Testy na COVID-19 dla firm - czy warto i kiedy je robić?

Koronawirus SARS-CoV-2 jest przyczyną ludzkich dramatów nie tylko ze względu na poważne objawy chorobowe, jakie może wywoływać, ale także w efekcie strat finansowych, jakie powoduje w wielu sektorach naszej gospodarki. W obecnej sytuacji, każdy przedsiębiorca powinien podjąć działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wśród pracowników. Do tego typu procedur zalicza się przeprowadzanie testów na COVID-19 w miejscu pracy.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest przyczyną ludzkich dramatów nie tylko ze względu na poważne objawy chorobowe, jakie może wywoływać, ale także w efekcie strat finansowych, jakie powoduje w wielu sektorach naszej gospodarki. W obecnej sytuacji, każdy przedsiębiorca powinien podjąć działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wśród pracowników. Do tego typu procedur zalicza się przeprowadzanie testów na COVID-19 w miejscu pracy.

Testy na COVID-19 dla firm - Badanie pracowników

Pandemia COVID-19 przyniosła i wciąż przynosi nam wiele przykrości. Pomimo, iż na chwilę obecną ilość dziennie odnotowywanych przypadków zakażeń stopniowo spada, to wciąż powinniśmy zachowywać czujność i trzymać się obowiązujących zaleceń wydawanych przez Ministerstwo Zdrowia. Niestety nie możemy mieć jakiejkolwiek pewności co do daty definitywnego końca pandemii.

W porównaniu z popularnymi infekcjami wirusowymi, takimi jak przykładowo grypa, koronawirusem SARS-CoV-2 możemy się zarazić niezwykle łatwo. Możemy również przechodzić infekcję zupełnie bezobjawowo, a w tym czasie nieświadomie zarażać innych.

Wielu z nas w tych trudnych czasach pracuje zdalnie. Niestety w przypadku niektórych zawodów i zajmowanych stanowisk, takie rozwiązanie jest zupełnie niewykonalne. Dlatego, szczególnie jeśli mamy codzienny kontakt z dużą ilością osób, np. podczas wykonywania naszego zawodu, regularne przeprowadzenie badania diagnostycznego w kierunku COVID-19 może mieć kluczowe znaczenie.  

Warto mieć na uwadze fakt, iż pomimo rosnącej liczby zaszczepionych osób, ryzyko zachorowania i dalszego przekazywania choroby wciąż istnieje.

Testy na COVID-19 – Rodzaje testów

Kiedy i jak możemy się przebadać w kierunku COVID-19? Który rodzaj testu wybrać? Czy wynik pozytywny zawsze oznacza, że jesteśmy chorzy?

Istnieje kilka rodzajów testów w kierunku COVID-19. Każdy z nich działa na nieco innych zasadach, zgodnie z którymi powinno się interpretować otrzymane wyniki. Przyjrzyjmy się zatem z bliska ogólnie dostępnym rodzajom testów i zobaczmy, co potrafią one nam powiedzieć odnośnie stanu naszego zdrowia.    

Chromatograficzny test antygenowy

Kasetowy test antygenowy, który można wykonać samodzielnie w domu, umożliwia bardzo szybkie i precyzyjne wykrywanie antygenu SARS-CoV-2 w organizmie człowieka. Jego skuteczność wynosi aż 90 procent, a czas oczekiwania na wynik to maksymalnie 15 minut.

Poddanie się tego rodzaju testowi jest zalecane osobom z typowymi objawami infekcji wirusowej, takimi jak gorączka, czy kaszel. Utrata węchu lub smaku to kolejny powód do szybkiego wykonania badania.  W przypadku wyniku pozytywnego, należy go potwierdzić wymazem RT-PCR.

Badanie RT-PCR

Cechujący się aż 99 procentową skutecznością, test RT-PCR jest jedynym rekomendowanym przez WHO badaniem w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Po wykonaniu wymazu z nosa lub nosogardzieli, pobrany materiał jest analizowany w wyspecjalizowanym laboratorium.

Test RT-PCR przeznaczony jest dla pacjentów wykazujących charakterystyczne dla COVID-19 objawy infekcji. Badanie zalecane jest także wszystkim osobom, które chcą mieć pewność, że nie przechodzą infekcji koronawirusem bezobjawowo, lub ze skąpymi oznakami, np. przed spotkaniem z rodziną.

