Przejdź do treści

Masz COVID-19 i chcesz kupić pulsoksymetr? Ile to kosztuje i jaki model warto wybrać?

Pulsoksymetr domowy to małe urządzenie, które ułatwia osobom przechodzącym COVID-19 ocenę stanu własnego zdrowia. Jaki pulsoksymetr wybrać i ile on kosztuje?
Pulsoksymetr domowy to niewielkich wymiarów sprzęt, który – jak zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski – udostępniany jest pacjentom z COVID-19, przechodzącym tę chorobę bezobjawowo lub z lekkimi objawami.
Teaser Media
Image
Pulsoksymetr

Pulsoksymetr domowy to małe urządzenie, które ułatwia osobom przechodzącym COVID-19 ocenę stanu własnego zdrowia. Jaki pulsoksymetr wybrać i ile on kosztuje? Pulsoksymetr domowy to niewielkich wymiarów sprzęt, który – jak zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski – udostępniany jest pacjentom z COVID-19, przechodzącym tę chorobę bezobjawowo lub z lekkimi objawami. Chodzi zatem o osoby, które w związku ze względnie dobrym i stabilnym stanem zdrowia, nie wymagają hospitalizacji i leczą się w warunkach domowych. O tym, czy dany pacjent otrzyma pulsoksymetr, decyduje lekarz POZ. Urządzenie można też oczywiście kupić we własnym zakresie.

Do czego służy pulsoksymetr?

Pulsoksymetr umożliwia szybkie określenie – w zaledwie kilka sekund – poziomu dotlenienia krwi. U zdrowej osoby poziom saturacji (dosycenia krwi tlenem) mieści się w zakresie 95-99 procent. U osób starszych ten zakres normalnie wynosi 93-95 procent. W pierwszej i mniej groźnej fazie COVID-19 poziomy te powinny mieścić się w normie dla danej grupy wiekowej. Wartości tlenu we krwi poniżej normy mogą wskazywać na konieczność pilnej hospitalizacji chorego. Pulsoksymetr może więc być bardzo przydatnym sprzętem w domu w czasie pandemii COVID-19.

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr mierzy pochłanianie przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach fali – czerwieni i podczerwieni. Na podstawie tego pomiaru wyliczany jest poziom nasycenia hemoglobiny tlenem. Źródłem promieniowania są najczęściej dwie małe diody.

Ograniczenia pulsoksymetrów

Pulsoksymetr mierzy jedynie nasycenie tlenem hemoglobiny, pomijając stan wentylacji płuc i nie jest całkowitą miarą wydolności oddechowej. Wszystkie pulsoksymetry mają pewien margines błędu pomiarowego. W większości przypadków mieści się on w zakresie około 2-3%.

Odpowiedź na pytanie jaki pulsoksymetr wybrać znajdziesz tutaj!

Do zastosowania w warunkach domowych przeznaczone są głównie dwa rodzaje pulsoksymetrów: nadgarstkowy i napalcowy. Obsługa tego rodzaju pulsoksymetrów jest dziecinnie prosta. Wystarczy nałożyć sprzęt na właściwe miejsce ciała, czyli palec, bądź nadgarstek, a on w kilka sekund przedstawi wyniki pomiaru poziomu tlenu we krwi. Przymierzając się do zakupu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na precyzję pomiarową urządzenia. Istotnym elementem jest także sposób przedstawiania uzyskanych wyników pomiaru. Niektóre pulsoksymetry mają również alarm, który aktywuje się w przypadku szczególnie niskiego poziomu tlenu we krwi.

Pulsoksymetr: cena. Ile kosztuje dobrej jakości domowy pulsoksymetr?

Dobrej jakości, ale najprostszy pulsoksymetr nakładany na palec kosztuje około 150 zł. Urządzenia wyposażone w czytelne wyświetlacze mogą kosztować do kilkuset złotych – im więcej funkcji oferuje urządzenie, oraz im większa precyzja pomiarowa, tym cena jest wyższa. Dość ryzykowny może się okazać zakup pulsoksymetra poniżej 100 zł, ponieważ najprawdopodobniej nie będzie on wystarczająco dobrej jakości.

Popularne pulsoksymetry. Przed zakupem warto porównać ceny w różnych sklepach. Różnice mogą być spore!

W popularnym serwisie Ceneo znajdziesz obecnie dużą ilość rozmaitych modeli pulsoksymetrów do użytku domowego. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami i porównać ceny w różnych sklepach!

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!