Czy płyny do płukania jamy ustnej unicestwiają koronawirusa? Zaskakujące wyniki badań!

Niedawno opublikowane wyniki całkiem świeżych badań przeprowadzonych przez naukowców z Penn State College of Medicine, sugerują, iż niektóre doustne środki antyseptyczne i płyny do płukania ust mogą wykazywać zdolność inaktywacji koronawirusów u ludzi. Badacze dowiedli, że niektóre z tych produktów mogą być przydatne w zmniejszaniu wiremii - tzn. ilości wirusa - w jamie ustnej, przez co mogą okazać się pomocne w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.
Niedawno opublikowane wyniki całkiem świeżych badań przeprowadzonych przez naukowców z Penn State College of Medicine, sugerują, iż niektóre doustne środki antyseptyczne i płyny do płukania ust mogą wykazywać zdolność inaktywacji koronawirusów u ludzi. Badacze dowiedli, że niektóre z tych produktów mogą być przydatne w zmniejszaniu wiremii - tzn. ilości wirusa - w jamie ustnej, przez co mogą okazać się pomocne w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Naukowcy przedstawili kolejną potencjalną drogę do zmniejszenia współczynników transmisji w ramach trwającej pandemii COVID - 19, wykazując, iż popularne płyny do płukania ust, płukanki do nosa, a nawet rozcieńczony szampon dla dzieci – mogą unicestwiać ludzkiego koronawirusa.Czy płukanie ust zabija koronawirusa?Pomimo, iż wyniki badań są obiecujące i otwierają przed naukowcami całkiem nowe perspektywy, przed przejściem do dalszej części tego artykułu, pragniemy zaznaczyć, że – przynajmniej na chwilę obecną - nikt nie sugeruje, iż płyn do płukania ust i tym podobne produkty, są złotymi środkami na całe zło wynikające z pandemii i że mogą nas ze 100 proc. pewnością chronić przed COVID-19, który zabił do tej pory ponad milion ludzi na całym świecie! Po pierwsze, badania przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych z zastosowaniem wyhodowanych ludzkich komórek, a po drugie naukowcy w tym eksperymencie wykorzystali formę koronawirusa o nazwie HCoV-229e - a nie SARS-CoV - 2, który jest swoistym koronawirusem odpowiedzialnym za pandemię COVID-19. W związku z dużym podobieństwem genetycznym obydwu patogenów, oczekuje się zasadniczo takich samych rezultatów badań. Podczas gdy władze nieustannie walczą z natłokiem fałszywych informacji odnośnie sposobów ochrony przed SARS-CoV-2, naukowcy zalecają przeprowadzanie badań, mających na celu przetestowanie interakcji preparatów, takich jak płyny do płukania ust, z zabójczym koronawirusem. Jedno z tego rodzaju badań przeprowadzono w Penn State University. Naukowcy dowiedli, iż w warunkach in vitro, popularne produkty do płukania jamy ustnej, nosa, a nawet niektóre produkty do pielęgnacji włosów, skutecznie inaktywowały ludzkiego koronawirusa, chociaż zakres skutków był różny w zależności od stosowanego środka i zależał od tego, jak długo był on w kontakcie z patogenem.

Czy płukanie ust zabija koronawirusa?

Z raportu naukowców wynika, iż przy czasie ekspozycji wynoszącym 1, a następnie 2 minuty, 1-procentowy roztwór szamponu dla dzieci był w stanie inaktywować odpowiednio ponad 99 proc., a następnie ponad 99,9 proc. lub nawet więcej wirusów. Spośród popularnych płukanek do jamy ustnej, znaczna część preparatów unicestwiała 99,99 proc. wirusów po zaledwie 30 sekundach, natomiast po ekspozycji wynoszącej 1-2 minuty, naukowcy nie byli w stanie wykryć żadnego pozostałego zakaźnego wirusa w obserwowanych ludzkich komórkach (źródło 1). Odkrycia potwierdzają wcześniejsze wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Niemiec, które dowodziły, że płukanki do ust mogą unicestwiać koronawirusa. Warto również zauważyć, że Niemieccy badacze przeprowadzili eksperyment z zastosowaniem właściwego wirusa SARS-CoV-2. W oczekiwaniu na kolejne badania z udziałem ludzi, wyniki żadnych z powyżej opisanych doświadczeń naukowych nie stanowią gwarancji, że przetestowane produkty mogą w życiu codziennym neutralizować koronawirusa. Zdaniem autorów badań z Penn State, aby ustalić, czy przetestowane w warunkach laboratoryjnych preparaty mogą rzeczywiście przyczynić się do ograniczenia ilości zachorowań na COVID-19, konieczne są odpowiednio przeprowadzone badania kliniczne:
Nawet jeśli zastosowanie tych rozwiązań mogłoby zmniejszyć transmisję o 50 procent, miałoby to duże znaczenie.
Przyszłe badania mogą obejmować popularne produkty, które skutecznie unicestwiają koronawirusa u ludzi oraz identyfikację składników, które za to odpowiadająBibliografia:1 - Science Daily - Mouthwashes, oral rinses may inactivate human coronaviruses, study finds