spodziewać się pojawienia drugich zębów trzonowych. W niektórych przypadkach mogą one wyrosnąć kilka miesięcy przed dniem trzecich urodzin dziecka. Więcej informacji na temat ząbkowania można znaleźć na stronie: https://www.nowafarmacja.pl/blog/zabkowanie-jakie-ma-objawy-kiedy-sie-zaczyna-i-jak-wyglada-kalendarz-wyrzynania-zebow-u-dzieci