Czy istnieje remedium na szumy uszne?

Co druga osoba przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyła szumów usznych, zaś co piątej zjawisko to towarzyszy stale. Na tytułowe szumy składają się uporczywe dźwięki, które wydają się bardzo realne, jednak są słyszane wyłącznie przez pacjenta. Skąd się biorą? Czy mogą przeminąć samoistnie, czy też należy je leczyć?

Co druga osoba przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyła szumów usznych, zaś co piątej zjawisko to towarzyszy stale. Na tytułowe szumy składają się uporczywe dźwięki, które wydają się bardzo realne, jednak są słyszane wyłącznie przez pacjenta. Skąd się biorą? Czy mogą przeminąć samoistnie, czy też należy je leczyć?

Jak leczyć szumy uszne?

Jak rozpoznać szumy uszne?

Towarzyszące nam na każdym kroku dźwięki przypominające dzwonienie to dolegliwość, która atakuje niezależnie od wieku. Na szumy uszne skarżą się zarówno osoby starsze, jak i zapracowani przedstawiciele młodszych pokoleń. Intensywny tryb życia sprawia, że czasem mogą uchodzić naszej uwadze – w szczególności, gdy na co dzień przebywamy w otoczeniu głośnych dźwięków. Z czasem jednak szumy uszne mogą przybierać na intensywności, stając się coraz poważniejszą przeszkodą w efektywnym odpoczynku. Nieustępliwe dźwięki, które słyszymy wyłącznie my, mogą przyczyniać się do bezsenności, a nawet pogorszenia kondycji psychicznej.

Co należy zrobić, jeśli zauważymy je u siebie? Przede wszystkim – nie wpadajmy w panikę. Jeśli podejrzane dźwięki utrzymują się dłużej niż 24 godziny, należy zgłosić się do specjalisty.

Przyczyny szumów usznych

Wiemy już, w jaki sposób objawiają się tytułowe szumy. Czy jednak zawsze wiadomo, jaka jest ich przyczyna? Omawiane zjawisko objawia się najczęściej jako efekt długofalowego działania hałasu, stresu, niektórych leków, a także używek.

Stres

Wyniki badań dowodzą, że osoby dotknięte szumami usznymi były częściej narażone na silny stres. Zjawisko może być związane z chronicznym lub nagłym i bardzo silnym stresem wynikającym z problemów rodzinnych i zawodowych lub traumatycznych wydarzeń, np. śmierci bliskiej osoby.

Leki

Nieprzyjemne szumy w uszach mogą być efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków, w szczególności przeciwbólowych i przeciwreumatycznych, a także specyfików stosowanych w walce z depresją oraz malarią. O wywoływanie tego rodzaju skutków podejrzewa się również leki na nadciśnienie.

Hałas

Nadmierne obciążenie słuchu ekspozycją na głośne dźwięki uznaje się za najczęstszy czynnik wyzwalający szumy uszne. Długotrwały hałas w pracy, głośna muzyka, czy uraz akustyczny, mogą być przyczyną tego schorzenia.

Używki

Niektórzy eksperci uważają, że alkohol i nikotyna mogą sprzyjać powstawaniu szumów usznych.

Formy leczenia

Przy leczeniu szumów usznych możliwe jest zastosowanie leków, m.in. kortyzonów lub substancji wspomagających krążenie krwi, jednak najczęściej stosowaną i przynoszącą największe rezultaty metodą jest habituacja (Tinnitus Retraining Teraphy), która polega na dokładnym rozpoznaniu i samoistnym wyciszaniu uciążliwych dźwięków poprzez zaprzestanie traktowania ich jako dźwięki dominujące. Pozwala to na zmniejszenie obciążenia psychicznego pacjenta.

Ponieważ zdarza się, że szumom usznym towarzyszy także utrata słuchu, oprócz terapii TRT laryngolog może zlecić także noszenie aparatu słuchowego – acustic.pl z generatorem szumu. Takie urządzenia kompensują utratę słuchu, dzięki czemu pacjent lepiej słyszy odgłosy z zewnątrz, a oprócz tego odwracają uwagę od irytującego gwizdu lub szumu przyjemnymi, pozytywnie odbieranymi dźwiękami.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!