Domowa apteczka na COVID-19 - Jakie leki i sprzęt medyczny warto mieć w apteczce covidowej?

Gdy padają kolejne rekordy dziennych potwierdzonych przypadków COVID-19, niejeden z nas zaczyna się na poważnie martwić o zdrowie, nie tylko własne, ale całej rodziny. Dobrze już wiadomo, iż zakażenie koronawirusem może przebiegać bardzo różnie, od całkowitego braku oznak choroby, poprzez niecharakterystyczne, a niekiedy bardzo łagodne sygnały, do przypadków, w których konieczna jest pilna hospitalizacja pacjenta.

Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, które opublikowano całkiem niedawno na łamach periodyku Allergy, wykazało, że istnieje siedem "form choroby" - innymi słowy grup objawów - w łagodnym przebiegu COVID-19. Badacze wykazali ponadto, że choroba pozostawia po sobie znaczące ślady w układzie odpornościowym, nawet po 10 tygodniach.

COVID-19 w domu - Jak leczyć COVID-19 w domu?

W badaniu przeprowadzonym z udziałem 109 rekonwalescentów i 98 zdrowych osób w grupie kontrolnej, naukowcy dowiedli, że różne objawy związane z COVID-19 występują w grupach objawowych, które określają 7 możliwych form choroby (źródło 1). Badaczom udało się określić następujące formy łagodnego przebiegu COVID-19, każda z nich ze swoimi specyficznymi objawami:

  • objawy grypopodobne - gorączka, dreszcze, zmęczenie, kaszel;
  • objawy przypominające przeziębienie - nieżyt i przekrwienie nosa, kichanie, suchość w gardle;
  • bóle stawów i mięśni;
  • zapalenie oczu i błon śluzowych;
  • problemy z płucami - zapalenie płuc, duszności;
  • problemy żołądkowo-jelitowe - biegunka, nudności, bóle głowy;
  • utrata węchu i smaku oraz inne objawy.

Większość chorych przechodzi COVID-19 w domu

Na COVID-19 nie ma obecnie skutecznego leku. Chorobę zatem leczy się objawowo, a w najcięższych przypadkach pacjentom podawane są leki antywirusowe, których skuteczność w przypadku koronawirusa jest raczej znikoma.

Na szczęście znaczna część osób dotkniętych COVID-19 miewa dość łagodne objawy i nie wymaga hospitalizacji. W łagodnych i umiarkowanych przypadkach COVID-19 leczy się w domu. Warto zatem mieć w zasięgu ręki leki i sprzęt, które w tym pomagają.

Co powinna zawierać apteczka covidowa?

Chorując na COVID-19 nie wolno na własną rękę przyjmować leków antywirusowych wydawanych na receptę, ani antybiotyków. O konieczności stosowania tego rodzaju środków zawsze decyduje lekarz, który opiekuje się chorym.

W apteczce na COVID-19 powinny znajdować się przede wszystkim leki o działaniu przeciwgorączkowym. Warto zaopatrzyć się w preparaty na bazie paracetamolu, jak i ibuprofenu. Niekiedy, w przypadku długotrwałej gorączki, te dwa rodzaje leków należy przyjmować na zmianę, więc dobrze jest mieć pod ręką zarówno środki z paracetamolem (który działa również przeciwbólowo), jak i te z ibuprofenem (który oprócz zbijania gorączki, działa przeciwzapalnie).

Ponieważ chorobie często towarzyszy suchy kaszel, warto pamiętać o dodaniu do apteczki preparatów, które będą go ograniczały. Przydatne mogą się ponadto okazać tabletki do ssania łagodzące ból gardła, płyn do płukania gardła, a także spray znieczulający na wypadek ostrego bólu gardła. Warto również pamiętać o preparatach udrożniających nos. Zatkane nozdrza pogarszają bowiem przebieg infekcji i zwiększają ryzyko zapalenia płuc.

Czy powinniśmy pamiętać o witaminach i minerałach, takich jak przykładowo witamina D? Czy witamina D wpływa na przebieg COVID-19? Otóż, jak dotąd nie ma oficjalnych wytycznych, sugerujących podawanie witaminy D osobom przechodzącym łagodnie chorobę w warunkach domowych. Witaminę D warto jednak regularnie suplementować, szczególnie jesienią i zimą. Badacze bowiem dowiedli, że większość osób hospitalizowanych z powodu ciężkiego przebiegu choroby miało zbyt niski poziom witaminy D w organizmie.

Ponieważ lekarz może zalecić przyjmowanie niektórych witamin i minerałów w trakcie trwania infekcji, warto jest mieć w apteczce witaminę D3, witaminę C, witaminy z grupy B oraz cynk.

 

Oprócz leków, w każdej domowej apteczce na wypadek łagodnego COVID-19 powinny się znaleźć następujące przyrządy lekarskie:

  • termometr – to niezbędny element każdej apteczki covidowej. Wiele osób stosuje termometry bezdotykowe;
  • ostatnio coraz bardziej popularny pulsoksymetr, służący do kontroli saturacji, czyli poziomu tlenu we krwi;
  • ciśnieniomierz - zalecany do regularnego pomiaru ciśnienia tętniczego, które w przypadku COVID-19 może bardzo się zmieniać;
  • inhalator, inaczej nebulizator - stosowany do inhalacji w przypadku zatkanego nosa;
  • trenażer oddechowy – może okazać się przydatny w przypadku rozwoju zapalenia płuc.

COVID-19: kiedy wezwać karetkę pogotowia?

Jak informuje na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia, pogotowie ratunkowe można wezwać wyłącznie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia, lub w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego. Zgodnie z definicją podaną w oficjalnej witrynie ministerstwa:

„Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego (stan nagły) polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagające podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia. Może to być np.: napad drgawek, nagły silny ból brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, silne krwawienie z dróg rodnych lub dróg moczowych, uraz lub zatrucie.

W przypadku COVID-19 okolicznościami, które mogą uzasadnić wezwanie pogotowia ratunkowego, są - między innymi:

  • bardzo wysoka gorączka, gorączka z drgawkami i/lub objawami, które zazwyczaj u danej osoby podczas gorączki nie występują;
  • silne duszności uniemożliwiające swobodne oddychanie;
  • ostry ból w klatce piersiowej;
  • utrata przytomności, zaburzenia świadomości.

Bibliografia:

1 - Medical University of Vienna - Seven different "disease forms" identified in mild COVID-19.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!