Przejdź do treści

Czy można wykonać test na COVID-19 bez wychodzenia z domu?

Ogromna ilość nowych dziennych potwierdzonych przypadków COVID-19 sprawia, że wielu z nas miewa poważne obawy przed nieuzasadnionym wychodzeniem z domu. Zaczynamy się poważnie martwić o zdrowie, tym bardziej, że na tę chorobę nie ma jeszcze żadnego skutecznego leku. Powstaje coraz to więcej punktów pobrań, w których można wykonać test na COVID-19, ale niestety są to też miejsca, w których w rzeczywistości można się zainfekować koronawirusem!
Teaser Media
Image
Test na COVID

Ogromna ilość nowych dziennych potwierdzonych przypadków COVID-19 sprawia, że wielu z nas miewa poważne obawy przed nieuzasadnionym wychodzeniem z domu. Zaczynamy się poważnie martwić o zdrowie, tym bardziej, że na tę chorobę nie ma jeszcze żadnego skutecznego leku.

Powstaje coraz to więcej punktów pobrań, w których można wykonać test na COVID-19, ale niestety są to też miejsca, w których w rzeczywistości można się zainfekować koronawirusem!

Czy można wykonać badanie na COVID-19 w domu?

Bezpieczniejszą i wygodniejszą alternatywę dla przychodni lekarskich i publicznych punktów pobrań, które obecnie są miejscami zatłoczonymi przez ludzi, stanowią badania wykonane w warunkach domowych. Domowe testy na COVID-19 to rozsądny sposób na uniknięcie kontaktu z tłumem ludzi, co nie tylko ogranicza ryzyko infekcji praktycznie do zera, ale dodatkowo umożliwia zaoszczędzenie sporej ilości czasu, gdyż nie trzeba stać godzinami w zawijających się kolejkach.

W domu też czujemy się bezpieczniej niż w obecności medyków w odzieży ochronnej, więc badanie w takich warunkach to również o wiele mniejszy stres. Szczególnie osoby, których zdrowie jest najbardziej zagrożone, ze względu na wiek, lub choroby współistniejące, powinno skorzystać z takiej możliwości, która jest łatwo dostępna niezależnie od wieku i stanu zdrowia.

Kiedy warto wykonać test na COVID-19 z dojazdem pielęgniarki do domu?

Powszechnie uznaje się, że wskazaniem do wykonania testu na COVID-19 są typowe objawy choroby. Obecnie lekarze wypisują skierowanie na badania, jeśli występują przynajmniej 4 charakterystyczne objawy COVID-19. Patrząc na sposób przebiegu choroby z nieco szerszej perspektywy, takie podejście może okazać się nie do końca słuszne, szczególnie w czasach, gdy liczby nowych przypadków są bardzo wysokie, a my regularnie miewamy styczność z innymi ludźmi. Dlaczego? Otóż, okazuje się, że choć do typowych oznak choroby zalicza się gorączkę, przemęczenie, suchy kaszel, duszności, utratę smaku lub węchu, bóle mięśni, wysypki skórne, ból głowy, zapalenie spojówek i biegunki, to w rzeczywistości można przechodzić COVID-19 bezobjawowo, nie mając o tym bladego pojęcia, a w tym czasie zarażać inne osoby!

W przypadku nagłego pogorszenia się sytuacji zdrowotnej osoby przechodzącej COVID-19 może dojść także do niewydolności oddechowej, ciężkiego zapalenia płuc, niewydolności wielonarządowej, kwasicy metabolicznej, wstrząsu septycznego czy nagłego zagrożenia życia! Jeśli chorobę przechodzisz w domu, zawsze warto mieć pod ręka pulsoksymetr, który ostrzega, gdy poziom tlenu we krwi jest zbyt niski.

Istnieje możliwość pobierania krwi, lub wykonania wymazu z nosa/gardła z udziałem pielęgniarki, w zaciszu własnego domu.

Sposób przeprowadzenia badania może się zasadniczo różnić, w zależności od testu, na jaki się zdecydujemy. Jeśli wybierzemy badanie krwi, osoba przysłana do nas pobierze nam ją tak jak zwykle odbywa się to w przychodniach. Przed badaniem nie musimy być na czczo, choć pół godziny przed pobraniem krwi warto wypić szklankę wody.

Pobieranie wymazu wygląda inaczej. W tym wypadku nie wolno spożywać wcześniej posiłków. Bezpośrednio przed pobieraniem wymazu nie należy myć zębów, korzystać z płynów do płukania jamy ustnej, czy żuć gumy.

Jeśli badanie wykaże zakażenie koronawirusem, informacja ta zostanie przekazana do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która nakłada pacjentowi obowiązek odbycia kwarantanny.

Jedynym minusem badań laboratoryjnych na COVID-19 z materiałem pobieranym od pacjenta w jego domu, jest dość wysoki koszt tego typu usług. Oprócz kosztów samego testu, który uzależniony jest od jego rodzaju, płacimy za usługę związaną z dojazdem medyka do naszego domu.

Domowe testy na COVID-19, które wykonasz samemu!

Jeśli test na COVID-19 wolisz wykonać we własnym zakresie, możesz w tym celu skorzystać z zestawów testowych, które są dostępne nie tylko w aptekach, ale także w sklepach online. Są to przeważnie testy COVID-19 IgM/IgG Ab do analizy ludzkiego osocza, lub krwi pełnej, w celu oceny jakościowej pod kątem przeciwciał IgM i IgG.

Czy warto wykonać domowy test na COVID-19 we własnym zakresie? To zależy od Twoich oczekiwań. Niektóre osoby krępują się, lub stresują obecnością pielęgniarki, a nawet na sam widok personelu medycznego. Jeśli wolisz uniknąć zarówno punktów pobrań, jak i domowej wizyty medyków, to testy COVID-19 do samodzielnego wykonania mogą być dla Ciebie najlepszym wyborem. Pamiętaj jednak, że tego rodzaju testy należy przeprowadzać w pełnej zgodności z instrukcją!

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!