Test RT-PCR może okazać się niezbędny dla osób planujących podróż za granicę. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnych wymogów znajdziesz tutaj

Test na przeciwciała

Test na przeciwciała polega na pobraniu krwi pacjenta i przeanalizowaniu jej laboratoryjnie pod kątem obecności przeciwciał  anty-SARS-CoV-2. Wykonanie tego rodzaju badania zalecane jest osobom, które chcą sprawdzić czy - oraz ewentualnie w jakim stopniu – ich organizm wyprodukował już odpowiednie przeciwciała, w efekcie przebytej choroby, bądź dzięki poddaniu się procedurze immunizacyjnej, czyli szczepieniom.  

Test płytkowy anty-N

Test płytkowy na obecność przeciwciał anty-N można wykonać samodzielnie w domu. Jest on przeznaczony dla wszystkich tych, którzy pragną się dowiedzieć, czy przechorowali już COVID-19. Tego rodzaju badanie nie jest przeznaczone dla osób po szczepieniu.

Testy na COVID-19 dla firm - Dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Jak wspomniano wcześniej, zarówno test płytkowy anty-N, jak i chromatograficzny test antygenowy można wykonać samodzielnie w dowolnym miejscu. Pozostałe z omówionych wyżej badań wymagają pobrania materiału od pacjenta przez personel medyczny. Jednak, wszystkie wymienione wcześniej badania mogą zostać przeprowadzone w zakładzie pracy, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem nie tylko dla zarządu firmy, ale także dla osób w niej zatrudnionych oraz ich rodzin.

Testy na COVID dla firm przeprowadzone przez wykwalifikowany personel to prawdopodobnie jedna z najskuteczniejszych metod minimalizacji ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 wśród pracowników. 

W niemalże każdym środowisku zawodowym istnieje potencjalne zagrożenie zarażenia się COVID-19. W firmach, w których przewija się spora ilość osób, wystarczy chwila nieuwagi, aby duża część pracowników niespodziewanie znalazła się na kwarantannie, a tego typu sytuacji raczej nie życzy sobie żaden świadomy pracodawca. Zważywszy na konsekwencje wynikające z takiej okoliczności, warto podjąć wszelkie działania ograniczające ryzyko jej wystąpienia.

Przebadanie pracowników pod kątem COVID-19 umożliwia wczesne wykrycie ewentualnego zakażenia i szybkie odizolowanie zainfekowanych ludzi od reszty zespołu, zanim rozchorują się kolejne osoby. Przebadani pracownicy będą mogli czuć się bezpiecznie w swoim miejscu pracy, co może znacznie ograniczyć ich poziom stresu i pozytywnie wpłynąć na panującą w firmie atmosferę, a tym samym na wydajność każdego z członków zespołu. 

Warto dodać, że przeprowadzenie badań w kierunku COVID-19 w miejscu pracy to także ogromna oszczędność czasu dla pracowników. Dzięki temu rozwiązaniu, nie muszą oni już poświęcać swojego czasu na dojazd do punktów pobrań.

Więcej szczegółów dotyczących korzyści wynikających z testów na COVID-19 dla firm, oraz sposobów ich przeprowadzania w przedsiębiorstwach poznasz w witrynie https://upacjenta.pl  

Kiedy warto przeprowadzać testy na COVID-19 w firmach?

Wyjaśniliśmy wcześniej jakie korzyści może przynieść przebadanie wszystkich pracowników firmy pod kątem COVID-19. Wiemy już zatem, że nawet jeden zainfekowany pracownik może doprowadzić do paraliżu całego zespołu. Ponieważ nigdy nie ma pewności, że wszyscy są zdrowi i nie zagrażają pozostałym osobom, tego rodzaju testy w firmach warto przeprowadzać regularnie, przynajmniej do dnia, w którym walka z wirusem SARS-CoV-2 zostanie definitywnie wygrana.

Poza wspomnianą wyżej regułą, przebadanie pracowników całej firmy, lub osób zatrudnionych w  danym dziale przedsiębiorstwa, jest gorąco zalecane w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak kaszel, u któregoś z zatrudnionych, a także wówczas, gdy wśród członków zespołu zostanie potwierdzona infekcja. Testy powinny zostać przeprowadzone również w przypadku kontaktu pracowników, a nawet jednego z nich, z osobą chorą.