Austria częściowo zawiesza szczepienia po śmierci 49-letniej pielęgniarki

Podczas gdy producenci zapewniają o bezpieczeństwie swoich preparatów, co jakiś czas pojawiają się w mediach informacje o różnego rodzaju skutkach ubocznych, występujących po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Tym razem przykre wieści dotyczą 49-letniej pielęgniarki z Austrii, której zgon nastąpił 10 dni po zaszczepieniu preparatem firmy Astra Zeneca

Pod koniec stycznia unijny urząd dopuścił do użytku szczepionki firmy Astra Zeneca, jako produkt bezpieczny i przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia. W połowie lutego Światowa Organizacja Zdrowia podjęła taką samą decyzję. Rzecznik firmy produkującej stworzony w Oksfordzie środek podkreślił w rozmowie z agencją Reuters, że do dziś nie zanotowano poważnych skutków ubocznych szczepienia.

Podczas gdy producenci zapewniają o bezpieczeństwie swoich preparatów, co jakiś czas pojawiają się w mediach informacje o różnego rodzaju skutkach ubocznych, występujących po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Tym razem przykre wieści dotyczą 49-letniej pielęgniarki z Austrii, której zgon nastąpił 10 dni po zaszczepieniu preparatem firmy Astra Zeneca (źródło 1).

Czy szczepionka Astra-Zeneca jest bezpieczna?

Czy szczepionka Astra-Zeneca jest bezpieczna?

Choć przyczyny zgonu kobiety muszą jeszcze zostać sprecyzowane przez ekspertów, warto przypomnieć, że w połowie lutego b.r. Francuska Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych (ANSM) poinformowała o grypopodobnych objawach u 150 członków personelu medycznego we Francji po przyjęciu szczepionki Astra Zeneca. W efekcie zdarzenia, sczepienia preparatem AstraZeneca wstrzymano w Saint-Lo, Breście, Morlaix, a także w dwóch paryskich szpitalach (źródło 2).

Odnośnie skutków ubocznych po immunizacji preparatem Astra Zeneca, portal Wadowice24.pl pisał 18 lutego (źródło 3):

W tym tygodniu 100 pierwszych nauczycieli w powiecie wadowickim zostało zaszczepionych na koronawirusa. Niektórzy nie przechodzą tego łatwo. Potworny ból stawów, duszności i wysoka gorączka. Tak wyglądają skutki uboczne po przyjęciu pierwszej dawki

Jak podaje wspomniany wyżej serwis, począwszy od ogólnego dyskomfortu, aż po "przerażający ból" i gorączkę ma się skarżyć co czwarty zaszczepiony nauczyciel:

Traktują nas jak króliki doświadczalne. Ewidentnie ta szczepionka ma więcej skutków ubocznych - dodaje nasza informatorka

Szczepienia w Austrii częściowo zawieszone

Czy w świetle dramatycznego zdarzenia w austriackiej klinice, szczepionka Astra Zeneca jest bezpieczna? Czy mogą po jej zapodaniu wystąpić zagrażające życiu działania niepożądane? Na to pytanie niestety nie znamy odpowiedzi. Do czasu wyjaśnienia przyczyn zgonu pielęgniarki z kliniki w Zwettl, Urząd do Spraw Bezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia (BASG) zdecydował o zawieszeniu uodporniania pacjentów partią preparatów z której pochodziła szczepionka podana zmarłej. Zwłoki kobiety mają zostać przebadane przez zespół patologów z jednego z wiedeńskich szpitali, co potwierdzi, lub wykluczy powiązanie zgonu z zapodaniem preparatu firmy Astra Zeneca.

W związku z informacją o jeszcze jednej zbieżności czasowej pomiędzy szczepieniem preparatem pochodzącym z tej samej partii, a pogorszeniem się stanu zdrowia kolejnej zaszczepionej w klinice w Zwettl 35-letniej pielęgniarki, Bundesamt für Sicherheit im Gesundheitswese zdecydował się na częściowe wstrzymanie szczepień. Jak tłumaczą przedstawiciele urzędu, podjęte działanie ma mieć charakter zapobiegawczy, gdyż na chwilę obecną nie ma powodów by przypuszczać, że immunizacja preparatem firmy Astra Zeneca mogła spowodować zgon 49-letniej pielęgniarki, czy też wywołać komplikacje zdrowotne u jej młodszej koleżanki po fachu.

Gazeta „Kurier” zaznacza, że w pierwszym przypadku wystąpiły poważne problemy z krzepliwością krwi (koagulopatia), natomiast w drugim pojawiła się zatorowość płucna - zator w naczyniach krwionośnych płuc (źródło 4). BASG podaje do wiadomości, że szczepienia preparatami firmy Astra Zeneca pochodzącymi z innych partii dystrybuowanych w Austrii nie będą wstrzymywane, przy czym partia szczepionek, która została przekazana m.in. klinice w Zwettl zostanie zapobiegawczo wycofana z użytku.

Śmierć 36-letniej nauczycielki w Polsce - Kobieta przyjęła preparat firmy Astra-Zeneca

Kilka dni temu mediach pojawiła się informacja o śmierci 36-letniej nauczycielki z Leszna. Kobieta otrzymała preparat firmy Astra-Zeneca 22 lutego, w efekcie czego pojawiły się u niej typowe działania niepożądane - osłabienie oraz ból w ramieniu, które ustąpiły po jednym dniu. Jednak, 1 marca kobieta nagle zasłabła i zmarła! Zgodnie z opinią medyków, zgon nastąpił z przyczyn naturalnych. Nie ujawniono jednak bezpośredniej przyczyny śmierci nauczycielki. Mają to dopiero wykazać badania toksykologiczne i histopatologiczne.

Bibliografia:

1 - Reuters - Austria suspends AstraZeneca COVID-19 vaccine batch after death;

2 - Medonet - Skutki uboczne po podaniu szczepionki AstraZeneca we Francji;

3 - wadowice24.pl - Dramat nauczycieli. Coraz więcej przypadków cierpień z powodu "szitowej" szczepionki;

4 - Focus - Austria częściowo zawiesza szczepienia po śmierci 49-letniej pielęgniarki.